UIT 9 Jan van Munster maakt Brain waves. Hij kiest stukken uit de in een EEG vastgelegde grafi sche voorstelling van zijn eigen hersenactiviteit en zet de lijnen om in neonbuizen: lijnen van licht. DONDERDAG 14 MAART 2013 Ruimtelijke objecten van Tijl Orlando Frijns Tijl Orlando Frijns toont als hoofd moot van de afsluiting van zijn werk periode in KipVis twee grote ruimte lijke objecten, een soort poorten. De ene strak en om doorheen te lopen, de andere een uit het lood geslagen barrière. Logica en absurditeit zijn eik aars pendanten. Ook andere construc ties schuren langs de realiteit. T/m 31/3. Kunstwerkplaats KipVis, Dreesstraat 2, Vlissingen. Afspraak via michiel@paalvast.nl Annemieke Cerrist vertelt over de essentie van het leven Annemieke Gerrist weet met bijna niets veel te vertellen over de essen tie van leven. Afdrukken van de na vels van zichzelf, haar zus en ouders zijn subtiele verwijzingen naar oor sprong, identiteit en bestaan. Ze han gen, liggen, krijgen kleur en vinden el kaar in het zoeken naar balans. Het aanwezige en het afwezige belicha men samen het bestaan. T/m 31/3. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 13.00-17.00 uur. Bij Caroline van der Vegt gaat het vooral over de binnenwereld Caroline van der Vegt werkt intuïtief. Haar monumentale tekeningen zijn opgebouwd uit gestalten, dieren, landschappen en voorwerpen die tijd loze sferen en betekenissen oproe pen. Daarbij gaat het vooral over de binnenwereld: dromen, verlangens, angst en hoop. Van der Vegts beeld taal is zowel tastend als krachtig én persoonlijk. T/m 6/4. Galerie Dick de Bruijn, West- wal 45, Goes. Do. t/m za. 13-17 uur. Femke Gerestein exposeert in de lk-ruimte op het lk-eiland Femke Gerestein onderzocht in (te- ken)werk de verhouding tussen zich zelf en de lk-ruimte. Haar intrigeren de presentatie, waarin ook geluid en beweging meespelen, stelt vervol gens de vraag hoe de 'ik' van de toe schouwer zich verhoudt tot die van de kunstenaar. Ben je iemand als je in je eigen ruimte blijft? T/m 14/4. Ik-eiland. Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za zo. 12-17 u en op afspraak. Opening 17/3,12 u. Jean-Paul Van Lee plaatst zich in de traditie van stillevensschilders Jean-Paul Van Lee is fijnschilder. Hij legt de schoonheid van het dagelijkse en voorbijgaande nauwkeurig en lief devol vast en plaatst zich in de lange traditie van stillevenschilders die te ruggaat tot aan de Gouden Eeuw. Hij zet de tijd stil om de vergankelijkheid een halt toe te roepen voordat de herinnering verdwijnt. A T/m 15/4. Galerie het Moment, Post- straat 28-30, Zierikzee. Wo. t/m za. 11.00 - 17.00 uur en op afspraak. SB Hl HH Brainwaves van Jan van Munster. Inspirerende lijnen van licht Licht is zo vanzelfsprekend dat we er nauwelijks bij stil staan. Behalve als het uitvalt, maar dan gaat het er vooral om een oplossing te vinden die het duister snel verdrijft. Licht hoort bij leven, is voorwaarde voor groei. Je kunt zelf zeggen dat leven uit licht is ontstaan. We dichten licht beteke nis toe als positieve kracht en de spiritue- len onder ons weten dat na de dood niet het duister maar het licht wordt bereikt. Licht was in de middeleeuwen teken van goddelijke aanwezigheid en hemels be staan en werd zó belangrijk geacht dat er in de gotiek als het ware kerken om heen werden gebouwd. Licht maakt het moge lijk te zien en is ook in de kunst een bepa lend gegeven. Licht als zodanig is onzicht baar: je kunt het pas gewaarworden als het op iets valt. Fysiek gezien bestaat licht uit deeltjes en golven die met gigantische snel heid door het universum razen. Dat alles en meer speelt mee bij het ervaren van de lichtkunst van Jan van Munster. In de jaren '70 was hij een van de eersten die met kunstlicht werkte in sculpturen en perfor mances. In het mooie overzicht dat Galerie van den Berge toont, zijn twee voorbeel den uit die tijd te zien. Van Munster teken de met een zwarte lijn een vierkant op de muur, met één hoekpunt naar beneden en hing er een uit dunne neonbuis gevormd wit vierkant onder, waarbij de getekende hoekpunt in de neonvorm is uitgespaard. Het lijkt alsof de tekening de concrete vorm bepaalt. Van Munster geeft hiermee een statement af. Zijn kunst is concep tueel: de gedachte bepaalt de vorm. Dat komt letterlijk uit in de 'Brainwaves' die hij vanaf eind jaren '90 ontwikkelt. Hij kiest stukken uit de in een EEG vastgeleg de grafische voorstelling van zijn eigen her senactiviteit en zet de lijnen om in neon buizen: lijnen van licht. Hij voert ze uit in diverse kleuren en combineert soms twee lijnen. Hoe sober ook, van Munster maakt geen formele kunst. Altijd gaat het om een verwijzing naar bestaan. Het minimale is in zijn ogen voorwaarde voor de meest ge concentreerde verbeelding van een com plexe materie. Als hij een rode en een blau we neonlijn om elkaar heen laat dansen, is dat een metafoor voor de innerlijke dia loog, de spanning tussen gevoel en ver stand. De wonderlijke relatie tussen denken en voelen en de elektrische stroom in onze hersenen krijgt vorm in neonlijnen die zelf ook functioneren bij de gratie van de span ning tussen plus en min die als rode draad door het oeuvre van Jan van Munster loopt. Die spanning doet energie ontstaan. Ener gie transformeert en brengt in beweging. Het sterke van de Brainwaves is dat vorm, materiaal en betekenis naadloos over elkaar heen vallen. De stroom die door het gas loopt veroorzaakt licht, zoals de stroom die door ons brein loopt gedachten en gevoe lens vormt, die vervolgens ons in bewe ging brengen. De Brainwaves verwijzen ook naar onze fysieke verbondenheid met de samenstelling van en processen in het universum. De in een EEG zichtbare her senactiviteit als familie van de bliksem schicht.... Van Munster roept wat mij be treft vragen op over de mate waarin wij zelf die hersenactiviteit sturen en controle ren. Leidt die niet deels een eigen leven? Dat raakt mooi aan de actuele discussie over brein en bewustzijn. Van Munster neemt daarin geen standpunt in. Hij maakt zichtbaar wat hem boeit en verwondert. Het zoeken naar wie je zelf bent, wie 'IK' is, is een ander thema in zijn werk. Ik krijg van Van Munster geen antwoord. Maar het stilstaan bij wie ik ben is al genoeg. In dat stilstaan neemt van Munster mij mee met oorspronkelijke en inspirerende kunst. T/m 6/4. Galerie Van den Berge, Westwal 45 Goes. Do t/m za. 12.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29