Anna bleef met tientallen soesjes zitten Veertien banen weg bij Orionis na reorganisatie I Naar Dirk dus! Kapelle verleent vergunning voor drie antihagelkanonnen Dash wasmiddel 24 BEVELANDEN en THOLEN ONTWIKKELINGSHULP Zeven werknemers van Ribbstyle uit Wemeldinge willen een basisschool bouwen in Cambodja. 1 Ons doel is om twintigduizend euro in te zamelen Kijk voor onze aanbiedingen elders in deze krant! F door Frank van Cooten OVEZANDE - Anna de Muynck uit Ovezande bleef woensdagochtend zitten met warme chocolademelk en vele zelfgemaakte soesjes. Die had ze gemaakt voor de 28 kinderen van groep 8 van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek. De kinderen zouden bij haar mei doorns komen planten in het ka der van de Borselse Boomfeest dag. Een half uur voor aanvang kreeg ze echter een telefoontje van het organiserende Stichting Land schapsbeheer Zeeland met de me dedeling dat het feest niet door ging. In verband met het winter weer is de bodem nog te hard, luidde de verklaring. Anna de Muynck vindt het best vervelend. „Mijn man had nota be ne dinsdag de stichting gebeld met de vraag of de boomplantdag wel door zou gaan in verband met de weersomstandigheden. Mijn man kreeg te horen dat plan ten van de meidoorns gewoon door zou gaan." Dus stond Anna woensdagmor gen in alle vroegte op om de cho colademelk te bereiden en de soes jes te maken. De gemeente Borse- le had maandag aan de bel getrok ken bij de Stichting Landschaps- VLISSINGEN - Bij Orionis Walche ren vervallen door een reorganisa tie veertien arbeidsplaatsen. De totale werkgelegenheid daalt van 168 naar 154 arbeidsplaatsen. Bo vendien worden enkele oude func ties geschrapt en nieuwe ge creëerd, waardoor mensen ander werk moeten gaan doen. De reorganisatie was noodzake lijk door de fusie van de Sociale Dienst Walcheren, de sociale werkvoorziening Lété en de Kre dietbank Walcheren tot één orga nisatie. De drie organisaties moes ten langzaam naar elkaar toe groeien. Eigenlijk had de vorming ven één organisatie in juli vorig jaar al klaar moeten zijn, maar me- beheer Zeeland met dezelfde vraag. Wethouder Conny Mier- mans zou meehelpen met het planten van de eerste meidoorn struik. „De weervoorspellingen zagen er al niet al te best uit. We kregen de zelfde reactie. De boomfeestdag ging gewoon door. Het is vooral vervelend voor mevrouw De Muynck", aldus woordvoerder Ar- noud Knegt van de gemeene Bor- sele. Directeur Jos Huybrechts van de Don Boscoschool kreeg woensdag morgen dezelfde boodschap. „Je kunt je inderdaad afvragen of dat niet wat eerder had gekund. Onze insteek is dat het verantwoord moet zijn voor de kinderen. Dins dag was er sprake van een gevoel stemperatuur van -15. Woensdag had volgens mij best gekund." Volgens Sylvia Tuinder van de stichting blijft het moeilijk een in schatting te maken van actuele weersomstandigheden. „We heb ben hier wel van geleerd. We moe ten in het vervolg meer een slag om de arm houden als mensen vragen of een activiteit wel of niet doorgaat." De stichting be zorgde Anna de Muynck woens dag een bloemetje voor de gedane moeite en als excuus. „We wisten niet dat mevrouw zo veel moeite had gedaan." Elke euro gaat de omdat het meer tijd kostte een goed sociaal statuut af te sluiten met de vakbonden en de onderne mingsraden, liep het proces ruim een halfjaar vertraging op. In december werd een akkoord be reikt over een sociaal statuut In ja nuari konden werknemers van Orionis Walcheren kenbaar ma ken voor welke andere functie ze in aanmerking willen komen. Een plaatsingscommissie heeft mensen een nieuwe plek toegewe zen. De betrokkenen hebben nu bedenktijd. Eind april moet de de finitieve plaatsing rond zijn, zegt Chris Simons, lid van het dage lijks bestuur van Orionis en wet houder van Middelburg. door Rebecca van Kaam WEMELDINGE - Als collega's een stichting beginnen om de mede mens te helpen. Dat is wat zeven werknemers van Ribbstyle (Da- Vinci Meesterschilders) in We meldinge deden toen ze Stichting Color the World in 2010 opricht ten. Vorig jaar hebben ze huisjes ge- en verbouwd in Nicaragua, het op één na armste land in Cen traal en Zuid-Amerika. Dit jaar willen