VC Vlissingen wil Ruud Pennings terug als trainer 'Dat Zeeuwse talenten doorbreken is geen toeval' RUGBYER VERON DE WILD SPORT 35 Onervaren kracht in Oranje DONDERDAG 14 MAART 2013 door Mitchell Minnaard WEMELDINCE - Veron de Wild is een aparte verschijning in de selec tie U18 voor het Europees kam pioenschap in Grenoble, dat 22 maart begint. Waar zijn ploeggeno ten al sinds hun zesde levensjaar oyer het rugbyveld rennen en vlie gen, is het voor de zeventienjarige speler van Oemoemenoe én Tovaal nog maar het derde volledige sei zoen dat hij de sport beoefent. Het is een aparte constructie. De Wemeldingenaar is lid van de Goese rugbyvereniging Tovaal, maar speelt voor de andere Zeeuwse vereniging, Oemoeme noe. „Er zijn niet genoeg jongens van mijn leeftijds lid van Tovaal. We zijn in totaal met drie jon gens. Daar kun je dus geen team mee vormen. Daarom train en speel ik bij Oemoemenoe", legt de talentvolle rugbyer uit. Nog maar drieëneenhalf jaar gele den kwam hij via een ploegge noot bij voetbalvereniging Wemel- dinge terecht bij de rugbyclub uit Middelburg. Het was een apart wereldje waarin hij belandde. „Na de wedstrijd vorm je bijvoorbeeld als winnaar een ereboog voor de verliezer. Daarna loop je zelf door de ereboog die de verliezers dan weer voor je maken. Als dat dan is gebeurd, geven de beide teams de scheidsrechter nog een soort staande ovatie. Zoiets zal je bij het voetbal nooit zien." De Wild omschrijft zichzelf als een snelle buitenspeler die zo veel mogelijk naar voren moet sprin ten. Als er verdedigd moet wor den, is hij ook de aangewezen per soon om de defensie aan te stu ren. „Zo is er voor iedereen een taak. Of je nou vijftien jaar oud bent en honderd kilo weegt of ze ventien jaar bent en zeventig kilo weegt: iedereen heeft een taak in het elftal. Als er één iemand ver zaakt, stort het hele team in." De Wild bleek al snel een talent volle jongen. Vlak na zijn debuut bij de colts van Oemoemenoe, een team bestaande uit jongens uit het kalenderjaar 1994 of 1995, werd hij geselecteerd voor de ta- lentengroep van Zuid-Nederland. „Daarmee speelde ik een aantal wedstrijden en toernooien, waar onder een toernooi tegen de talen- tengroepen uit andere delen van het land. Er stonden een hoop scouts langs de lijn en ik werd er uitgepikt." Een intensieve selectieprocedure volgde. „In juni zijn we begonnen met 44 talenten uit heel Neder land. Je traint dan om de week in Amsterdam of Utrecht. We begon nen dan 's ochtends om half tien met een blok fitness. De eerste se lectie van Oemoemenoe doet ons dat niet na, zo zwaar was het." Uiteindelijk bleef hij als een van de 26 geselecteerde spelers over. „Omdat ik nog maar zo kort actief ben op dit niveau en in deze sport, is er nog een hoop te verbe teren. Ik word aangesproken op mijn looplijnen, mijn positione ring, eigenlijk mijn hele spel." Die confrontaties met de trainers vinden na de trainingen plaats. „Onze trainingen en wedstrijden worden door een camera vastge legd. Er wordt ons dan bijvoor beeld gevraagd: 'Waarom trek je hier naar binnen? Daarachter lag net een gat.' Als er zich de volgen de keer nog eens zo'n situatie voordoet, weet je beter wat je moet doen." Met de nationale rugbyselectie U18 wil De Wild op het EK in Gre noble promoveren uit de B-poule. „In de A-poule zitten de landen waar het rugby al wat meer leeft, want in Nederland is het nog echt in opkomst. De poule die na de A-poule komt, is de elite divisie. Daar zitten landen in als Enge land, Ierland, Schotland en Wales. Hier wordt nog wat anders over rugby gedacht en is