'Gelukkig in de buurt van een hotel gestrand' Waterschap Scheldestromen wil grond sneller kunnen onteigenen I i 22 ZEELAND Vragenlijst ONVINDBARE BURGERS Zeeland telde in 2011 6255 spookburgers. Een jaar later kwamen er nog eens bijna 900 bij. .i li DONDERDAG EP EF: Willem van Dam Vandaag word ik in het ziekenhuis ver wacht. Dat heeft te maken met een klei ne medische ingreep die ik over een paar weken moet on dergaan. Vanochtend wil de anesthesist mij bekloppen en betasten, om te kunnen bepa len hoeveel roesmiddelen hij nodig heeft om mij straks on der zeil te kunnen brengen. Ter voorbereiding ontving ik van het ziekenhuis een vragenlijst, die ik vanochtend geheel naar waarheid ingevuld moet inleve ren. Confronterend karwei, het in vullen van zo'n vragenlijst. Of ik moeite heb met het ver richten van lichamelijke inspan ning, wilde het formulier we ten. Nou, om eerlijk te zijn, zo heel atletisch ben ik niet meer. Of ik wel eens een beklemd ge voel op de borst heb. Ja, dat wil wel eens gebeuren. Of ik voor hoge bloeddruk word behandeld. Wederom een kruisje in het ja-vak geplaatst. 'Heeft u suikerziekte?' Op nieuw: ja. 'Heeft u 's nachts last van stop pen met de ademhaling of het slaap-apneu syndroom?' „Ja", zegt mijn vrouw, „als je ligt te slapen denk ik soms dat je dood bent omdat je ademha ling stokt" Het wordt eentonig: weer een 'ja' ingevuld. Bij de vraag 'drinkt u meer dan 5 glazen alcohol per dag?' blijft mijn pen aarzelend boven de vragenlijst hangen. „Geef het maar toe", zegt mijn vrouw op strenge toon, „je drinkt te veel." En huppetee, opnieuw een 'ja' gescoord. Moedeloos loop ik de rest van de vragen na. Deugt er dan hele maal niks meer aan mij? Totdat ik bij vraag 22 arriveer: 'Rookt u?' Ik zal nog geen veertien zijn ge weest toen ik mijn eerste siga ret opstak; een Silky of een Gipsy, de goedkoopste (twee kwartjes voor een pakje) en smerigste troep die je je kunt indenken. Sindsdien heb ik al les gerookt wat wilde branden: shag, sigaretten, sigaren, pijp. Tot bijna een jaar geleden. Toen ben ik er mee gestopt. En jube lend noteer ik een 'nee' achter vraag 22. Ben ik misschien toch nog niet volledig afgeschreven.. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Behalve vrachtwa genchauffeurs en automobilisten, zijn ook Zeeuwse bussen ge strand in de Noord-Franse sneeuwchaos. Zo moest touringcarchauffeur Marcel Roelse van AMZ Borssele al dinsdagmiddag om 15.00 uur de bus stilzetten bij Péronne, vlak bij snelweg Ai Parijs-Lille. „Ik ben onderweg met twaalf mede werkers van de Sloecentrale van EPZ, die een bezoek hebben ge bracht aan collega's van EDF in Pa rijs. Omdat de snelweg was afge sloten, hebben we nog gepro beerd via secundaire wegen onze weg te vervolgen, maar er is geen doorkomen aan. Gelukkig heb ik de bus in de buurt van een tankstation kunnen neerzetten. Konden de mensen koffie halen en gebruikmaken van wifi en het toilet. De nacht hebben we in de bus doorgebracht." Woensdagmorgen besloot de groep al vroeg om de dag en de nacht in het vlakbij gelegen hotel Ibis door te brengen. „De snelweg is nog steeds afgesloten en bin nendoor is geen optie, zegt een politieman die ik heb gesproken. Overal staan geschaarde vrachtwa gens. Dus maar geboekt in het ho tel. Ze hadden gelukkig dertien kamers vrij." Roelse erkent dat ze geluk heb ben, in tegenstelling tot vele reizi gers die geen brandstof meer heb ben en door kou en honger onder koeld raken. Er rijst kritiek op de gebrekkige hulpverlening van de Spookburgers Franse autorititeiten, die te wei nig oog zouden hebben voor de miserabele toestand waarin hon derden gestrande reizigers verke ren. Ook de informatievoorzie ning zou onvoldoende zijn. Hotel Ibis, waar Roelse en de EPZ-medewerkers onderdak heb ben gevonden, dient trouwens als noodopvang voor politie, brand weer en ambulances. Heli's vlie gen af en aan. „Ik zie hulpverle ners met folie in de weer om on derkoelde reizigers warm te krij gen. Ook worden mensen op bran cards binnengebracht." Hoewel het donderdag nog kan sneeuwen in Noord-Frankrijk en nu nog steeds code oranje geldt, verwacht