IN BALANS 9 Revalidatie Marc de Hond Herman van der Kooij, hoogleraar Biomechatronica en Revalidatietechnologie, is een gedreven man. De vraag hoe je met technologische innovaties mensen met een bewegingsbeperking kunt ondersteunen, bij voorbeeld met een exoskelet, houdt hem continu op de toppen van zijn tenen. 'Een combinatie van roboton dersteuning, elektrische stimulatie en lokale medicatie heeft volgens mij de toekomst.' rn WOENSDAG 13 MAART 2013 Lm i Robotbenen door Paula Koster Herman van der Kooij, verbonden aan de Universiteil t Twente en de Technische Universiteit Delft, houdt zich onder andere bezig met het ontwikkelen van the rapierobots, het meten van bewegingsbeperking en het ondersteunen van bewegingen van mensen. Zijn ultieme doel is het creëren van een robot die verlam de mensen weer leert lopen. Samen met nog een aantal wetenschappers ontwik kelt hij onder meer robottechnologie die mensen met een bewegingsbeperking helpt bij hun revalidatie. Een van hun creaties is het exoskelet LOPES, een loopro bot voor slachtoffers van een hersenbloeding. LOPES staat voor Lower extremity Powered ExoSkeleton. Ervaring De Enschedese Petra Hes kreeg in 2007 het verzoek als ervaringsdeskundige mee te werken aan de ont wikkeling van de LOPES. Hes, nu 43, was jarenlang kind aan huis in revalidatiecentrum het Roessingh, in Enschede. Op haar zeventiende kreeg ze een zware hersenbloeding; ze bleek een aangeboren afwijking te hebben aan een bloedvat in haar hoofd dat op zeker moment knapte, als een te hard opgeblazen ballon. Hes: ,,lk was eerder al een paar keer weggevallen en had veel hoofdpijn. Op vakantie in Spanje bijvoor beeld. Toen dachten mijn ouders nog dat ik mis schien te lang in de zon had gezeten. Achteraf bezien had ik een paar TIA's doorgemaakt, beroertes van voorbijgaande aard. Maar wie denkt daar nu aan, bij een tiener." Door de grote hersenbloeding die haar uiteindelijk trof, balanceerde Petra Hes op het randje van de dood. Ze werd geopereerd en ging daarna voor revali datie naar het Roessingh. Daar was ze, als enige tie ner tussen volwassen patiënten, de belhamel van het huis. ,,Het enige dat ik aan de bloeding heb overge houden is een sleepvoet; niets ernstigs, maar toch ook niet zoals het hoort. Om de situatie te verbete ren, probeerden mijn behandelaars elektrostimulatie. Als eerste vrouw ter wereld kreeg ik daarvoor een chip in mijn been geïmplanteerd. Maar de resultaten vie len tegen en ik had het daarna helemaal gehad met de rol van proefkonijn." Totdat de LOPES op het toneel verscheen, een vaste robotopstelling met een loopband. Wat de robotbe nen van de LOPES uniek maakt, is dat ze niet een loopbeweging aan iemand opleggen, maar alleen daar ondersteunen waar het nodig is. Dat ervoer ook Petra Hes. Eerst volgde de robot mijn eigen, niet-na- tuurlijke looppatroon. Daarna liet hij me lopen vol gens de gezonde, symmetrische manier. Dat was een eye-opener van jewelste. 'Oooo, moet ik dat doen!', dacht ik. Geleidelijk aan deed de robot een stapje te rug, tot ik zelfstandig symmetrisch liep." In gebruik Inmiddels is de LOPES uitontwikkeld. Binnenkort wordt hij in gebruik genomen in het Roessingh en de Nijmeegse Sint Maartenskliniek. Dit betekent aller minst dat Herman van der Kooij c.s. nu op hun lauwe ren gaan rusten. Het team heeft de laatste jaren nog diverse andere high tech revalidatietechnologieën ont wikkeld en werkt aan een breed scala van nieuwe technieken. De Mindwalker bijvoorbeeld, een met her- sensignalen .bestuurbaar robotpak dat mensen met een dwarslaesie weer moet kunnen laten lopen. Zwaar Toch zijn er nog wat nadelen te bespeuren aan de nu beschikbare revalidatierobots, zegt Van der Kooij. ,,Ze zijn vaak erg zwaar. Ook is het niet eenvoudig de robots bewegingen te leren en zich te laten aanpas sen aan hun omgeving. Om deze problemen op te los sen is extra technologische innovatie nodig en, min stens zo belangrijk, diepgaande kennis van de wer king van het menselijk lichaam. Mensen kunnen zich aanpassen aan nieuwe omstandigheden en nieuwe taken aanleren. Wij werken aan een nieuwe generatie robots die dit ook kunnen. Bij dierproeven door Zwit serse onderzoekers is verder gebleken dat de combi natie van robotondersteuning, elektrische stimulatie en lokale medicatie zeer veelbelovend is. Ik denk dat deze combinatie ook voor de mens de toekomst heeft. Petra Hes werkt sinds een paar jaar bij Hankamp Re hab. Dit bedrijf ontwikkelt, in samenwerking met de UT en op aanvraag vanuit de revalidatiemarkt, innova tieve robotica en revalidatieproducten, en brengt deze op de markt. Een van de revalidatiecentra waar patiën ten oefenen met Hankamp Rehab producten is revali datiecentrum De Lindenhof in Goes. Schrijver en presentator Mare de Hond was in de zomer van 2012 de koning te rijk: als eerste Nederlandse dwarslaesiepatient mocht hij trainen met een Amerikaanse looprobot, die het dwarslaesiepatiënten mogelijk maakt korte stukjes los te lopen. Het heeft hem erg enthousiast gemaakt voor de toekomst. 'Als exoskeletten lichter, compacter, beweeglijker, intelligenter en betaalbaarder worden, kunnen ze op steeds meer momenten als alternatief voor de rolstoel worden gebruikt.' Foto Archief ANP Foto TU Twente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53