Nog geen datum voor onderzoek theater Verplaatsing orgelkas Koorkerk gaat door 19 I li Villa Rodanborch komt op de lijst van gemeentelijke monumenten 24 WALCHEREN HERINRICHTING Langzamerhand krijgen Veerse Kreek en vesten weer vorm. Een wandeling met dijkgraaf Toine Poppelaars. li EF door Theo Ciele MIDDELBURG - Het is nog niet dui delijk wanneer het onderzoek naar de toekomst van de Stadsschouw burg in Middelburg kan worden af gerond. De gemeenteraad kreeg in decem ber een voorstel hiervoor op tafel, maar hakte pas afgelopen maan dag de knoop door. De opdracht is om twee varianten te onderzoe ken: sloop en nieuwbouw op de zelfde plaats of verbouwing van het huidige gebouw aan het Mo lenwater. Dat betekent dat het college van burgemeester en wethouders kun nen nu pas op zoek naar een bu reau dat het onderzoek kan uit voeren. Het is daarom ook nog niet duidelijk wanneer het onder zoek af is. De raadsvergadering van april, zoals in december nog de bedoeling was, is in elk geval onhaalbaar. Wethouder Saskia Szarafinski kan ook nog geen exac te datum noemen waarop het on- door Adri Klinkenberg DEN HAAG/MIDDELBURG - Tegen de zin van de Protestantse Gemeente Middelburg, de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden Middelburg en de Stichting tot Bescherming van het Peter Gerritsz-orgel mag de omkasting van het monumentale Peter Gerritsz-orgel uit de Middel burgse Koorkerk verplaatst wor den naar de Nicolaikerk in Utrecht. Dit blijkt uit een uitspraak in ho ger beroep die de Raad van State woensdag bekend maakt en waar bij de twee monumentenvergun ningen voor de verplaatsing over eind is gebleven. De hoogste be- stuursrechtbank ging daarbij for meel zelf vol op het orgel, want een inhoudelijke uitspraak over de aan het Rijksmuseum verleen de vergunningen heeft de Raad van State niet gedaan. De Middel burgse Koorkerk krijgt een orgel kas uit Harenkarspel. derzoek zal zijn afgerond. Thea ter-ondernemers Frans Lievens, die in 2011 de exploitatie van de Stadsschouwburg overnam, zal nauw betrokken worden bij het onderzoek. In het onderzoek wordt ook het parkeren rond de schouwburg meegenomen, aldus Szarafinski. Dat geldt ook voor de toekomst van het Molenwaterpark. Om alle plannen uit te voeren is nog een bedrag van 13,8 miljoen euro beschikbaar. Voor dat geld moet een nieuw of verbouwd theater met zeshon derd stoelen worden gerealiseerd en er moet ook gekeken worden naar de mogelijkheden van een buitenpodium. Eén van de vragen die voorligt is of er een tijdelijke theatervoorzie ning komt voor de periode dat de schouwburg aan het Molenwater niet gebruikt kan worden. Het onderzoek mag hooguit 75.000 euro kosten, zo bepaalde de Middelburgse gemeenteraad af gelopen maandagavond. 'Veerse Kreek wacht op de laatste ronde' In de procedureel ingewikkeld ge worden procedure die in 2009 be gon, heeft de Raad van State zo wel de Vrijzinnig Hervormden als Stichting Peter Gerritsz-orgel niet-ontvankelijk verklaard. Vol gens het rechtscollege hebben bei de organisaties geen belang in de zaak. De Protestantse Gemeente Middelburg (PGM) is eveneens niet-ontvankelijk verklaard, om dat PGM achteraf bezien geen be roep tegen de in 2009 verleende vergunningen heeft ingesteld. De tweede vergunning is bedoeld voor de verhuizing van het Haren karspel-orgel. De historische Middelburgse orgelomkasting wordt in Utrecht herenigd met het bijbehorende Gerritsz-orgel. De Middelburgse Koorkerk krijgt volgens het plan van de gemeente Middelburg, dat gesteund wordt door de Rijks dienst voor Monumenten (RACM) een orgelkas uit Haren karspel. door Annemarie Zevenbergen VEERE - „Laten we maar gelijk gaan wandelen, nu schijnt de zon nog", suggereert dijkgraaf Toine Poppelaars woensdag aan het be gin van de middag. Grijsomrande wolken jagen langs de blauwe lucht, maar het lijkt voorlopig droog te blijven. Ideaal om een wandelrondje langs de Veerse ves ten en Kreek te maken. Aan de voet van de molen bag gert een klein bootje tussen het riet. De wandeling begint aan het einde van de Langedam. Naast het fietspad ligt nu een nieuw wandelpad. Een stuk veiliger blijkt al snel als een groepje toer- fïetsers voorbij knalt. „Ja", grin nikt Poppelaars, „die zouden an ders gaan bellen en roepen toen je nog op het fietspad moest lo pen. Even verderop wijst Poppelaars op de zogenoemde geotubes die de oevers van de veste aan de kant van de Bosweg versterken. Een soort worstvormige zakken, gevuld met bagger en een bind middel. Ze zijn gemaakt van een textielsoort met kleine gaatjes, waardoor de