Het wordt echt Rome, Sorrento Nap Vragen blijven na busramp Lommei maling aan basisregels stipreizen.nl ...grensverleggend! (stip I BUITENLAND 7 Zeven doden bij aanslag in Kunduz 'Aanslag op leider extreemrechts' Vader crèche-killer noemt zoon ziek s '•onder 'er*»t/m ÏL&atis! honderden s duurden BoeKnu >or de xor Elders euro1 Vertrei Elndfr -7* tX* l - - 'i - Vertrek a[M. I,lm juni. Inclusief: vliegreis Eindhoven-Napets v.v.. Saxen, rondreis per touringcar, hotels met ontbijt en Ned.spr. reisleiding. De 'Eeuwige Stad* Rome, het schiereiland Sorrento en het historierijke Mapeis rijn slechts enkele hoogtepunten tijdens dere geweldige rondreist Wegens een annulering van een buitenlandse touroperator hebben wij Dtaaftsen kunnen bemachtigen naar dere prachtige bestemmingen! Normaal betaalt u tot wel 649, maar bij ons kunt u al boeken vanaf «99! VOL TOL! 23e stipreizmt.nl/itrso boek on-line of bet met 020 - 66 22 222 DONDERDAG 14 MAART 2013 LOMMEL - Hoe heeft het fatale bus ongeluk in het Zwitserse Sierre kunnen gebeuren? Op deze vraag is een jaar na de feiten nog geen antwoord. En dat niet weten, weer houdt nabestaanden ervan om de ramp echt te verwerken, zegt de burgemeester van Lommei, Peter Vanvelthoven. Het is precies een jaar geleden dat een bus met twee Belgische schoolklassen uit Lommei en He- verlee op de terugweg van skiva kantie in een Zwitserse tunnel verongelukte. 22 kinderen en alle (zes) volwassenen kwamen om. Onder hen waren ook zes Neder landse kinderen. 24 kinderen raak ten gewond. Vandaag staat Lommei stil bij de busramp met een herdenkings dienst en de onthulling van een monument bij de school. De oor zaak van het ongeluk is nog steeds niet achterhaald, al kun nen de Zwitserse speurders al wel uitsluiten dat er te hard werd gere den. Ook waren er geen alcohol of drugs in het spel en was de bus in technisch goede staat. De verwerking van het drama vergt tijd. Sommige families zijn al veel verder dan anderen, vertelt Vanvelthoven. „Maar het is moei lijk. Er is nu een jaar achter de rug, een jaar waarin er momenten waren dat het de eerste keer was dat iemand er niet bij was." Voor een aantal families is het in de loop van het jaar steeds belangrij ker geworden om te weten hoe het heeft kunnen gebeuren. „Het antwoord op die vraag is voor hen absoluut nodig om alles te kunnen verwerken." De burge meester hoopt dan ook dat het on derzoek snel zal worden afgerond. „Dat zal het startmoment zijn om echt met de verwerking te begin nen. Dan kunnen we verder. Ook als de oorzaak een vraagteken blijft. Maar dat hoop ik niet." Vanvelthoven is onder de indruk van de kracht van de families. „Zij die het meeste getroost moesten worden, vonden de tijd om ook anderen te troosten." Zo is de band tussen de families van de kinderen en de Zwitserse hulpver leners 'nauw en warm'. Weder zijds troosten ze elkaar, aldus de burgemeester. De zeven Lommelse kinderen die de crash overleefden, zitten in middels allemaal op de middelba re school. Met goede resultaten, zegt Vanvelthoven. Op aandringen van ouders van de omgekomen kinderen zijn de na men van de verongelukte bus chauffeurs van een gedenkplaat verwijderd. De weduwe van de chauffeur die aan het stuur zat, noemt dat een wansmakelijke, be lachelijke en respectloze daad. Een aantal ouders legt de schuld voor de ramp bij de chauffeur. vaart. Personeel van buitenlandse maatschappijen klaagt vaak over hoe Chinese passagiers zich niet aan basisregels houden en bijvoor beeld omhoog schieten uit hun stoel zodra een vliegtuig de grond raakt. Dit gedrag is voor een klein deel te verklaren doordat elk jaar massa's Chinezen voor het eerst geld hebben om te gaan vliegen en simpelweg niet bekend zijn met de regels. Maar veel vaker hebben de uitwassen rijkere passa giers als middelpunt, meestal juist ervaren vliegers. Op Weibo, het Chinese Twitter, wordt weinig goeds over deze mensen gezegd. „Ze denken