Nieuwe paus: schipperen tussen 8 VERDIEPING FRANCISCUS I Paus Franciscus I start met een beladen erfenis. De Rooms-Katholieke Kerk staat wereld wijd voor grote problemen. 0 ïWÊ I ■M1B - ~~~zs - -r- ii-z Paus Franciscus I op het balkon van de Sint Pieter vanwaar hij de duizenden gelovigen op het plein begroet, foto Giuseppe Cacace/AFP v V;.; mgm&r liil door Theo Krabbe Er rust een zware last op de schouders van deze nieuwe, Ar gentijnse, paus. Problemen te over. Wereldwijd en intern. In West-Europa, de Verenigde Staten en Canada heeft de secularisatie en het rationele wereldbeeld, waarin het ge loof in God irrelevant geworden is, zijn tol geëist. Veel katholieken hebben de kerk ver laten of er innerlijk in hun geloofsovertui ging afstand van genomen. Ook uit teleur stelling vanwege uitblijvende hervormin gen. Ondanks de groeiende behoefte van de Amerikanen en Europeanen aan een spi rituele oriëntatie heeft de Rooms-Katholie ke Kerk geen passend antwoord kunnen vinden. Latijns-Amerika blijft het grootste katholieke continent. Maar Franciscus I kent van nabij de concurrentie van allerlei pinkstergemeenteachtige en evangelicale bewegingen en protestantse sekten. Ook groeide op 'zijn' continent de religieuze on verschilligheid. In Afrika maakt het katholi cisme weliswaar een stormachtige groei door, maar rukt tegelijkertijd ook de islam op. En in Azië staat de kerk voor de uitda ging van de 'inculturatie': het verkondigen van de katholieke boodschap in een Aziati sche cultuur, die gestempeld is door boed dhisme, hindoeïsme, taoïsme en Confucia nisme en ook de islam. In alle werelddelen kampt de kerk met een ernstig tekort aan priesters. In bestuurlijk opzicht staat Franciscus I voor de taak de curie, het Vaticaanse be stuursapparaat, te hervormen. Door onder linge naijver, incompetente figuren op sleu- telposten en door miscommunicatie heeft de curie in de afgelopen jaren behoorlijk ge faald. Vaticaanse financiële instellingen worden verdacht van dubieuze transacties, fraude, witwassen en banden met de maf fia. Bij zijn aantreden krijgt de nieuwe paus het geheime rapport overhandigd, waarin de kardinalen Tomko, Heranz en De Giorgi in opdracht van de teruggetre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86