10 [aar Keuze voor Bergoglio belooft veel L L FZC i. Surrender: koningslied kopie nummer van ons Tienjarige tunnel wil nieuwe t-tag De tweede Zeeuwse Kinderkunstweek is woensdag begonnen Cabaret, muziek, kindertheater en literatuur Zon, buien en sneeuw 4° Westerscheldetunnel 1 1 1 Vandaag als bijlage in de PZC DESTELLING UW MENING 493 reacties Westerscheldetunnel heeft de veerboten doen vergeten Word ook abonnee! 8 71 6 3 555530' DONDERDAG 14 maart 2013 ZEELAND CULTUUR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT editie: Walcheren 255e jaargang nr. 62 los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 J. ov stemt lijnen af door Paul Bots AMERSFOORT - Concurrenten in het openbaar vervoer gaan hun lij nen beter op elkaar afstemmen. Verder komen er gezamenlijke ac tiekaartjes die bij alle aanbieders geldig zijn en willen de bedrijven samen een 'businesscard' invoe ren waarmee de reis van deur tot deur - eventueel inclusief ov-fiets of Greenwheels-auto - achteraf wordt afgerekend. Dat hebben alle Nederlandse ver voersbedrijven, overheden en rei zigersorganisaties afgesproken in het ov-manifest dat vandaag wordt aangeboden aan staatssecre taris Wilma Mansveld (PvdA, In frastructuur). Op initiatief van rei zigersorganisatie Rover en duur zaamheidsorganisatie Urgenda hebben alle partijen samen het manifest opgesteld. Vervoerders Arriva, NS en Qbuzz beginnen nog dit jaar met het af stemmen van hun lijnen in de provincies Drenthe, Groningen en Friesland. Met ingang van de dienstregeling 2014 moet het 'inte graal netwerk' worden ingevoerd. Dit betekent onder meer dat er geen buslijnen meer parallel aan spoorlijnen zullen rijden. Reizi gers moeten grotere afstanden met de trein afleggen en het laat ste stuk met de bus doen. Veel busverbindingen in met na me West-Zeeuws-Vlaanderen zijn vanaf 9 december vorig jaar al afgestemd op de tijden van de fast ferry van Breskens naar Vlis- singen. De fast ferry sluit zo goed mogelijk aan op de treindienstre geling van de NS. Veolia heeft in Limburg al enkele jaren het zogeheten 'visgraatmo del' waarbij de eigen treinen en bussen op elkaar zijn afgestemd. Na de proef in Noord-Nederland moet de werkwijze worden uitge rold over de rest van het land. pagina 4 en 5: Samenwerken uit eigenbelang J De Argentijn Jorge Mario Bergoglio (76), gisteren gekozen tot paus, zwaait vanaf het balkon van de basiliek Sint Pieter in Rome. Franciscus I, zijn pauselijke naam, is de eerste Latijns-Amerikaanse paus ooit. foto Valdrin Xhemaj/EPA VATICAANSTAD - Het Sint-Pieters plein explodeerde gisteravond van vreugde toen er witte rook uit de Sixtijnse Kapel kwam. De duizen den mensen die zich in de regen op het plein hadden verzameld bra ken uit in gejuich, zwaaiden met vlaggen en riepen 'Leve de paus'. De nieuwe paus is de Argentijnse kardinaal Jorge Mario Bergoglio (76). Onder de naam Franciscus I betrad hij het balkon. In tegenstel ling tot de vorige pausverkiezing in 2005 was het dit keer snel dui delijk op het plein dat er een nieu we paus was gekozen. Met Franciscus I is voor het eerst in 1272 jaar iemand tot paus geko zen die niet uit Europa afkomstig is. De laatste niet-Europese paus was de uit Syrië afkomstige Grego- rius III, die in 741 overleed. Hij is ook de eerste jezuïet die paus is geworden en de eerste pater (lid van een religieuze orde of congre gatie) sinds Gregorius XVI (1831-1846). De kerk kiest met Bergoglio uit drukkelijk ook opnieuw voor een oudere paus. Hoewel Sint Francis cus een van de populairste katho lieke heiligen is, heeft nog nooit een paus zich naar hem genoemd. Volgens de officiële lijst van het Vaticaan is hij de 266e paus in de geschiedenis van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Vicaris Paul Verbeek van de katho lieke kerk in Zeeland vindt de keus voor deze nieuwe paus veel belovend. Alleen al het feit al dat hij begon met de begroeting 'goe denavond', in sober wit gekleed was en zich Franciscus de eerste noemt, is volgens hem veelzeg gend. Volgens Verbeek waren de eerste woorden van de nieuwe paus ont wapenend. Ook het feit dat hij bad voor alle mensen van goede wil en de rustend paus, waren een teken van vriendelijkheid, al dus Verbeek. pagina 2, 3, 8 en 9 Meer nieuws over de paus HEINKENSZAND - Het 'koningslied' dat producer John Ewbank heeft gecomponeerd voor de troonswis seling, is een bijna exacte kopie van het nummer Bie Heweld van Surrender. Dat bewéren de dia lectrockers uit Heinkenszand. Ewbank, onder andere de vaste componist van Marco Borsato, liet een stuk van zijn compositie dins dagavond horen in het tv-pro- gramma De Wereld Draait Door. Gitarist Kees Wondergem zag dat en hoorde direct de gelijkenis. Volgens Ewbank heeft hij het lied al acht jaar geleden geschreven, maar Bie Heweld staat op de ge lijknamige cd van Surrender uit 1997. Surrender weet niet of ze ac tie gaan ondernemen. Beide nummers zijn te horen op www.pzc.nl BORSSELE - De NV Westerschelde- tunnel zoekt een opvolger voor de t-tag. Een voorname eis is dat het nieuwe tolkastje zuiniger is met stroom. De batterij van de huidi ge t-tag is vrij snel leeg. Dat leidt soms tot gevaarlijke situaties op het tolplein wanneer automobilis ten achteruit rijden omdat de tol poort niet opengaat. Vandaag tien jaar geleden opende koningin Bea trix de Westerscheldetunnel. OV-verbindingen in Zeeland zijn prima Reageer op pzc.nl EENS 46% ONEENS 54% Ga naar www.pzc.nl/abonneren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79