inhoud van de zak blijft 'ademen'. Zo kan er ook aan groei van riet en grassen aan de zakken ontstaan. De oevers be houden op deze manier een na tuurlijke uitstraling. Ze worden zo diep gelegd dat ze niet boven de waterlijn uitkomen Aan de kant van de molen is een beschoeiing van palen aange bracht. „Dat hebben we gedaan om de strakke lijn van de veste te rug te brengen." De wandeling voert door het Veerse bos. Het pad voert aan het eind vrij steil omhoog richting Oostwatering. „Als het gebied Oostwatering straks wordt aangepakt, sluit dat goed aan bij de Kreek. Er is nu ook een trap aangelegd naar de parkeerplaats", wijst Poppelaars. „De oversteek wordt straks duide lijk gemarkeerd door een verho ging in de weg en waarschuwings borden." Aan de kreekkant van de dijk na den het grote uitkijkpunt zijn vol tooiing. „De dijk is hier verbreed en opgevuld met tweedehands ba saltblokken. Op deze manier wil len we de plek markeren waar de dijk is doorgebroken na de inun datie. Je hebt vanaf hier een weids uitzicht over de Kreek. Er komen nog informatiepanelen in de om randing over hoe de situatie hier Op woensdag 19 juni is de officiële opening van de heringerichte Veerse Kreek en de Veerse vesten. was en hoe het gebied nu is aange pakt. Ook de wandelroutes staan daarop aangegeven." De trap die naar beneden naar de Kreek voert, heeft nog wat extra aan dacht nodig, erkent Poppelaars. „Wel erg steil en oneffen." Later blijkt dat er nog een hardhouten leuning wordt aangebracht. De grauwe aarden vlakte voor het uit kijkpunt ziet er deprimerend uit. De dijkgraaf komt in actie geeft ter plekke opdracht om te bekij ken hoe dat opgelost kan worden met beplanting: „We kunnen Veere toch niet met zo'n kale vlak te opzadelen." In de Kreek liggen straks vier vis- steigers. Op één ervan komt een bank met tafel, „Dan zit je letter lijk op en aan het water", geniet Poppelaars. Zompend gaat het ver der langs de Kreek. „Het lijkt wel alsof we nu op een laarzenpad lo pen, maar dat is niet zo. Ik hoop dat ze hier nog wel wat aan doen", zegt de Veerenaar. Hij wijst op een strook zand net bui ten de oever in het water; „Dat wordt wel een laarzenpad." Even verderop loopt een eenzame wandelaar met z'n hond. „Er wordt zeker overdag en in de weekeinde al veel gebruik ge maakt van de nieuwe paden. Die zijn al redelijk verhard met puin, straks komt er nog een schelpen laag over." „Ik merk dat de Veerenaren nu en thousiaster zijn dan in het begin. Toen vond men het maar een gro te kaalslag. Nu alles vorm krijgt, is er meer draagvlak. Grinnikend: „Ze noemen mij wel assistent-op zichter'. Ik woon hier vlakbij en ik wandel hier veel. Het is een schitterend project voor Veere." Vanaf maandag is deze villa aan het Noordbolwerk in Middelburg een ge meentelijk monument, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Villa Rodanborch aan het Noordbolwerk in Middel burg staat vanaf maandag op de ge meentelijke monumentenlijst. Rob van Eijkelenburg, één van de bewo ners, was verrast toen hij van de ge meente het bericht kreeg dat zijn woning op die lijst zou komen. Het dubbele herenhuis stamt uit het begin van de twintigste eeuw. Volgens de gemeente is het van waarde vanwege de bijzondere ka rakteristiek van de villabebou wing langs het bolwerk. Het ge bouw is, aldus de gemeente, ken merkend voor de bouwperiode rond het eind van de negentiende en begin twintigste eeuw binnen de stadswallen. De gemeente is al enige tijd bezig met het opstellen van een lijst van gebouwen die in aanmerking komen voor plaatsing op die lijst. Als een gebouw definitief op de lijst komt, kunnen eigenaren sub sidie krijgen voor onderhoud. Mi nimaal duizend en maximaal vijf duizend euro. Het gaat om maxi maal 25 procent van de kosten. Van Eijkelenburg woont, zo zegt hij, heel prettig. Hij kocht de wo ning in 1999. Hij had ook in Veere en Vlissingen gekeken 'maar deze woning sprong er echt uit'. „Het is een karakteristiek pand met veel ruimte." Er zijn ook nadelen aan verbonden, zo vervolgt hij. Als voorbeeld noemt hij dat er nog veel enkelglasruiten in zitten waardoor er flink gestookt moet worden als het koud is. De gemeente wil een reeks nieu we panden toevoegen aan de lijst van gemeentelijke monumenten. Volgens ambtenaar Aart van de Vrie is de lijst nog bij lange na niet compleet. Hij kon gisteren nog niet zeggen hoe lang het duurt voor het werk is afgerond is. Middelburg telt al heel wat mo numenten. Het gaat om bijna 1200 rijks- en 113 gemeentelijke monumenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4