Roelse de reis vandaag toch te kunnen voortzetten. Tientallen Zeeuwse vrachtwa genchauffeurs staan nog steeds vast in Noord-Frankrijk. Inmid dels heeft Ruben van Iwaarden van Minnaard Transport uit Krab- bendijke, die een dag lang stil stond bij Bapaume, wel zijn afle veradres in Parijs bereikt. Daar kan hij niet lossen omdat hij een dag later is gearriveerd. „Ze heb ben een teldag en accepteren geen lading", zegt mede-eigenaar Ad Hirdes. „Ik zoek nu een depot in de buurt." De hele dag is hij al bezig om zijn dertig in Frankrijk rijdende chauffeurs te dirigeren en begrip te vragen bij klanten. Zo moeten chauffeurs die met bloemkolen uit Bretagne onder weg zijn naar Venlo, honderden kilometers omrijden via Reims. „De klant wenst dat. Hij wil zijn waar zo snel mogelijk hebben." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het aantal spook burgers groeit sneller dan ooit te voren. Vorig jaar werden er lande lijk 32.000 spookburgers meer ge teld dan het jaar daarvoor. In to taal waren in Nederland in 2012 427.304 mensen onvindbaar voor overheden. Dat blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Vlissingen telde in 2012 2254 spookburgers. Een jaar eerder wa ren dat er 1911 en 1565 in 2010,1331 in 2009 en 1167 in 2008. Burge meester René Roep vecht de cij fers aan. Hij schimpt dat het een blinde vlek in de administratie van het CBS is. „Vlissingen telde in 2012 maar 705 spookburgers. Daarvan hebben er 500 de mel ding gekregen 'land, plaats onbe kend'. Die tellen niet mee in het inwonertal. Die 205 getraceerden wel." Hij zegt dat Vlissingen er juist heel erg bovenop zit. Vlissingen heeft een controleur fulltime aan gesteld die mensen probeert te vinden die 'spoorloos' zijn voor een deurwaarder, maar ook krijgt de gemeente soms tegenstrijdige gegevens binnen over een pand. „Dan gaan we er naartoe. Wij zit ten er bovenop. Het is van belang dat mensen goed zijn ingeschre ven. Want we krijgen van het Rijk geld voor ingeschreven bur gers. En niet voor spookburgers die onvindbaar voor ons zijn." De onduidelijkheid in de cijfers komt mogelijk door een andere manier van tellen. Het CBS zou spookburgers van wie de melding 'land en adres onbekend is' mee laten wegen voor een volgend jaar. Roep werkt met afgeronde ja ren. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Waterschap Schelde stromen wil de mogelijkheid heb ben om sneller over te kunnen gaan tot de onteigening van grond bij diverse projecten. Daarvoor wil het waterschap de nota grondver werving aanpassen. In de algemene vergadering van 21 maart die in het waterschapskantoor in Terneu- zen wordt gehouden, wordt dit on derwerp besproken. „We proberen natuurlijk altijd op minnelijke basis grond te verwer ven van landeigenaren. Maar als het niet anders kan, dan willen we sneller inzetten op onteige ning. Dus alleen maar als we er na intensieve onderhandeling met de grondeigenaren niet uitko men. Het onteigeningsmiddel is dan een noodgreep", zegt Denis Steijaert, bestuurder van Water schap Scheldestromen. Sommige eigenaren willen geld zien voor de grond waarop het wa terschap aast, anderen willen el ders andere en gelijkwaardige gronden krijgen aangeboden. „Die laatste groep kunnen we vaak helpen met het Kavelruilbu reau Zeeland", zegt Steijaert. Maar als niets lukt en projecten om voortgang schreeuwen, wil het waterschap overgaan tot ontei genen. „Dat kan ons in projecten wel een half tot een heel jaar tijd winst opleveren." Het middel wordt ingezet als een project geen uitstel verdraagt. „Dan gaat het over de verkeersvei ligheid, bijvoorbeeld als we we gen of fietspaden willen aanleg gen of verleggen. Maar ook om een bergingsgebied van een ge maal te vergroten bij binnendijk- se bemalingsgebieden." Bij be langrijke projecten wil het schap in een vroeg stadium vastleggen, dat er direct overgestapt wordt op onteigening, als de minnelijke be nadering doodloopt. Vlissingen kampt volgens cijfers van het CBS met een relatief hoog aantal spookburgers: mensen die wel ingeschreven staan, maar niet in de gemeente wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2