Brand legt pastorie Oud-Vossemeer in de as orgelkas Koorkerk gaat door 26 SCHOUWEN-DUIVELAND EEN VLIECVERHAAL EF Dit blijkt uit een uitspraak in ho ger beroep die de Raad van State woensdag bekend maakte. Daar bij zijn de twee monumentenver gunningen die voor beide ver plaatsing waren verleend, over eind gebleven. De hoogste be- stuursrechtbank ging bij de uit spraak formeel zelf vol op het or gel, want een inhoudelijke uit spraak over de aan het Rijksmu seum verleende vergunningen heeft de Raad van State niet ge daan. In de uitspraak heeft de Raad van State zowel de Vrijzinnig Her vormden als Stichting Peter Ger- ritsz-orgel niet-ontvankelijk ver klaard. Volgens het rechtscollege hebben beide organisaties geen belang in de zaak. De Protestantse Gemeente Mid delburg (PGM) is eveneens niet-ontvankelijk verklaard, om dat Protestantse Gemeente Mid delburg achteraf bezien geen be roep tegen de in 2009 verleende vergunningen heeft ingesteld en dat is wel nodig om in hoger be roep te kunnen gaan. De procedureel ingewikkeld ge worden procedure is in 2009 ge start. Toen werden de vergunnin gen voor de verplaatsing ver leend. De historische Middelburgse orgelomkasting wordt in Utrecht herenigd met het bijbehorende Gerritsz-orgel. De Middelburgse Koorkerk krijgt volgens het plan van de gemeente Middelburg, dat gesteund wordt door de Rijks dienst voor Monumenten (RACM) een orgelkas uit Haren karspel. Reint Laan vertelt vol vuur over zijn ervaringen hoog in de lucht tijdens buitelingen met zijn Piper Cub, het kleinste vliegtuigje dat ooit in Amerika werd gemaakt. Zijn teddybeer zat achterin, want een teddybeer is ook het symbool van de Piper Cub. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam De vlammen slaan uit het dak van de voormalige pastorie. De naastgele gen kerk bleef gespaard, foto Leo Adriaansen OUD-VOSSEMEER - Wat woensdag in eerste instantie een relatief on schuldig schoorsteenbrandje leek, ontwikkelde zich al snel tot een grote brand, die de voormalige pas torie aan de Dorpsweg in Oud-Vos semeer grotendeels in de as legde. Even werd gevreesd dat het vuur zou overslaan naar de naastgele gen rooms-katholieke kerk, maar die kon worden gespaard. De brand werd rond 07.00 uur ont dekt door een bewoner van het monumentale pand. Volgens een politiewoordvoerder heeft hij nog geprobeerd het vuur zelf te do ven. Toen dat niet lukte, werden de hulpdiensten gealarmeerd. Niet lang nadat die er waren, sloe gen de vlammen al uit het dak. Omdat de brand gepaard ging met veel rookontwikkeling advi seerde de brandweer de inwoners van Oud-Vossemeer om ramen en deuren gesloten te houden. De politie reed met een auto door het dorp om deze boodschap aan iedereen over te brengen. Toen bleek dat aan de voormalige pastorie weinig meer te redden was, besloot de brandweer alles op alles te zetten om het vuur niet over te laten slaan naar de naastgelegen rooms-katholieke kerk. Beide gebouwen worden slechts gescheiden door een brandgang van een meter breed. De brandweer spoot onder meer schuim tegen de zijkant van de kerk om hem te beschermen te gen de hitte. Het gebouw kon wor den gered. Rond half 12 was de brand in de voormalige pastorie onder controle. Uit de kerk werden in allerijl de doop,- huwelijks- en geboorte registers gehaald en elders onder gebracht. Daarna zijn de waarde volle beelden uit de kerststal, die op de zolder stonden, in veilig heid gebracht. Het parochiebe stuur werd daarbij geholpen door vijftien man uit het publiek dat op de brand was afgekomen. Flying Dutchman in door Adri Klinkenberg DEN HAAG/MIDDELBURG - Tegen de zin van de Protestantse Gemeente Middelburg, de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden Middelburg en de Stichting tot Bescherming van het Peter Gerritsz-orgel mag de omkasting van het monumentale Peter Gerritsz-orgel uit de Middel burgse Koorkerk toch verplaatst worden naar de Nicolaikerk in Utrecht. De Middelburgse Koor kerk krijgt een orgelkas uit Haren karspel terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48