Opstelten: gerechtshof moet zaken in Middelburg behandelen Onvindbaar 'Onderzoek nodig van Rekenkamer* PIM ZEELAND 23 commentaar Kapelle heeft 48 spookbur- gers. Dat is het minste aan tal onvindbaren van Zee land. Groep die bewust onvind baar is en niet staat inge schreven, kost de gemeen schap miljoenen euro's. Een buitenlandse student die terugkeert naar zijn land en zich niet uitschrijft, wordt een spookburger. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Heren Dames Koopzondag 10 mrt 12.00 uur -17.00 uur op de korrel Een buitenlandse student die drie maanden in Vlissingen heeft ge studeerd in 2008 en zich niet heeft uitgeschreven, blijft een spookburger voor Vlissingen tot het moment dat bewezen is dat hij zich elders heeft gevestigd. Door een deel van deze onvindba re burgers loopt Nederland circa 100 miljoen euro mis. Het gaat dan om die mensen die bewust onvindbaar zijn en nergens offici eel staan ingeschreven. Zij ontduiken op die manier de belastingen. Robert Lievense van de gemeente Noord-Beveland zit met 43 spook- burgers in 2012 aan de veilige kant. Lievense: „We hebben ge makkelijker praten dan grote ge meenten. Noord-Beveland is een kleine gemeenschap, we weten waar iemand woont, de schaal is klein en er is veel sociale contro le." Hij vervolgt: „Eigenlijk kun nen wij altijd iedereen vinden. En zodra wij die persoon gevon den hebben, gaan we over tot een ambsthalve inschrijving als hij dat, na aanmaningen, niet spon- SPOOKBURGERS taan zelf doet." Vroeger zaten ge meenten iets minder achter de burger aan, zegt hij. „De gedachte was dat burgers toch niet veel kon den uitrichten als ze niet inge schreven waren. Ze konden geen paspoort aanvragen, enzovoort. Aan fraude werd minder aan dacht gegeven." Burgers zijn zelf verantwoordelijk voor de inschrijving bij de ge meenten. Als ze niet goed staan ingeschreven, zijn ze in overtre ding en zouden ze beboet moeten worden voor frauderen. Spookburgers zijn mensen die on vindbaar zijn voor overheden. Zij verhuizen naar het buitenland zonder dat bekend te maken. Er is ook een groep die er bewust voor kiest om te verdwijnen. Deze groep is de gemeenschap tot last, omdat ze de lokale belasting ontduiken. Het kost Nederland naar schatting jaarlijks 100 miljoen euro. Veel van deze spookburgers zijn bijvoorbeeld onvindbaar voor de belastingdienst Zij krijgen soms wèl een uitkering van uitkeringsinstantie UWV. Die heeft de administratie beter op orde. Sinds vorig jaar mogen de gegevens van UWV gekoppeld worden aan GBA. De ene gemeente is actiever met het opsporen van spookburgers dan een andere. De ene gemeente heeft ook meer migranten, dan een andere, waardoor de admini stratie complexer is. En sommige gemeenten zijn kleiner en over zichtelijker. De Nederlandse over heden hebben een probleem. Relatief veel burgers zijn on vindbaar. Het worden er in rap tempo meer. Van deze spook burgers is niet bekend waar ze zijn, zelfs niet of ze nog in Ne derland verblijven. De admini stratie is duidelijk niet op orde. Zo hanteert het Centraal Bu reau voor de Statistiek een an dere telling dan de gemeente Vlissingen. En de redelijk be trouwbare gegevens van de uit keringsinstanties worden pas sinds kort gekoppeld aan de ge meentelijke systemen. Dit ad ministratieve falen kost de ge meenschap miljoenen aan be lastinginkomsten. Bovendien is het voor de belastingmoraal van de gemiddelde Nederlan der heel slecht als honderddui zenden zich straffeloos aan be taling kunnen onttrekken. Daarom moet er snel iets ge beuren. Actieve controle door de gemeente lijkt een goed be gin. In de relatief kleine Zeeuw se gemeenschap kan het niet erg moeilijk zijn spookburgers te ontmaskeren. MIDDELBURG - De Rekenkamer van de provincie Zeeland moet de gang van zaken rond de projecten Perkpolder en Waterdunen tegen het licht houden. De Partij voor Zeeland komt vrijdag in de Staten met moties van die strekking. Volgens de PvZ zijn de Provincia le Staten niet goed geïnformeerd over de haalbaarheid van het plan Perkpolder. In het licht daarvan acht de fractie het wenselijk dat van beide recreatie- en natuurpro jecten in Zeeuws-Vlaanderen dui delijk wordt gemaakt welke af spraken er zijn en welke nog wor den gemaakt. Dit vanwege de fi nanciële betrokkenheid van de provincie bij beide en de risico's die dat kan opleveren. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het ligt voor de hand dat het gerechtshof Den Bosch ho ger beroepszaken met een groot Zeeuws belang of waarbij veel re gionale partijen betrokken zijn in Middelburg behandelt. Dat zei minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) woensdag in de Tweede Kamer. Hij reageer de op vragen van de PvdA naar aanleiding van uitspraken van de president van het gerechtshof in de PZC van zaterdag. Opstelten had de Kamer in december ge schreven dat Middelburg een zit tingsplaats wordt van het ge rechtshof Den Bosch. Daardoor kunnen ook hoger beroepszaken in Middelburg worden behan deld. Ronald Philippart, president van het gerechtshof in Den Bosch zei dat het feitelijk juist is, maar het 'in beginsel niet te gaan doen'. „Hoe zaken worden ver deeld is aan het hof', onderstreep te Opstelten. Formeel gaat hij daar niet over. „Maar ik wil dat wat we hebben afgesproken, wordt nagekomen. Via de Raad voor de Rechtspraak zal ik duide lijk maken dat het voor de hand ligt dat Zeeuwse zaken in Middel burg worden behandeld." Opstelten reageerde ook op de vrees van Zeeuwse burgemeesters dat politiebureaus dreigen te wor den gesloten. „Tot en met 2015 worden geen politiebureaus geslo ten. Eerst moeten we een strate gisch huisvestingsplan maken. Daar zijn we mee bezig." Opmerkelijk was de reactie van de minister op de wens van de Ka mer om Zeeland bij bezuinigin gen zoveel mogelijk te ontzien. Opstelten zei daarvoor 'gevoel te hebben'. „Daarom heeft het kabi net besloten de marinierskazerne te verplaatsen naar Vlissingsen. Dat is een substantiële impuls voor de werkgelegenheid." DAMES Brunello Cucinelli ShopinShop-Etro-Twin-Set-MarcCain-Paule Ka AmbreBabzoe-Fay-Coast+Weber+Ahaus-Repeat-Armani Collezioni-Paige- Premium-Cambio Wolford Schoenen en tassen: Tod's-Hogan-Brunello Cucinelli HEREN Brioni-Brunello Cucinelli-Caruso-Canali-Borrelli-Cornelian-Etro-Paul Smith-Ralph Lauren-Waterville-PRPS-Fay-Incotex-Orlebar Brown-McAlson Coast+Weber+Ahaus-Hydrogen-Stone Island-Artu Napol-Boglioli-Jacob Cohën 7 For All Mankind-Nero Perla Schoenen: Tod's -Santoni-Brunello Cucinelli Jan Gielenplein 6 - Oudenbosch - 0165 330620 - www.PaulPim.nl DONDERDAG 14 MAART 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3