aan toe is bij DELSCHER cheap.nl dagactie 54. PW'er het somberst OP UW PAASBEST 58 van 132^2 ECONOMIE 15 Van de Nederlanders heeft 8 procent veel vertrouwen in goede pensioenuitkering Werkloosheid in een jaar tijd wel met 0,4 procent opgelopen tot 7000 geregistreerde baanzoekenden. IÉ*. horth0 50* De teneur is toch nog altijd een beetje: de oude dag is van de overheid Een nieuwe outfit- schoenen of een tas? Het voorjaar is begonnen bij DELSCHER. Voor tedere kopende klant een Paasattentie! per/toplocatie één superactie! do 14 maart 4 dagen Amersfoort in Van der Valk Hotel cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 DONDERDAG 14 MAART 2013 Pessimisme over pensioen Zeeland telt minste werklozen door Chris van Alem ZEIST - Driekwart van de Neder landers maakt zich zorgen over de eigen oudedagsvoorziening. Iets meer dan de helft van de Ne derlanders heeft er weinig of geen vertrouwen in dat ze straks over een goed pensioen kunnen beschikken. Slechts 8 procent heeft daar wel veel vertrouwen in. Dat blijkt uit een onderzoek dat deze krant heeft uitgevoerd in sa menwerking met verzekeraar Ach- mea. De ondervraagden vinden dat vooral de overheid verantwoorde lijk is voor een goede oudedags voorziening; op forse afstand vol gen pensioenfondsen en verzeke raars. Maar één op de zes onder vraagden vindt dat hij of zij zelf verantwoordelijk is voor het ei gen pensioen. „De teneur is een beetje: de oude dag is van de over heid. Dus die is daar dan ook ver antwoordelijk voor," zegt Paul Geurtsen, manager Product Marktanalyse bij de divisie Pen sioen en Leven van Achmea. Pensioen is een hot issue, vooral onder ruim één miljoen gepensio neerden die vanaf april voor het eerst te maken krijgen met een korting op hun pensioenuitkering omdat de dekkingsgraad van hun pensioenfonds onvoldoende is als Paul Geurtsen, Achmea dat mensen best door de zure ap pel heen willen bijten, onder het mom van 'laten we dit dan maar doen en dan ook niet meer zeu ren'. Maar steeds dwingen Brussel se regels of een ontbrekende meerderheid in de Eerste Kamer het kabinet er een schep bovenop te doen of plannen helemaal te herzien. VVD en PvdA proberen oppositie partijen tot steun te verleiden door ze voor te houden dat de hui dige politieke constellatie kansen biedt: over alles valt te praten en niets is in beton gegoten. Leve het niet-dichtgetimmerde regeerak koord. Maar de burger lijkt het zo zoetjes aan beu te zijn. Dat sig naal kan het kabinet moeilijk ne geren. gevolg van de lage rente. Ruim drie miljoen werkenden en 'sla pers' ondervinden daar eveneens de gevolgen van door een verlaag de pensioenopbouw. Pensioenfondsen moeten dit of volgend jaar kiezen of zij hun le den een nominaal (een vast be drag per maand) of een reëel pen sioen (mét indexering, maar af hankelijk van het rendement) aan bieden. Pensioenfonds Zorg en Welzijn (ruim twee miljoen ver zekerden, beheerd vermogen 125 miljard euro) heeft als eerste de keuze gemaakt voor een reëel pen sioen vanaf 2015. Uit het onderzoek van Achmea en deze krant blijkt ook dat 67 pro cent van de Nederlanders vindt dat de koopkracht na hun 67e - de pensioenleeftijd vanaf 2014 en aow-leeftijd vanaf 2021 - niet ach teruit mag gaan. Een kwart accep teert een daling van de koop kracht. Geurtsen zegt dat zekerheid het grote dilemma is in de huidige pensioendiscussie. „Werknemers willen zekerheden en garanties over de hoogte van hun pensioen en werkgevers willen vooral be taalbare en voorspelbare pensioen lasten. Hoe krijg je die twee bij el kaar zonder de discussie op de spits te drijven? Maar als je door vraagt zijn veel werknemers niet Als het om politieke voorkeuren gaat, hebben PW'ers de meest be houdende opvattingen over pen sioenen. Op vrijwel alle vraagstuk ken - of het nu de richting betreft waarin AOW en pensioenen zich ontwikkelen, het vertrouwen in de eigen oudedagsvoorziening of behoud van de koopkracht - zijn op zoek naar absolute zekerheid of spijkerharde garanties wat hun aanvullend pensioen betreft, als je ze uitlegt dat ze voor die garan ties een stuk pensioen moeten in leveren." Acht op de tien mensen vinden niet dat het pensioenfonds meer risico moet nemen om betere ren dementen te behalen. Geurtsen: „Veel mensen beseffen niet dat pensioenfondsen sinds 1980 risico voller