Nederlanders lezen zich suf I Een heerlijk geschenk Kees van Kooten heeft geen vragen nodig. Nou vooruit: een halve dan. Zijn geest waait alle kanten op. Via zijpaden, struikgewas, wist-je-dats, kronkelgedachten en een anwb-paddenstoel. De schrijver van het boekenweekgeschenk 'De verrekijker' strijdt tegen de teloorgang. Zaterdag begint de Boekenweek. Van Kooten valt aan. BOEKENWEEK 11 DONDERDAG 14 MAART 2013 door Martin Hermens Kees van Kooten ratelt maar door We lezen ons suf. Boek verkopers schreeuwen moord en brand over dalende verkoopomzet- ten, maar nog nooit eer der kregen we zo veel tekst onder ogen als in onze tijd. Onderzoeker Niels Bakker van de Stichting Lezen heeft recente cijfers pa raat: „Nederlanders zijn tegenwoordig vijf tien uur per week bezig met lees- en schrijfactiviteiten. In 1975 was dat zes uur per week." Met dank aan de technologische revoluties van de afgelopen jaren krijgen onze ogen nauwelijks rust. E-mails, sms'jes, websites, noem maar op. „De laatste tien jaar zijn we veel en veel meer op beeldscherm gaan le zen", aldus Bakker. „Hoeveel meer? De hui dige tijdbestedingsonderzoeken hebben daar nog geen vat op kunnen krijgen. Maar het is duidelijk dat het aandeel van nieuwe media fors groeit." De manier waarop we lezen baart echter zorgen. Bakker: „Bij het schermlezen is sprake is van vluchtig scannen van teksten. Er zijn aanwijzingen dat de inhoud van die tekst zo minder binnenkomt dan wanneer je geconcentreerd een boek leest." Het le zen van een boek vinden Nederlanders be langrijk. We hebben er alleen de tijd en de rust niet meer voor. „Bijna iedereen om armt het belang van literatuur; het ouder wetse lezen van een papieren boek zit ver ankerd in onze cultuur. Maar de maatschap pij is zo complex geworden. Er wordt tegen woordig zo veel van mensen gevraagd en er komt zo veel informatie op ons af. Het le zen van een boek, een solitaire activiteit, schiet er daardoor bij in." Aan die ontwik keling valt vooralsnog weinig te doen. Bak ker lacht: „Onze invloed is beperkt. Wij kunnen mensen niet dwingen een boek te gaan lezen. Met allerlei projecten proberen we dat wél te stimuleren." Hij is ervan over tuigd dat het papieren boek toekomst heeft. „Bij de opkomst van nieuwe media zie je elke keer weer dat de oude niet ver dwijnen. De grammofoonplaat wordt ook nog steeds gemaakt en verkocht. Of de hui dige dip in de boekensector zich herstelt? Ik weet het niet. Recent onderzoek in Ame rika laat zien dat juist jonge mensen weer meer papieren boeken gaan lezen. Ik wil graag weten hoe dat precies zit." „Dat vind ik heel erg." Op zijn weg naar dit interview, ook zo vre selijk: „Ik zag vier moeders met kinderwa gens." Nadat hij had gezien dat de baby's er in goed ingepakt waren, hij controleert dat altijd even („Als ik niks meer te doen had, zou ik in een kinderdagverblijf gaan wer ken"), dacht hij aan zijn moeder en zusje Anke. „Zij lag in de kinderwagen, ik liep er naast. Mijn moeder, die duwde, vertelde van alles. 