Man steekt zichzelf uit protest in brand 'Meer doen voor Syriërs' 'Wat buitenlanders in het Vaticaan Nog een lange weg 6 BUITENLAND IMMIGRATIE AMERIKA Ruim elf miljoen illegalen in de Verenigde Staten hebben plots goede hoop op staatsburgerschap. EP VS: 11 MILJOEN ILLEGALEN Politici gedragen zich als kardinalen =F door onze correspondent Fernande van Tets TUNIS - Een 27-jarige sigarettenver- koper heeft zichzelf in brand gesto ken in Tunesië uit protest tegen de economische situatie in het land. „Dit is Tunesië, dit is werkloos heid", schreeuwde de man voordat hij in vlammen opging. Dit gebeur de niet in een stoffig dorpje in de provincie maar pal voor het statige operagebouw midden in de hoofd stad Tunis. „Zijn armen, zijn torso, zijn hoofd, alles stond in de fik", aldus een portier die de zelfverbran ding aanschouwde. Het duurde een volle minuut voor passanten de vlammen konden bedwingen. Meer dan 90 procent van het lichaam van de man, die het mi nisterie van Binnenlandse zaken identificeerde als Adel Kahdri, is verbrand. Woordvoerder Khaled Tarrouche bevestigde dat de eco nomische situatie aanleiding was tot de actie. „Hij is werkloos en kwam een paar maanden geleden naar Tbnis. Hij was erg kwetsbaar, psychologisch gebroken en daar om heeft hij zichzelf in brand ge stoken." Kahdri ligt nu in hetzelfde zieken huis als ooit Mohamed Bouazizi, de straatverkoper wiens zelfver branding in de zuidelijke stad Si- di Bouzid in december 2010 de Tu nesische revolutie en de 'Arabi sche lente' startte. Het land kampt nog steeds met een hoge werkloosheid en dat is te merken; de cafés van Tunis zijn afgeladen met jeugd tijdens werkuren. Zij zijn het grootste slachtoffer van de malaise; meer dan 30 procent van de mensen tussen de 15 en 30 jaar oud zit zonder werk, met na me hoger opgeleiden. „Het is vre selijk dat zoiets gebeurt; sommige mensen voelen dat er geen andere uitweg is", zei de 19-jarige stu dent Rahma Ben Hassan vlak na het incident. Hoewel het voor het eerst is dat iemand zich in de hoofdstad in brand steekt, komen na-aapcties van Bouazizi relatief vaak voor in het land, wat naast een economische crisis, ook kampt met een politieke crisis. Nu illegaal, straks trotse Amerikaan door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - Een deel van Amerika kan eigenlijk niet zonder haar, of zonder haar mede-illegalen. Vi vian (32) uit Brazilië. Een foto mag nog wel, maar liever wil ze niet met haar achternaam in de krant. Hoewel ze niet in hele gro te angst leeft om teruggestuurd te worden, weet je het maar nooit. „Ik ben in november 2004 naar de Verenigde Staten gekomen via een uitwisselingsprogramma voor studenten: Au Pair in Ameri ca. Ik heb een halfjaar bij een fami lie in Virginia gewoond, maar dat was geen goede ervaring. De be doeling was dat ik als oppas zou werken. In ruil daarvoor kreeg ik dan huisvesting, eventueel een au to en de mogelijkheid om naar school te gaan." Vivian moest 45 uur per week hard werken voor een salaris van 139 dollar. Ze kreeg een studie beurs van 500 dollar per jaar. Dat was absoluut niet wat het uitwis selingsbureau beloofd had. „Ik was al 24 jaar, had mijn bache lors psychologie afgerond en wil de hier een vervolgstudie doen. Met die 500 dollar kon ik op de universiteit van Virginia niet eens een deelopleiding betalen." Na zes maanden was ze helemaal op. Ze stopte met het programma en de familie waar ze woonde wil de haar terug naar huis sturen. „Maar dat wilde ik niet. Ondanks alle ellende was