beleggen in aandelen, vast goed, riskantere obligaties, in plaats van louter solide staatsle ningen. Als de fondsen de afgelo pen dertig jaar, waarin sprake was van drie crises, net zo solide be legd hadden als vóór 1980, was hun vermogen nu 30 procent la ger geweest." Het besef dat langer moet worden gewerkt om het pensioen op peil te houden, is inmiddels breed doorgedrongen. Geurtsen: „Als je drie, vier jaar geleden had ge vraagd of mensen bereid waren daar langer voor door te werken, dan had je van links tot rechts 'nee' gehoord." Nu vindt 68 pro cent het logisch dat we doorwer ken als we allemaal ouder wor den. Het onderzoek leert ook dat driekwart van de ondervraagden wil weten hoeveel kosten het pen sioenfonds maakt. „Dat is toch een beetje een onderbelicht vraag stuk", vindt Geurtsen. „Als je als klein pensioenfonds 1 procent duurder bent in je vermogensbe heer dan een groter pensioen fonds dan kan dat voor een gemid delde deelnemer al gauw 30 pro cent aan pensioenuitkering sche len." hun opvattingen veruit het som berst. SP is op veel van die terrei nen steevast tweede. Bij aanhan gers van beide partijen is het ver trouwen in het eigen pensioen let terlijk nul. Leden van CDA, D66 en GroenLinks hebben minder problemen met aanpassing van pensioenregelingen. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeland was in 2012 opnieuw de regio met de laagste werkloosheid van Nederland. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek woensdag heeft gepubliceerd. De werkloosheid in Zeeland be droeg 4,1 procent van de beroeps bevolking. Dat is 0,4 procent meer dan in 2011. Toen telde de Zeeuwse beroepsbevolking 6ooó werklozen. Inmiddels is dat aan tal, mede door faillissementen van onder meer aluminiumbe- drijf Zalco, opgelopen tot 7000. Onduidelijk is of de 430 arbeids plaatsen die verloren gingen door het faillissement van fosforbedrijf Thermphos bij Nieuwdorp - eind 2012 - zijn verwerkt in de CBS-cij- fers. Niettemin heeft Zeeland telkens het laagste werkloosheidcijfer van Nederland, sinds de werkloos heid in 2009 opliep. Flevoland is de provincie met de hoogste werk loosheid. Daar had 8 procent van de beroepsbevolking geen baan. In Zuid-Holland was dat 7,6 pro cent en in Groningen 7,5. In 2012 was in totaal 6,4 procent van de Nederlandse beroepsbevol king werkloos. Het Europese ge middelde van de geregistreerde werkloosheid is 11,9 procent. In middels zijn 26 miljoen Europea nen werkloos. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) beziet de cijfers met gemengde gevoelens. „Het is mooi dat we de laagste werkloos heid van Nederland hebben, maar er zijn wel duizend werklozen bij gekomen. Als je die allemaal op het Abdijplein zet, zijn het er toch een heleboel. Vooral voor mensen die vijftigplus zijn en hun baan zijn verloren, is het las tig weer aan werk te komen. Dus ja, ik ben blij met het feit dat de werkloosheid hier relatief laag is, maar betreur het dat we duizend werklozen erbij hebben." Volgens De Reu temperen de di versiteit aan banen en de grote zorg- en welzijnssector de groei van de werkloosheid in Zeeland. Aan de malaise op de woning markt en, daaraan gerelateerd, in de bouw, kan de provincie weinig doen. Toch is het niet allemaal kommer en kwel, zegt De Reu. „Er zijn ook bedrijven die voor nieuwe banen zorgen. Ik noem bijvoorbeeld de nieuwe sapfa briek bij Kloosterboer en uitbrei ding van Verbrugge Terminals." Daarnaast helpt Economische Im puls Zeeland steeds meer bedrij ven naar Zeeland te halen: in 2012 waren dat er vijftien die goed zijn voor vierhonderd banen. Impuls concentreert zich sinds 2011 op de speerpunten van het provinciale economische beleid, wat vruch ten begint af te werpen. „Je kunt je beter richten op kansrijke secto ren als biobased, agrofood en lo gistiek dan overal achteraan te gaan hollen. Je ziet dat zich dat uitbetaald." U bent van harte welkom. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl alleen vandaag boekbaar! per persoon, per arrangement 3 overnachtingen 3 x ontbijtbuffet Gratis parkeren en Wi-Fi Bezoek Amersfoort en Spakenburg ZZ Van der Valk Hotel Leusden Amersfoort (25 cpm| 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl res kosten C 15 per boeking Voorwaarden zie website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93