Griep volgt griep op Fruitteler: geen schade Noodstroom schepen roc vervangt docenten Eis vier jaar tegen Zeeuw in Balinese cel Sneeuw regeert ZEELAND 23 commentaar WOENSDAG 13 MAART 2013 stil op Franse snelweg Dinsdagochtend 7.00 uur: trucker Ruben van Iwaarden komt nog vooruit. Tien minuten na de oprit bij Bapaume loopt Van Iwaarden al vast. 41 De vrachtwagenchauffeur van Minnaard Transport uit Krabbendijke staat 's middags nog steeds stil op de snelweg Lille-Parijs. foto's Ruben van Iwaarden door Edith Ramakers GOES - Het aantal griepgevallen daalt zienderogen, maar door de in vallende kou kan het aantal griep gevallen toch weer iets langer door zetten. Dat zegt sociaal verpleeg kundige infectieziektenbestrijding Anja van Cadsand van de GGD. „Als het koud is, gaan mensen dicht bij elkaar zitten in meestal slecht geventileerde ruimten. Daardoor kan het griepvirus snel ler overgedragen worden. Dus die oprisping van kou zelf hoeft niet direct de oorzaak van meer griep- MIDDELBURG - Schepen die in een nauw vaarwater manoeuvreren, die nen het back-up systeem voor stroomvoorziening paraat te heb ben. Met die aanbeveling komt de Onderzoeksraad voor de Veiligheid na een studie naar het dodelijk on geval dat vorig jaar mei plaatsvond op het schip Planet V op de Wester- schelde. Op 26 mei 2012 raakte op de Wes- terschelde het motorschip Planet V als gevolg van motoruitval on gevallen te zijn." Het influenza- virus wordt via de lucht ver spreid. De griepepidemie houdt dit jaar langer aan dan andere ja ren. Normaliter duurt een epide mie acht weken, nu zijn dat er elf. „Het is een milde griep. Het verve lende is dat er drie verschillende typen griep actief zijn. In het slechtste geval kun je de griep krijgen, daarvan herstellen, maar weer de griep krijgen. Dat is dan een ander type, want je bouwt im muniteit op voor het type waar door je geveld bent. Als je van de ene in de andere griep valt, ben je zo een paar weken verder." bestuurbaar. De noodstroomvoor- ziening stond uit. Om een aanva ring te voorkomen, wilde de kapi tein zijn schip afstoppen door het anker uit te werpen. Het schip had echter een snelheid van 7,5 knopen. Hierdoor werden grote krachten uitgeoefend op het an ker en de ketting. Uiteindelijk brak de ketting, waarbij een ma troos dodelijk letsel werd toege bracht. De raad zegt dat een anker is ontworpen om een schip af te meren, niet om af te remmen. door Edith Ramakers GOES - „De knoppen in de fruitbo men zijn gelukkig nog niet 'uitge schoven'", zegt fruitteler Ad Slabbe- koorn. „Deze kou moeten de fruit bomen kunnen hebben. Ik ver wacht in elk geval niet, dat er veel schade zal zijn door de vrieskou." Dat was vorig jaar anders. De war me januarimaand had ervoor ge zorgd dat veel fruitbomen al in knop waren en blad en bloeme tjes zich aan het vormen waren. Door temperaturen van -15 en -20 graden werden veel fruittelers MIDDELBURG - Het bestuur van het Zeeuwse regionaal opleidingencen trum Scalda maakt schoon schip op de toerismeopleidingen. Alle do centen worden aan het eind van dit studiejaar vervangen. De kwaliteit van het onderwijs op de toerismeopleidingen is te laag volgens de onderwijsinspec tie en studenten, zo staat te lezen op de website van Scalda. Het probleem zit 'm in de samen werking tussen de docenten. „De overvallen. „Maar dit jaar zitten we op -5 en -6 graden in de nacht. Dat is wel te doen. En vorige week was het wel lekker warm en kwam de groei wat op gang, maar die ligt nu weer stil en de knop pen in dit vroege stadium zijn niet kwetsbaar." Er zit nog een an dere kant aan de vrieskou. De wintervorst zorgt voor een goede bodemstructuur. „Maak maar eens de bodem los met je voet als die niet meer bevroren is. De bo dem is rul en valt uit elkaar. De vrieskou is beter voor de bodem, dan regenachtige dagen achter el kaar. Dan slaat de grond dicht." mensen die verantwoordelijk zijn voor de toerismeopleidingen zijn er niet in geslaagd om met elkaar, als collectief, een positieve ont wikkeling in gang te zetten." De docenten die vervangen wor den, krijgen waar mogelijk een an dere functie bij Scalda. Studenten kunnen hun opleiding gewoon voortzetten. Hennie van Meerkerk, voorzitter van het college van bestuur van Scalda, wil vooralsnog geen toe lichting geven op de kwestie. De winter is terug. Ondanks alle aan kondigingen toch nog onverwacht. Anders is moeilijk te verklaren waarom reizigers onvoorbereid op weg gaan. Zoals gisteren bleek in Noord-Frankrijk. Door hevige sneeuwval liep het ver keer er vast. Bestuurders zaten een groot deel van de dag min of meer opgesloten in hun au to. De meeste vrachtwagen chauffeurs kunnen dat wel aan. Zij hebben extra eten bij zich en meestal voldoende brand stof om zich warm te houden. Maar er zijn nog steeds automo bilisten die doen alsof het al tijd zomer is. Als ze in de greep van de sneeuw komen, hebben ze geen proviand en ook geen dikke jas en laarzen om naar de bewoonde wereld te lopen. Ze kunnen alleen maar hopen op hulp van buitenaf. Wie zich dan verontwaardigd toont dat de overheid niet helpt, heeft het helemaal ver keerd begrepen. Soms is de na tuur even de baas. Daar moet iedereen aan denken. door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE (W) - De 58-jarige Serooskerkenaar J. V. kan op Bali een gevangenisstraf van vier jaar boven het hoofd hangen. De man werd eind september vo rig jaar opgepakt op verdenking van aanranding van vier meisjes van 9 tot 14 jaar en zit sindsdien vast. Volgens Indonesische bron nen gaat de aanklager vier jaar ge vangenis en een boete van 150 mil joen roepia (zo'n 10.000 euro) ei sen. Bij niet betalen komt er drie maanden celstraf bij. Zijn familie hoopte dat dinsdag de laatste zit ting in het lange proces tegen de Zeeuw zou plaatsvinden, maar dat bleek ijdele hoop. De vorige zitting is uitgesteld omdat de aan klager zijn verhaal niet rond had. Dinsdag was er vanwege een hin doeïstische feestdag ook geen zit ting. De volgende zitting is nu 20 maart gepland. Advocaat Geoffrey Nanulaitta houdt dan zijn plei dooi. Hij heeft al eerder vrijspraak gevraagd, omdat de meisjes in eer dere zittingen voor de rechter ver klaard hebben dat de Zeeuw on schuldig is. Zij vertelden onder dwang van de politie hun verhaal gedaan te hebben. De aanpak van de politie op noord-Bali is nu ook onderwerp van discussie. Met na me de manier waarop zij met de meisjes zijn omgegaan. De familie hoopt dat het einde nu in zicht is. „Het duurt al zo lang. Wij gaan er vanuit dat hij vrij komt. Toen hij in februari jarig was, kreeg hij 47 bezoekers. Fami lies met kinderen. Die komen echt niet als hij zoiets gedaan heeft. Hij krijgt heel veel steun."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67