9 Preventie IN BALANS 11 Slecht nieuws is er ook in de overtreffende trap. De diagnose kanker is net geland en doorgedrongen. Dan krijg je te horen dat het gaat om een erfelijke vorm. Voor velen is die tweede boodschap nog moeilijker dan de eerste. Want wat betekent dit voor gezin en familie? Dr. Caroline Seynaeve, oncoloog en coördinator van de werkgroep Erfelijke Tumoren bij het Erasmus MC- Daniel den Hoed Oncologisch Centrum in Rotterdam kent de feiten én de emoties. 5" <a 9 Tussen schuldgevoel en optimisme WOENSDAG 13 MAART 2013 Erfelijkheid als zwaard van Damocles e 9 9 9 9 if 9 9 a foto Shutterstock door Ina Kuik De meest voorkomende erfelijke vormen van kanker zijn dikke darmkanker, borst- en/of eierstokkanker, prostaatkanker en melanoom oftewel huidkanker. Bij vijf tot tien procent van de mensen die deze vormen van kanker krijgen, blijkt er een genetische achter grond te zijn. De enige manier om dit vast te stellen, is via erfelijkheidsonderzoek, waarvoor de patiënt naar de klinisch geneticus wordt verwezen. Deze maakt een gedetailleerde familiestamboom om de be lasting voor kanker goed in kaart te brengen. Na alles te hebben gewikt en gewogen, wordt besloten tot een erfelijkheidsonderzoek of niet. BRCA In het geval van borst- en eierstokkanker weten de we tenschappers inmiddels dat twee genen een belangrij ke rol spelen. Ze worden BRCA 1 en BRCA2 ge noemd, de letters als afkorting van het Engelse BReast CAncer. Wordt een vrouw geboren met dit af wijkende oftewel gemuteerde gen, omdat dit via vader of moeder wordt doorgegeven, dan loopt zij tussen de 60 en 80 procent kans om in haar leven borstkanker te krijgen. Ze heeft ook een verhoogd risico op eier stok- of eileiderkanker. Hoe lang de patiënt moet wachten op de uitslag van het erfelijkheidsonderzoek, is mede afhankelijk van het feit of de fout in het gen bij familieleden al bekend is of niet. Natuurlijk zit de wetenschap niet stil. Was de periode van onzeker heid voor het jaar 2000 nog tussen de acht maanden en een jaar, tegenwoordig is dat tussen de zes weken en drie maanden. neutea Het repareren van afwijkingen in de genen is nog niet in zicht. ,,We kunnen mensen goede controleprogram ma's bieden voor onder andere borst- en darmkan ker", aldus dr. Seynaeve. Daarnaast is er de preven tieve verwijdering van borsten en eierstokken of eilei ders als optie. „Effectieve maar middeleeuwse oplos singen", klinkt het enigszins gefrustreerd uit de mond van deze vrouwelijke wetenschapper. In de begelei ding van mensen die te horen krijgen dat ze een afwij kend gen met zich meedragen, zijn wel grote stappen gemaakt. In het Rotterdamse team werken oncoloog, (plastisch) chirurg, gynaecoloog, geneticus, patho loog, radioloog en psycholoog intensief samen in dienst van degene die een pallet aan moeilijke afwe gingen moet maken. Vertel ik het aan mijn gezin en fa milie? Kies ik voor het krijgen van kinderen? Zo ja, wil ik in het geval van een afwijkend BRCA-gen dan naden ken over embryoselectie? Kies ik voor controle of pre ventieve amputatie? Het is zo maar een greep uit de onnoemelijk moeilijke vragen die beantwoord moeten worden. Advies Onze maatschappij dwingt mensen nog tot andere ver velende afwegingen, zegt een verontwaardigde dr. Sey naeve. ,,Als je meldt dat je een afwijkend gen hebt, ook al ben je kerngezond, kun je problemen krijgen met het afsluiten van een hypotheek of een levensver zekering. Ik ken jonge mensen die zich niet laten tes ten om naar waarheid een formuliertje te kunnen invul len." Toch is haar advies aan iedereen die het betreft om wél onderzoek te laten doen. „Kennis geeft belas ting, maar ook de mogelijkheid van controle en naar verwachting een grotere overlevingskans. In de prak tijk blijken mensen bijzonder sterk. De overgrote meer derheid van mensen leert zonder ernstige psychische problemen omgaan met een erfelijke belasting." Zo maar een doorsnee gezond en gelukkig gezin in Zuid-West-Nederland. Tot het noodlot toeslaat. Moeder krijgt niet alleen een erfelijke vorm van borstkanker, maar het afwijkende gen is ook doorgegeven aan de dochters. Dit is hun verhaal. Moeder (65): „Aanvankelijk denk je er niet bij na. Je krijgt borstkanker, daar ben je druk genoeg mee. Eerst aan één kant, dan ook aan de andere. Overleven, daar ben je mee bezig. Met humor en optimisme, met honderd procent steun van kinderen en man, want zo zit ons gezin in elkaar. Ik heb zelfs, na vijfentwintig jaar zeuren, er in het kader van de revalidatie een zwembad in de tuin uitgesleept. Mijn zus kreeg ook borstkanker. En opeens dacht iemand: Dat is té toevallig. Toen is het balletje gaan rollen. Erfelijkheidsonderzoek bracht aan het licht dat ik inderdaad een erfelijke vorm van borstkanker had. Dan wordt het pas echt moeilijk, want hoe zit het met mijn twee dochters en mijn zoon? Vijftig procent kans dat zij het afwijkende gen ook hebben. De kinderen lieten zich testen. Beide meiden hebben inderdaad het gemuteerde gen van mij geërfd, mijn zoon niet. Ik kan veel hebben. Maar daar kan ik nu, jaren later, nog emotioneel van worden. Je vindt het als ouder verschrikkelijk om je kinderen hiermee op te zadelen. Natuurlijk weet ik rationeel dat ik er niets aan kan doen. Maar je voelt je toch schuldig." Dochter (36): Vreselijk vond ik het, om mijn moeder zo te zien huilen. Dat was het ergste. Mijn zus en ik zijn nogal nuchter. Natuurlijk is het niet niks, maar je hebt geen keus, je moet er mee leren omgaan. Samen met je partner. Drie jaar geleden heb ik in Tilburg preventief mijn beide borsten laten verwijderen. Inderdaad een hele ingreep, maar het lucht ook op, de onrust van het leven met een tijdbom is weg. Zoals altijd, probeer ik ook hier de positieve kant van te blijven zien. Als er niet onder invloed van kanker, niet in allerijl wordt geamputeerd, dan kunnen ze prachtig reconstrueren. Had ik, na het krijgen van drie zonen, hangtietjes over? Nu heb ik prachtige borsten terug. Alle gekheid op een stokje, ik doe er wel luchtig over maar het is best zwaar. Ik heb nog maar één eierstok. De gedachte dat ik voor mijn veertigste de beslissing moet nemen om die laatste eierstok preventief te laten verwijderen, boezemt me echt angst in. De te vroege overgang hangt als een donkere wolk boven mijn hoofd. Toch vind ik het nog altijd beter om te weten datje een hoog risico loopt om kanker te krijgen, dan in het ongewisse te leven. Hoe moeilijk ook, je kunt zelf de beslissing nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55