ze een school bouwen in Cambodja. De school die nu in de Cambod jaanse plaats Sihanoukville staat, is te klein om alle kinderen te voorzien van onderwijs. Slechts twintig procent van de kinderen kan nu daadwerkelijk naar school. Stichting Color the World wil daar verandering in brengen. „We willen er een nieuwe basisschool bouwen met 26 lokalen om zo nog meer kinderen de mogelijk heid te geven onderwijs te kun nen volgen", aldus Monique Schuit, voorzitter van de stich ting. Er is zestigduizend euro no dig om de bouw van de school te realiseren, inclusief de inrichting van de lokalen. „Ons doel is om twintigduizend euro in te zame len. Voor dit project gaat de stich ting samenwerken met Stichting Sawasdee van Hector Loontjens. Zij zijn zo gul om het geld dat wij binnenhalen te verdubbelen. Het geld dat we naast die veertigdui zend euro nog nodig hebben, ho pen we binnen te halen via onze zakelijke relaties." De acties die tot nu toe geweest zijn liepen, niet erg hard. „Zo heb ben we eens drie uur met zijn allen door Kapelle gelopen om le ge flessen op te halen. Het uitein delijke bedrag dat daaruit kwam was driehonderdzestig euro. Dat zet geen zoden aan de dijk. Maar Monique Schuit dat maakt niet uit, want we heb ben wel een leuke middag gehad als collega's en elke euro is er een." Om het doel van twintigduizend euro te bereiken, staan er nog een aantal acties op het programma. Zo is er vrijdag een restaurant avond in Havenbrasserie Bom Dia. Voor veertig euro kun je er een heel diner nuttigen en vijf tien euro daarvan gaat naar de stichting. Binnenkort is er ook een zaalvoetbaltoernooi en in april komt de tulpenactie er weer aan. „En er komt ook een stich- tingknop op de flessenautomaat in de Spar in Wemeldinge. Met een druk op de knop kun je beslis sen of je het statiegeld zelf houdt of het aan onze stichting wil schenken." In het najaar zou de bouw van de school moeten beginnen, eind dit jaar wil Monique met haar colle ga's voor anderhalve week naar Cambodja vertrekken. De vlieg tickets, die ongeveer achthonderd euro per persoon kosten, betalen ze uit eigen zak. „Al het geld dat we ophalen willen we besteden aan het bouwen van de school. Geld voor vliegtickets mag dan ook niet ten koste gaan van het bouwgeld. En we offeren natuur lijk onze vrije dagen op. Maar dat doen we graag om de mensen die het minder hebben te helpen." I Zo moet de school die Stichting Color the World dit jaar wil bouwen in Sihanoukville er uiteindelijk uit komen te zien. Poeder of vloeibaar. door Rob Paardekam KAPELLE - Burgemeester en wet houders van Kapelle willen een om gevingsvergunning verstrekken voor het gebruik van drie anti-ha- gelkanonnen in de gemeente. Het gaat om kanonnen aan het Verlorenwegje en de Oostam- bachtsweg in Kapelle en het Hoge- pad in Wemeldinge. Antihagelka nonnen zijn sinds 1 januari ver- gunningplichtig. De drie eigena ren in de gemeente Kapelle dien den daarom een vergunningaan vraag in bij de gemeente. „Daar moesten we een besluit over ne men", stelt wethouder Evert Da- men. Het college oordeelde dat de apparaten gebruikt moeten kun nen worden. Dat neemt niet weg dat de ge meente nog altijd hoopt dat het rijk snel met beleid komt dat het voor gemeenten gemakkelijk maakt om vergunningaanvragen te toetsen. „Er is in Den Haag een notitie in de maak", stelt Damen. „Daar kijken we naar uit. Het lijkt erop dat er voor gemeenten meer mogelijkheden komen om antiha gelkanonnen toe te staan." Ook wat de gemeente Borsele be treft komt het Rijk liever vandaag dan morgen met duidelijk beleid. „Dan weten zowel gemeenten als agrariërs aan welke eisen ze moe ten voldoen om de apparaten te kunnen gebruiken of toe te staan", stelt wethouder Conny Miermans. Juist omdat die duide lijkheid ontbreekt, hebben de Bor selse boeren met een kanon vol gens haar nog geen vergunning aangevraagd. De gemeenten Borsele, Reimers- waal, Kapelle en Tholen zijn nog steeds in overleg om tot een geza menlijk beleid ten opzichte van de kanonnen te komen. Daar wor den ook de hagelnetten, die een al ternatief kunnen vormen voor de kanonnen, bij betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52