3500 te onderhouden' College ziet niks in protest tegen ophoging opheffingsnorm scholen Tuinactie van Zeeuwland moet huurders enthousiasmeren om tuintjes beter te onderhouden. SCHOUWEN-DUIVELAND 25 I DONDERDAG 14 MAART 2013 Bloemzaadjes in strijd tegen rommeltuintjes door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Bij 3500 huurders van Zeeuwland wordt vrijdag of zater dag een zakje met bloemzaadjes afgeleverd. De zaadjes gaan verge zeld van een flyer waarin woning bouwvereniging Zeeuwland aan dacht vraagt voor het onderhoud van de tuinen. Doel is om huur ders die weinig aandacht hebben voor hun tuintje te stimuleren om de handen uit te mouwen te steken. „Met deze vernieuwende actie willen we op een positieve ma nier aandacht vragen. Een mooie tuin is niet alleen leuk voor jezelf, maar ook voor de buren", zegt Jef frey van Doorenmalen van Zeeuwland. Volgens hem zijn ver- rommelde voortuintjes veel men sen een doorn in het oog. „Dit is één van onze speerpunten. Het onderwerp leeft bovendien erg in onze verenigingsraad." Zeeuwland laat de flyers met Alle 3500 huurders van Zeeuwland met een tuin, krijgen dit weekeinde een zakje bloemzaad in de bus. 'Part ners' van de corporatie, zoals Gors en sportclubs, brengen de zaadjes rond. Dat Zeeuwland huurders wil sti muleren iets moois van de tuin te maken, juicht hij toe. „In vergelij king met 35 jaar geleden, zijn de tuinen minder mooi geworden. Hier aan de Calandweg ziet het er aardig uit, maar in sommige zij straten is het minder." Misschien dat jongere mensen minder tijd hebben voor de tuin, denkt hij. „De buren zijn hier an derhalf jaar geleden komen wo nen. Ze hebben de tuin nu geëga liseerd en gras ingezaaid, zodra het er netjes uitziet. Daar heb ik bij geholpen." Ook de tuin van een negentigjarige vrouw die een stukje verderop in de wijk woont, onderhoudt hij. „Ik ben een crea tief mens en vind het leuk om be zig te zijn met het inrichten en onderhouden van tuinen." bloemzaadjes bezorgen door 'part ners' uit de wijk. Dat kan bijvoor beeld een sportvereniging zijn. „In Poortambacht brengen de be woners van Gors de flyers rond. Op deze manier willen we er voor zorgen dat er al meteen in de wijk al over de actie wordt gepraat", zegt Van Doorenmalen. Op de flyer staat ook hoe huur ders zich, samen met de buren, aan kunnen melden voor één van de drie 'tuindagen'. Op zo'n dag werkt de hele straat aan een geza menlijk tuinproject, waarbij Zeeuwland ondersteuning ver leent. Dit kan bijvoorbeeld door het leveren van materialen, het af voeren van afval of de inzet van medewerkers van het groenbe- drijf De Zuidhoek. „Misschien kunnen we ook op een andere ma nier helpen. We zijn benieuwd met welke ideeën mensen ko men. Er is ook overleg geweest met de gemeente en als mensen het openbaar groen willen op knappen, hoort dat ook tot de mo gelijkheden", zegt Van Doorenma len. De drie beste ideeën worden ten uitvoering gebracht. Behalve het op positieve manier stimuleren van tuinonderhoud, maakt de corporatie ook handha ving tot een speerpunt. Rommeli ge tuintjes worden onderworpen aan een 'tuincheck'. Scoort de huurder twee of meer onvoldoendes dan gaat Zeeuw land een gesprek aan, waar afspra ken uit rollen. Als de huurder zich hier niet aan houdt, laat Zeeuwland de tuin opknappen op kosten van de huurder. Van Door enmalen: „Gelukkig hoeft het maar bij een handjevol huurders zo ver te komen." door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het college van burge meester en wethouders sluit niet bij voorbaat uit dat een ondergrens van honderd leerlingen 'een passen de oplossing' is voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Dat valt op te maken uit antwoorden van het college op bezorgde vragen over een advies van de Onderwijsraad. Zowel de gemeenteraadsfractie van het CDA als de SP-afdeling in de gemeente vrezen dat het op trekken van de opheffingsnorm van 23 naar 100 leerlingen - zoals de Onderwijsraad voorstelt - slecht uitpakt voor de gemeente Schouwen-Duiveland. In dorpen als Ellemeet en Zonnemaire zou den scholen dan meteen de deu ren moeten sluiten. In andere plaatsen, zoals Brouwershaven, zouden scholen gedwongen moe ten fuseren om te overleven. Het CDA en de SP vrezen voor de leefbaarheid in de dorpen en vin den dat het college aan de minis ter van onderwijs moet laten we ten dat de opheffingsnorm niet mag worden verhoogd. Daar ziet het college echter niets in, blijkt uit de antwoorden. „Ik ben blij dat de wethouder de kwaliteit van het onderwijs voorop stelt", zegt Daniël Joppe van het CDA. „Maar de bal wordt nu wel heel erg bij het onderwijs zelf gelegd. Terwijl de gemeente juist zelf de kans zou moeten aangrepen om de kwestie onder aandacht te brengen, bijvoorbeeld in de P11, de koepel van grote plattelandsge meenten." Ook Anita de Vos van de SP vindt dat het college van B en W de zaak al te gemakkelijk afschuift naar het onderwijs. „Dat is zonde. Natuurlijk moet kwaliteit voorop staan, maar als kleine scholen moeten sluiten om financiële re denen, dan zijn we daar tegen en moeten we daar tegen knokken." EDEE3E3D (fi) kpn 0^. TELE2 Bergen op Zoom WouwsestM.it 18 Breda Karrestiaat 7 Dordrecht Voorstraat 266 ttten-leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshot 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotteidam Lijnbaan 51 tei neuron Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse Oud itcijei land Naaldwijk Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47