dat regels niet voor hen gelden", schrijft iemand. „Dat doen ze al ja ren op de grond en nu ook in de lucht. Daarmee bezorgen ze alle Chinezen een slecht imago in het buitenland." Zelfs de staatsmedia besteden nu aandacht aan wat dit alles bete kent voor het imago van China. Normaal gesproken benadrukken deze media dat het onmogelijk is dat Chinezen op welk gebied dan ook achterlopen. Maar niet in de ze discussie. Een Chinese steward zegt in een interview dat hij en zijn collega's liever buitenlandse passagiers helpen dan Chinese. „Buitenlanders gooien afval niet op de grond, spoelen het toilet door en dragen hun gordel als het moet. Chinese passagiers niet." /buitenland Video van Yan Likun KABUL Bij een zelfmoordaanslag in de Afghaanse provincie Kun duz zijn zeker zes doden en zeven gewonden gevallen. De aanslag gebeurde tijdens de lokale ruiterspelen waar bij mannen te paard vechten om een dode geit. In Kun duz is een Nederlandse poli- tietrainingsmissie actief. ESSEN Ultraconservatieve moslims hebben in Duitsland een moordaanslag voorbereid op Markus Beisicht, de leider van een extreemrechtse Pro-NRW. Die partij zet zich onder meer in tegen de bouw van moskeeën. De vei ligheidsdiensten hebben vier salafisten gearresteerd. GENT De vader van Kim De Gel der, de verdachte van het bloedbad in een Belgische crèche, noemt zijn zoon ziek. Hij mag nooit meer in de maatschappij komen, stel de de vader van Kim giste ren tijdens het proces tegen zijn zoon voor de rechtbank in Gent. voor flats Bezoekers vormen een menselijke keten in Mini-Europa ter ere van het EU-voorzitterschap van Bel gië, Spanje en Hongarije. foto Julien Warnand wachting eind augustus. In de cember moet het park letterlijk met de grond gelijk zijn gemaakt. 'Overtuigd Europeaan' Meeüs be grijpt er niets van. „Stel dat Grie kenland uit de Unie was gestapt. Hoe had ik dat hier opgelost?" vroeg hij zich afin De Standaard. „Ik heb in die moeilijke periode even gedacht dat ik dan een hek om de Akropolis heen moest zet ten. Toch heb ik die gedachte met een weer uitgedreven. Solidariteit is de boodschap. De Europese ver bondenheid blijft noodzaak." Maar in de echte EU staat de ver bondenheid onder druk dankzij de crisis. De kiezers zijn moe, en als het antwoord uit Brussel (be zuinigen, hervormen, saneren!) maar niet tot resultaat leidt - lees: banen en groei - dan straffen zij de 'daders' af, zoals in Italië ge beurde. De leiders van de sterke eurolanden als Angela Merkel en Mark Rutte, zullen ach en wee meeklagen met de monddood ge maakte Mario Monti, die met zijn technocratische regering al geen democratisch mandaat had. De beoogde saneringsplannen voor Italië dreigen nu helemaal van de baan te zijn. Wie weet zit bij de volgende top in juni een pagliaccio, een paljas aan tafel tus sen de Franse president en de Duitse bondskanselier. Die later dit jaar tijdens de Duitse verkie zingen wel eens zelf zou kunnen worden teruggefloten, omdat ze zich juist zo solidair zou hebben opgesteld - te slap dus, vinden de criticasters. Francois Hollande houdt zich opvallend stil. Ze zullen allemaal broederlijk met elkaar op de traditionele 'fa miliefoto' gaan. Het gezamenlijke eindcommuniqué zal ronken met frasen in de trant van 'samen de schouders eronder', 'vastbesloten acties', 'substantiële vooruitgang' en 'absolute prioriteit geven'. Meeüs zegt intussen zijn bezoek jes aan de ambassadeurs van aan komende lidstaten, om de belang rijkste monumenten in hun land voor het park te selecteren, te zul len missen. Hij zoekt naar oplos singen maar verhuizing naar een andere locatie ligt niet voor de hand. De fundamenten van de Eif- feltoren, Big Ben, de Montelbaans- toren, het Dogepaleis in Venetië, het Vrijheidsmonument in Riga en het Berlaymontgebouw, het hoofdkwartier van de Europese Commissie, staan te stevig veran kerd in de Brusselse grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 85