OPEN DAG voor kerk in crisis 66 Ik ben nog een beetje onder de indruk. Deze man is sociaal zeer bewogen 66 Habemus papam Franciscum 66 Paus na voetballer Messi de meest heilige Argentijn 66 Indrukwekkend om te zien hoe miljoenen katholieken het proces volgden IN HET NIEUWS 3 ZorgSaam 1 Bezoek de operatiekamer OPEN Locatie De Honte in Terneuzen Zaterdag 16 maart van 10:00 tot 16:00 uur alle info op www.zorgsaam.org 66 We bidden dat de Heilige Geest deze paus blijvend zal inspireren in zijn werk voor de kerk DONDERDAG 14 MAART 2013 Er is veel te beleven, zoals, Zeeuws-Vlaanderen T ZATERDAG 16 MAART Franciscus I begroet vlak na zijn verkiezing de gelovigen op het Sint Pietersplein, foto Ettore Ferrari/EPA teit, echtscheiding, abortus en euthanasie zijn nog steeds hetzelf de. De rol van de vrouw is dertig jaar na het bezoek van de Poolse paus nog een heet hangijzer. Brou wers: „Hoe kan ik nou aan mijn nichtje verkopen dat de vrouw geen gelijke rechten heeft?" Na tientallen jaren strijden tegen een kerk die alleen maar conserva tiever leek te worden, stond de Acht Mei Beweging tien jaar gele den voor de keuze: wat te doen? Henk Baars, de laatste voorzitter van de club: „De belangstelling was afgenomen. Kwamen er eerst nog tienduizenden mensen op bij eenkomsten, begin vorig decen nium waren het er nog duizen den. Wij besloten op het 'hoogte punt' te stoppen." Toch laten kriti sche parochianen het er niet bij zitten. Met name de rigoureuze plannen voor fusies van parochies en sluiting van kerken lijken weer mensen op de been te krijgen. De afgelopen jaren zijn verschillende nieuwe organisaties ontstaan. Te gelijkertijd zijn er ook parochies die de lijn van Rome niet meer kunnen verenigen met de wijze waarop ze het geloof uitleggen. Zo is de parochie San Salvator in Den Bosch uit de kerk gestapt. Kritische rooms-katholieken ho pen vurig dat Franciscus I het tij kan keren in de Rooms-Katholie- ke Kerk. Maar ze vrezen 'toch ook voor zijn conservatieve morele standpunten', zei Henk Baars gis teravond. De keuze voor Jorge Ma rio Bergoglio is volgens hem ver rassend, omdat hij een Argentijn is en als paus de 'naam van de an- tiarmoedetraditie' draagt. Volgens Baars moet de nieuwe paus het be sluitvormingsproces doorzichti ger maken, vooral in het banksys teem en ook als het gaat om de mechanismen die leiden tot sek sueel geweld en misbruik. „Wil hij geloofwaardig zijn, dan zal hij veel meer verantwoordelijk heid moeten leggen bij de lokale en nationale kerk. Vrouwen gelijk moeten positioneren, veel oecumenischer zijn en vooral een nieuwe morele leer moeten ont wikkelen over homoseksualiteit, dood en leven", aldus Baars. Priester Antoine Bodar Nederlandse bisschoppen Eerste tweet namens de paus zelf op ©pontifex Satirische website De Speld Premier Mark Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81