ik verliefd gewor den op de Verenigde Staten en de Amerikanen. Ik had vrienden in New Rochelle bij New York en die zijn mij met de auto komen ophalen." Het voordeel van het uitwisse lingsprogramma was wel dat Vi vian een social security number kreeg (Amerikaanse variant op het BSN, waarmee je legaal kunt werken - red.). Sinds haar verhui zing naar New Rochelle werkt ze als oppas en schoonmaakster. Ze dankt God dat ze eigenlijk altijd werk heeft gehad. „Geweldige families heb ik ont moet en dat ik nu illegaal ben, is nooit een probleem voor ze ge weest. Wel heeft het me ongeveer zeven jaar gekost voordat ik weer in de schoolbanken kon terugke ren. Zo lang heb ik mijn dromen opzij moeten zetten omdat ik geld moest verdienen. Nu doe ik een masters op Nyack College in huwelijks- en familietherapie. Hoewel het leven van een immi grant zonder papieren niet een- voudig is, is het niet het einde van de wereld. Werk vinden als oppas of werkster is goed te doen. Andere banen zijn lastiger. Een huis huren of een bankrekening openen gaat ook prima. Het moei lijkst is een rijbewijs halen en een autoverzekering krijgen. Ik probeer uit de buurt van de poli tie te blijven en vermijd proble men als dronken rijden, ruzies of huiselijk geweld. Ik ken mensen die zijn gearresteerd voor zoiets en teruggestuurd naar Brazilië." Het gebied waar Vivian woont, Westchester County ten noorden van New York, is welvarend en voor een groot deel afhankelijk van illegalen zoals zij. „Wij onder houden de tuinen, passen op de kinderen, maken huizen schoon, doen de was. Ruim driekwart van de bouwvakkers hier is illegaal. De Amerikanen maken er ge bruik van en de politie weet dat. Die doet dus niet heel erg haar best om illegalen op te pakken. Ik weet niet eens of er overheidsin stanties zijn die bouwplaatsen controleren. Ik heb er nog nooit over gehoord. Ook staan er elke ochtend bij treinstations illegale arbeiders te wachten op werk. Niemand wordt opgepakt." Het is goed, zegt Vivian, dat Oba- ma het immigratiestelsel wil her vormen. Het kan mensen zoals zij helpen. „Ik geloof niet in een ge neraal pardon. Amerikaans staats burgerschap moet je verdienen, niet cadeau krijgen. Mensen moe ten eerst aantonen dat ze van dit land houden en er trots op zijn. Ook moeten ze eerst een bijdrage leveren en belasting betalen. Dat is volgens mij een van de redenen dat de overheid met die ruim 11 miljoen illegalen in haar maag zit: het gros betaalt nergens aan mee. Laat het legaliseren maar begin nen met de kinderen die hier ille gaal mee naartoe zijn genomen, zonder dat ze daar zelf iets over te zeggen hadden. Dan misschien studenten, belastingbetalers en mensen die aantoonbaar hard heb ben gewerkt. Als ik staatsburger schap krijg, koop ik een huis. Ik kan een lening bij de bank krij gen, maar ik durf het nog niet. Wat zou er met mijn huis gebeu ren als ik opeens toch terug moet naar Brazilië? Vrienden en beken den denken er net zo over. We willen vooruit en investeren in dit land. Maar dat doe je niet als de angst voor uitzetting je blijft achtervolgen." In miljoenen 12 '00'01 '03 '05 '07 '09 '11 infographic DPd bron PEW Research Center WASHINGTON - De li miljoen ille galen die Amerika nu telt kunnen blij zijn met het nieuwe voorstel dat Republikeinen en Democra ten deze week deden om hun sta tus te normaliseren, maar het zal nog een lange weg worden. President Obama voerde campag ne op het thema, toch kan het voor individuele immigranten nog tien jaar duren voordat hun verblijf