'Ik help de buren graag om de tuin Prowonec wil graag uit impasse Innovation Island komen Weinig enthousiasme over winning schaliegas Vrijwilligster blijft met een berg soesjes zitten TUINEN 24 SCHOUWEN-DUIVELAND door Frank van Cooten OVEZANDE - Anna de Muynck uit Ovezande bleef woensdagochtend zitten met warme chocolademelk en vele zelfgemaakte soesjes. Die had ze gemaakt voor de 28 kinderen van groep 8 van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek. De kinderen zouden bij haar mei doorns komen planten in het ka der van de Borselse Boomfeest dag. Een half uur voor aanvang kreeg ze echter een telefoontje van het organiserende Stichting Land schapsbeheer Zeeland met de me dedeling dat het feest niet door ging. In verband met het winter weer is de bodem nog te hard, luidde de verklaring. Anna de Muynck vindt het best vervelend. „Mijn man had nota be ne dinsdag de stichting gebeld met de vraag of het wel door zou gaan wegens het weer. Hij kreeg te horen dat planten van de mei doorns gewoon door zou gaan." Dus stond Anna woensdagmor gen vroeg op om chocolademelk en soesjes te maken. De gemeente Borsele had maandag met dezelf de vraag aan de bel getrokken bij de Stichting Landschapsbeheer. Ook hier luidde het antwoord dat het planten door zou gaan. Volgens Sylvia Tuinder van Land schapsbeheer blijft het moeilijk een inschatting te maken van de actuele weersomstandigheden. „In het vervolg houden we een slag om de arm als mensen vra gen of iets doorgaat." De stichting bezorgde Anna de Muynck woens dag een bloemetje als excuus. „We wisten niet dat mevrouw zo veel moeite had gedaan." Leen Hendrikse uit Zierikzee is het volkomen eens met de actie van Zeeuwland. foto Dirk-Jan Gjeltema zierikzee - Op de viooltjes die hij een paar dagen geleden kocht na, is er nog maar weinig kleur te be kennen in de tuin van Leen Hen drikse. Dat is over een paar maan den wel anders. „Van de zomer bloeien deze rozen, wit en roze. En hier staat lavendel. Dit is een ouderwetse, die goed tegen de vorst kan. Deze lavendel is nieu wer en heeft grotere bloemen. Maar als het te streng vriest, geeft-ie de geest." Ook voor de in vulling van de nu nog kale plek ken heeft hij al plannen. „Daar ko men lobelia's, dat worden van die mooie grote blauwe bossen." Hendrikse huurt al sinds 1977 een woning van Zeeuwland aan de Ca- landweg in Zierikzee. Zijn tuin is allesbehalve verrommeld. On danks het bescheiden formaat van de voortuin, doet hij er alles aan om er een plaatje van te ma ken. Zelfs in de winter ziet de tuin er mooi uit door de buxus- sen, die in allerlei vormen zijn ge knipt. „In mei mogen ze weer ge snoeid worden. Niet in de volle zon, want daar kunnen ze niet goed tegen. Als de zon dan toch gaat schijnen, kun je ze het best even besproeien." door Ton van den Nouweland zierikzee - Ambtenaren gaan uit zoeken hoeveel schaliegas er schuil gaat onder de bodem van Schou- wen-Duiveland. In het gemeente huis heerst echter weinig enthou siasme over de winning ervan. Dat zegt collegewoordvoerster Sandra Strotkamp. Zij citeert wet houder Wim Stouten, die zegt dat al jarenlang bekend is dat dit soort gas hier voorkomt. „Maar je kunt je afvragen of je daar als ge meente niet meer last van, dan baat bij hebt. De opbrengst van bodemschatten gaat immers naar het rijk en Schouwen-Duiveland zet liever in op duurzame energie als koude-warmte-opslag in de bodem." Schaliegas komt voor in de dieper gelegen kleisteenlagen. Bij het winnen ervan wordt tot drie kilo meter diep geboord. Eerst recht naar beneden en dan horizontaal over maximaal 1,5 kilometer. Door water, zand en zuren onder hoge druk in de schacht te per sen, ontstaan barsten in de steen laag (fracking heet dit proces), die dan het gas prijsgeeft. Door het mengsel op te zuigen, wordt het gas gewonnen. Een deel van het mengsel blijft in de scheuren ach ter. Het restant moet als che misch afval worden afgevoerd. De winning van schaliegas is 'scho ner' dan steenkool, maar 'vuiler' dan aardgas. Vooral in Brabant, de Achterhoek en de Veluwe komt schaliegas voor. Proefboringen zijn daar stil gelegd in afwachting van onder zoek naar de veiligheid van het winnen van dit gas. Maandag maakte minister Henk Kamp be kend dat de resultaten van dit on derzoek in juli worden vrijgege ven. Schaliegas is op Schouwen-Duive land actueel na een lezing, maan dag, van trendwatcher Adjiedj Ba- kas. Hij vindt dat de gemeente voorbereid moet zijn op een ver zoek van het rijk om proefborin gen te verrichten. Volgens Bakas zit er veel gas onder het eiland. Tot aan het Zijpe in West-Bra bant zijn vergunningen 'tot opspo ring' verleend. Volgens Strotkamp heeft het rijk de gemeente hier over tot op heden niet benaderd. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een jaar nadat de ge meenteraad de stekker uit het pro ject Innovation Island bij Brouwers haven heeft getrokken, is er nog geen zicht op afwikkeling van de kwestie. Het college van B en W gaat er van uit dat de initiatiefnemer Prowonec naar de rechter gaat om ontbinding van het contract aan te vechten, maar stappen in die richting zijn door Prowonec niet gezet. De kwestie lijkt in een im passe te zitten. Cees Flipse en Hans Boogert van Prowonec zouden toch graag wil len dat de gemeente de afspraken in het contract na komt. Dat wil zeggen dat beide partijen er sa men met hulp van een bemidde laar uit moeten zien te komen. Flipse en Boogert constateren dat niemand gebaat is bij de huidige situatie. Door de impasse is iede re ontwikkeling in Brouwersha ven geblokkeerd. Prowonec kan niet verder aan de slag omdat de gemeente dat niet wil en andere initiatiefnemers kunnen niets om dat de gemeente nog een overeen komst heeft met Prowonec. Onlangs stelde het CDA hierover nog vragen. De fractie wilde we ten wanneer de inwoners van Brouwershaven kunnen rekenen op aanpak van bekende proble men, zoals het verpauperde bedrij venterrein. Het college gaf aan daar geen zicht op te hebben. De aanpak van het bedrijventerrein Spuiwekken maakte onderdeel uit van de plannen van Prowonec. Op dit terrein staan inmiddels ver schillende panden leeg en is spra ke van een groot asbestprobleem dat bij brand voor een gevaarlijke situatie kan zorgen. Prowonec wilde het terrein sane ren en op deze plek zou woning bouw moeten komen. Ook het (deels) terugbrengen van de oude stadswal en recreatieve ontwikke lingen hoorden bij het plan. Dat is vastgelegd in een concept-struc tuurvisie, opgesteld door Prowonec. Alleen is dat plan niet in behandeling genomen door de gemeente omdat het vertrouwen er niet meer was en de financiële risico's te groot zouden zijn. De verpaupering op het bedrijventerrein Spuiwekken in Brouwershaven. £p foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46