'Zie je de wolken, Anke? En let eens op de blaadjes aan de bomen.'" De moeders van vanmorgen - hij houdt zijn duim aan zijn oor en zijn pink voor zijn mond: „Allemaal aan de telefoon. Er wordt niet meer gesproken met kinderen. Als ik mijn kleinkinderen naar school breng, zijn er altijd van die ouders". Nu doet hij een 'app-ende' vader na. „Nou ja zeg! Als wij zitten te eten met acht man en er zitten er zes te lezen. Stel je dat eens voor." Weer de vinger. „De dialoog is opgehou den. Dat gaat verder en verder. Tenzij", be denkt hij, „wordt bewezen dat je van steeds maar met je mobiele telefoon bezig zijn vingerkanker krijgt." Hij schudt zijn hoofd. „Ik zal er nooit aan wennen." Zijn moeder kreeg huishoudgeld. Als hij thuiskwam, was er een waxinelichtje en een theepot. „Nu brengt een vrouw haar kind naar de naschoolse opvang om geld te verdienen om de naschoolse opvang te be talen. En muziek... Muziek moet zo mooi zijn, dat je intussen niet je mail kunt le zen." Het is zijn 'kleeftijd', een woord uit De ver rekijker. Ergens is hij blijven hangen in de tijd dat hij tiener was. „De godsvrucht van Arie Boomsma is kunstfruit. Rutte houdt meer van Gordon dan Gordon van Rutte. Gordon lacht zich gek als hij voor Rutte mag zingen. Ze zitten bij Jan Smit terwijl hier het Schönberg Ensemble speelt", zegt hij al gebarend naar het Concertgebouw. Het is de leugenachtigheid die hij zo ver foeit en waartegen hij stelling neemt, ook in De verrekijker. „Geen enkele politieke par tij heeft nog cultuur in haar programma staan. 'Welzijn' heet het. En welzijn is op tv naar leugenachtige types kijken." Hij onderbreekt zichzelf. „Lekker gesprek is dit. Ik kom nog eens ergens op." Meteen er achteraan: „We dwalen weer af. Waar wilde je ook alweer heen?" Hardop: „Boe ken, eindigheid, ja! Hoe laten we de wereld achter voor onze kinderen? Die vraag wil ik stellen." Hij denkt even na en zegt: „Weet je wat je boven het verhaal moet zet ten? 'Ik ratel maar door'. Ratelen. Ik bedenk dit nu pas: een ratel is ook een ding waar mee je waarschuwt. Wist je dat?" De Boekenweek 2013 duurt van 16 tot en met 24 maart. Meer informatie: www.boekenweek.nl door Theo Hakkert Voor Kees van Kooten heb ben voorwerpen en gebrui ken uit het verleden vaak geen geheim. Maar dat er achter de verrekijker die zijn vader hem heeft nage laten een bijzonder ver haal schuilging, ontdekte hij pas recent. Hij vond een brief uit de oorlog. Daarin wordt sergeant Van Kooten door zijn supe rieur gesommeerd uit te leggen waarom hij een ver rekijker heeft gevorderd en waar het ding is geble ven. Heeft zijn gezagsgetrouwe vader werkelijk zijn macht misbruikt en voor eigen ge bruik een verrekijker op geëist en achteroverge drukt? Koren op de molen van zoon Kees anno 2013. Terwijl hij naar een ant woord op het raadsel van vaders mogelijke insubor dinatie speurt, dwaalt zijn blik langs heden en verle den. In zijn heerlijke boeken weekgeschenk De verrekij ker neemt Van Kooten mo derniteiten als e-readers op de hak. Fraaie woord grappen en taalspel zijn ons deel. Hij dist al associë rend mooie verhalen en herinneringen op, die vaak niets met de verrekijker te maken hebben. Maar waar om zou alles nut moeten hebben in een speels boek? Van Kooten schreef een boekenweekgeschenk waaraan een breed pu bliek plezier zal beleven. Een praktisch punt van kri tiek: de letter is erg klein. Bovenlangs de pagina's staat de literaire agenda van 2013-2014 afgedrukt Die ruimte had beter kun nen worden gebruikt voor een groter font. Het kan niet de bedoeling zijn dat we dit boek met een verre kijker moeten lezen. Kees van Kooten - De verrekij ker. Gratis tijdens de Boeken week bij aankoop van tenmin ste 12,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89