IN BALANS 15* Reportage Cystic Fibrosis (CF) Dik zes maanden staat ze met een Hoog Urgent-status op de wachtlijst voor nieuwe longen. Meestal heb je dan binnen drie maanden je nieuwe organen wel te pakken, maar het geduld van Donata van der Spek (28) wordt flink op de proef gesteld. Donata heeft namelijk taaislijmziekte. WOENSDAG 13 MAART 2013 Leven voor een long door Sylvie Smeets In een zijvleugel van het Erasmus Ziekenhuis in Rot terdam woont Donata achter een dikke deur die be waakt wordt door desinfecteerzeep en mondkapjes. De wanden in haar gezellige maar kleine kamertje zijn behangen met honderden kaartjes. In de hoek staat een crosstrainer waarop ze een paar weken geleden haar benen nog regelmatig losgooide. Dat lukt niet meer. Net als puzzelen. Daar kon ze zich altijd prima mee vermaken, maar de energie is op en de zin weg. Dromerig kijkt ze naar een groot vel wit pa pier op de muur. Ze heeft haar wensen aan deze A3 toevertrouwd voor als ze nieuwe longen krijgt. Koop verliezen „In het begin keek ik vaak naar de deur in de hoop dat de longarts binnen kwam met goed nieuws, maar na maanden wachten, geloof je er steeds minder in dat de longen ooit nog komen. Ik had m'n zinnen ge zet op na de zomer, toen hoopte ik op een mooi kerst cadeau, daarna keek ik uit naar oud en nieuw.-Maar de longarts komt alleen maar voor een praatje." Onderwerp tijdens het gesprek is vaak haar gewicht. Ze moet een paar kilo aankomen om de longtrans plantatie aan te kunnen. Ze krijgt 3.000 calorieën sondevoeding per dag, maar ze komt niet boven de 47 kilo u'ft. Haar longen zijn door de Cistic Fibroses (CF), ook wel taaislijmziekte genoemd zo slecht, dat al haar energie daarheen gaat. Donata: ,,De sonde komt af en toe letterlijk m'n neus uit. Ze hebben zelfs een poosje de eiwitten recht in m'n bloed gespoten. Alles om maar aan te komen. Maar waarom? Waar blijven die longen toch? Soms vraag ik me af wat ik verkeerd heb gedaan. Echt een lekker leven heb ik niet gehad met CF. Altijd gebrek aan lucht en door het taaie slijm chronische longinfectie. Vanaf m'n 14 jaar lig ik zo'n beetje elk kwartaal drie weken in het Eras mus. Meestal kom ik er dan weer als herboren uit, maar de tussenposes werden steeds korter. Nu kom ik hier niet meer weg zonder nieuwe longen." Nieuw leven En dan is het 30 januari zover, 's Ochtends in de vroege ochtend staat daar dan eindelijk de arts. 'We've got them'. "Geweldig!. Ik bel m'n ouders op die amper gelo ven dat ik eindelijk een longtrans plantatie krijg die ik keihard nodig heb. Annemarie denkt terug: „Je weet dat iemand het leven ervoor heeft gelaten, maar nu krijgt Dona- CF ofwel taaislijmziekte is een recessief overerfbare ziekte, waarbij slijm dat op diverse plaatsen in het lichaam wordt afgescheiden, abnormaal taai is. De belangrijkste plaatsen waar het taaie slijm wordt gevormd zijn de longen, het maag-darmkanaal, de lever, de alvleesklier en de teelballen. Meer mannen hebben de ziekte dan vrouwen. Elke week wordt er in Nederland een kindje met CF geboren. Inmiddels is de ziekte op te sporen via de hielprik die baby's kort na de geboorte krijgen. Donata (28) heeft taaislijmziekte De moeder van Donata, Annemarie, weet nog goed hoe de dagen na Donata's geboorte waren. „Ze had geen ontlasting en huilde veel. Na drie dagen werd ze opgenomen in het Erasmus ziekenhuis, wat later haar tweede huis werd. De arts vermoedde CF. Een neef had deze erfelijke ziekte ook, dus al snel werd het ver moeden bevestigd. Zowel mijn man als ik bleek dra ger. Dan heb je 25% kans op een kindje met CF." Donata denkt terug: „Tot m'n pubertijd ging het nog wel, maar daarna lag ik veel in het ziekenhuis. Vroeger was het daar ontzettend gezellig op de gangen van de longafdeling met andere CF'ers. We gingen zelfs met z'n allen op kamp. Wegens infectiegevaar mag dat al jaren niet meer." CF is de meest voorkomende erfelijke ziekte met een beperkte levensverwachting. De aandoening is niet te genezen. Donata heeft dus al van veel CF-vrienden af scheid moeten nemen. Vrienden die altijd aan een half woord genoeg hadden. Eind januari is Donata echt op Moe van het wachten, moe van te weinig lucht. Na al die jaren antibiotica is ze resistent voor de meeste soorten. Met een bepaalde cocktail is haar lijf nog wel even voor de gek te houden, maar een nieuwe ont steking kan ze vermoedelijk niet meer aan. ta tenminste een kans. We hebben al veel transplanta ties gezien en kennen de risico's. Je neemt dus voor zo'n operatie ook direct afscheid. Na uren opereren, komt dan eindelijk de dokter vertellen dat het een ope ratie was volgens het boekje.... Rennen Vijf dagen na de transplantatie verruilt ze de intensive care voor de oude vertrouwde longafdeling waar de ver pleging haar met open armen ontvangt. Ook zij heb ben maandenlang gehoopt dat hun 'huisgenoot' snel donorlongen zou krijgen. Hoe Donata zich na een week voelt? „Ik heb het ge voel of er een trein over me heen gereden is. Verder is het lastig om een ademritme te vinden nu ik zoveel lucht heb." Donata zou liever nu al naar buiten rennen en het leven gaan vieren. Ik wil m'n honden zelf uitla ten, gaan werken, kortom; ik kan niet wachten om een normaal leven te gaan leiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59