legaal geregeld is. Dat ver wachten althans bronnen in poli- DEN HAAG - Hulporganisaties zou den meer kunnen doen voor Syri sche vluchtelingen in het noor den van Irak. Dat vindt Harry van Bommel die deze week het ge bied bezoekt. Hij was in vluchte lingenkamp Domiz ten zuidoos ten van de stad Dohuk. „De zaak dreigt te ontploffen." Dagelijks ko men er circa 1100 nieuwe vluchte lingen bij het kamp aan, meldt Van Bommel vanuit Sulaima- niyah. Domiz (een voormalige mi litaire basis) was oorspronkelijk bedoeld voor een paar duizend man, maar er verblijven inmid dels meer dan 45.000 mensen in tenten. Volgens de SP'er zouden hulporganisaties hier meer kun nen doen op het gebied van de ge zondheidszorg en het onderwijs. Hij wil de kwestie aankaarten als hij weer terug is in Den Haag. „Het is al zo moeilijk om iets voor Syrië te betekenen. Dan kun je in elk geval iets concreets proberen te bereiken voor de vluchtelin gen." Vergeleken met de enorme vluchtelingenstroom naar andere landen als Libanon en Jordanië valt het probleem in Noord-Irak nog mee, meent Van Bommel. Het is oplosbaar, maar met een toestroom van 1100 personen per dag kan het wel een groot pro bleem worden. „Dat is een kwes tie van tijd." De regionale Koerdi sche autoriteiten moeten volgens hem mensen sneller naar andere vluchtelingenkampen laten door stromen of de bouw van een nieuw kamp toestaan. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Armando Geremicca schuilt voor de regen tussen de immense zuilen van Bernini en kijkt peinzend naar de grauwe wolken boven de Sint-Pieter. Hij is als priester actief in de Bewe ging van de Charismatici, zoekt diepgang maar ook vernieuwing. „Ik ben een Romein, maar af en toe schaam ik me. Het lijkt of juist deze stad de mens corrum peert", mompelt hij bijna onver staanbaar. Rome zit zonder paus en zonder regering. Overal klinkt kritiek op bestuurders, of die nu in de palei zen van de Vaticaanse curie hui zen of een paar kilometer verder in de regeringsgebouwen en parle ment van de Italiaanse republiek. Volgens Geremicca is het geen toeval dat potentiële opvolgers van Benedictus XVI zónder 'Ro meinse smet' tot de favorieten ho ren. „En dat doet best pijn", zegt hij. De aartsbisschop van New York, de Amerikaan Timothy Dolan, is 'met zijn energie en directe ma nier van doen de ideale man voor de grote schoonmaak', zegt Gian ni Gallo, werkzaam in de farma ceutische industrie. „Hem horen praten, is zuurstof." Het is ook geen toeval dat de gro te Italiaanse favoriet, Angelo Scola uit Milaan, gesteund wordt door veel 'buitenlanders' en het deel van de Italiaanse kardinalen dat geen banden met de curie heeft. De verdenking dat er in Rome al tijd een spel gespeeld wordt en dingen nooit lijken wat ze zijn, houdt aan. Aan de andere kant van de Tiber, meent transporteur Enrico Chios- so dat het in de politiek exact het zelfde is. „Politici gedragen zich als kardinalen. Logisch want de kerk heeft de Italiaanse politiek vormgegeven." Chiosso ziet ironie. „Een paus - Enrico Chiosso, ondernemer tiek Washington. De illegalen moeten zich aanmelden bij het bureau Homeland Security, moe ten over de hele periode dat ze al in de VS zijn inkomstenbelasting betalen, plus een boete, en mogen nooit in aanraking zijn geweest met politie. De illegalen krijgen dan eerst een proefperiode waar in ze geen recht hebben op aller lei federale hulpprogramma's. Ook niet op vergoeding van ziek tekosten of WW-uitkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6