voetbal de sport waar het meest naar wordt gekeken. In Engeland zeggen ze: 'Voetbal is een herensport voor beesten, rugby is een beesten- sport voor heren.' Daarmee geven ze aan dat het er in het rugby ei genlijk helemaal niet zo hard aan toe gaat als dat men denkt." door Mitchell Minnaard MIDDELBURG - Naast Veron de Wild zijn er nog twee talenten van het Middelburgse Oemoe menoe doorgedrongen tot een nationale rugbyselectie. Kevin van Akelijen en Jeroen Klemann zijn geselecteerd voor de selectie U17. „Dit is geen toeval meer", denkt Hans Markusse, voorzitter van rugbyvereniging Tovaal uit Goes. „De basis van dit plotselinge suc ces is het goede kader dat er is op gezet voor de jeugdopleiding. Bij Tovaal hebben we bijvoorbeeld Ray Blackburn als coach aange steld voor de jeugd. Hij komt uit Nieuw-Zeeland en heeft de sport in zijn bloed. Hij is een geweldig voorbeeld voor de jonge rugby- spelers." Of er nog meer talent in Zeeland rondloopt, moet de komende ja ren blijken. „We hebben bij To vaal nu ongeveer zeventig jeugd leden. Als zij zich de komende ja ren gaan ontwikkelen, krijgen we straks ook bij Tovaal een team voor de wat oudere jeugd. Dat is goed voor de algehele ont wikkeling van het rugby in Zee land." Veron de Wild was voetballer, maar nu is hij rugbyer. Hij heeft het inmiddels geschopt tot de nationale selectie onder 18 jaar. foto Willem Mieras door Jan Dagevos VLISSINGEN - Ruud Pennings staat hoog op het verlanglijstje bij de voetbalvereniging Vlissingen. De club ziet in hem de ideale opvolger van trainer Karl Vergouwen, die er aan het eind van het seizoen mee stopt bij de zondag-eersteklasser. Pennings was al eerder werkzaam bij VC Vlissingen. Hij was er trai ner van het seizoen 2001/2002 tot en met het seizoen 2009/2010. In die periode leidde hij de club van de vierde naar de eerste klasse. Pennings weet dat hij in beeld is bij VC Vlissingen, maar heeft nog geen officieel gesprek gehad met de leiding van de club. Een obsta kel zou zijn doorlopende contract bij Zeelandia Middelburg kunnen zijn. Pennings is bij die club bezig aan zijn eerste seizoen en ligt daarna ook nog twee seizoenen vast. Behalve hoofdtrainer is Pen nings bij Zeelandia Middelburg ook hoofd opleidingen. „Wij zijn zeer tevreden over Ruud Pennings", zegt inte rim-voorzitter Piet van der Maas van Zeelandia Middelburg. „Ko mende donderdag praten we met Ruud over volgend seizoen. Dat is een overleg dat al lang gepland was hoor. Wij willen dolgraag met hem verder. Bovendien heb ben we gewoon een driejarig con tract met hem en daar houden we hem aan." In die verbintenis is destijds wel een clausule opgenomen. Dat be tekent dat Pennings bij positiever betering onder zijn contract uit zou kunnen. „Maar dan hebben we het wel over een topklasser of hoofdklasser", zegt Van der Maas. VC Vlissingen is momenteel ac tief in de eerste klasse van het zondagvoetbal. Pennings heeft afgelopen week de interim-voorzitter zelf ingelicht over de belangstelling van de buurman. Van het bestuur van VC Vlissingen daarentegen ver nam Zeelandia Middelburg niets. Van der Maas: „Ruud is een goede trainer en ik snap dat de clubs in Zeeland hem graag willen heb ben, maar hij heeft nu eenmaal een contract bij ons. Natuurlijk, als zoiets voorbij komt, geeft dat onrust en dat is niet wenselijk. Maar ik kan natuurlijk niemand verbieden om met iemand anders te praten." Overigens is naast Pennings ook Koos Waslander in beeld bij VC Vlissingen. Waslander is nu nog actief als trainer bij Jong Ambon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15