Volks, orthodox, slim of spiritueel Hoop op vernieuwing Weer wachten, kinderpardonners tussen hoop en vrees Pardon iets ruimer op initiatief van Tweede Kamer De kardinalen hebben gisteren nog geen paus kunnen kiezen. Nederland hoopt op vernieuwer. Ik hoop echt op een paus die een nieuwe wind laat waaien in de kerk 1994 tot 2001. Wat tegen hem spreekt is zijn gebrek aan charis ma. Hij is weinig dynamisch en te voorzichtig. Ook wordt hem ver weten de groei van pinksterbewe gingen, verwereldlijking en reli gieuze onverschilligheid in Brazi lië niet te hebben gestopt. Mare Ouellet (68): Voormalig aartsbisschop van Que bec, Canada. Prefect van Vaticaan se Congregatie voor de Bisschop pen. Lid van de sociëteit der Scul- pianen. Zoon van boer en onder wijzer, uit gezin van acht kinde ren. Spreekt Engels, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans en Duits. Spirituele persoonlijkheid met een intens gebedsleven. Geldt als orthodoxe hardliner, die zich fel keert tegen abortus en adoptie van kinderen door homo seksuele paren. Omdat Ouellet de bisschopsbenoemingen regelt, is hij goed op de hoogte van de pro blemen van de bisdommen in de wereld. Kan de brug slaan naar La tijns-Amerika, omdat hij er ge werkt heeft. Het gebrek aan charis ma en weinig pastorale instelling kunnen zich tegen hem keren. Christoph Schönborn (68): Aartsbisschop van Wenen, lid van religieuze orde van Dominica nen. Komt uit oud Oostenrijks aristocratisch geslacht. Hij is ge matigd conservatief en bijzonder intelligent. Geldt als voorzichtige hervormer, die trouw blijft aan de leer van de kerk maar openstaat voor de moderne wereld. Pasto raal ingesteld, doet het goed in de media. Leverde in 2010 openlijk kritiek op de machtige curiekardi naal Sodano, die hij verweet de be schuldigingen van misbruik te gen de Oostenrijkse aartsbisschop Groër in de doofpot te hebben ge stopt. Daardoor heeft Schönborn de steun van de kardinalen die de curie willen hervormen. Zijn na deel is dat hij nog nooit in het Va- ticaan gewerkt heeft. door Theo Krabbe ROME - De Italiaanse kardinaal An- gelo Scola neemt het in het con claaf op tegen de Braziliaan Pedro Odilo Scherer. Loopt die tweestrijd vast, dan komen andere kandida ten in beeld. Angelo Scola (71 Aartsbisschop van Milaan, voor malig patriarch van Venetië. Zoon van socialistische vrachtwa genchauffeur. Gematigd conserva tief, bedreven in omgang met me dia, heeft humor en is gespeciali seerd in bio-ethische vraagstuk ken en de dialoog met de islam. Het machtige Milaan en het presti gieuze Venetië gelden als uitste kende springplank naar het paus ambt. Scola lijkt in theologisch op zicht op Joseph Ratzinger, de te ruggetreden paus Benedictus XVI, maar heeft een betere, meer volkse uitstraling. Hij heeft zijn leeftijd tegen. En sommige kardi nalen zijn ervan overtuigd dat de oplossing van de problemen in de door Italianen gedomineerde cu rie, het bestuursapparaat van het Vaticaan, niet in handen kan wor den gelegd van een Italiaan. Pedro Odilo Scherer (63): Aartsbischop van Sao Paulo. Zoon van Duitse immigrant. Conserva tief, maar geen hardliner die zijn kerkvisie doordrijft. Pragmatisch, kan goed bemiddelen en doorpak ken. Het aartsbisdom Sao Paulo is met meer dan vijf miljoen gelovi gen het grootste bisdom ter we reld, Brazilië het grootste katholie ke land ter wereld. Scherer heeft goede contacten in Rome vanwe ge zijn studie en werk bij de Con gregatie voor de Bisschoppen van ROME - Het conclaaf voor de ver kiezing van een nieuwe paus is gisteren in Rome begonnen. In de Sixtijnse Kapel buigt het College van Kardinalen zich over de kandi daten, over wie de laatste weken tal van speculaties zijn rondge gaan. Ze stemmen op een van de kandidaten uit hun midden. Giste ren was er voor het eerst zwarte rook. Er is dus nog geen keus ge maakt. Tal van kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, trouwe volgers en commentatoren heb ben hun licht laten schijnen over de voordelen van een paus uit een derdewereldland, of van een paus die nog geen zestig jaar oud is of van een paus die de mores van de curie in het Vaticaan nog niet kent. Hoe denken willekeurige, maar betrokken katholieken uit Nederland over de hoogste kerke lijke gezagsdrager? Astrid Ratering Arntz Astrid Ratering Arntz foto Erik van 't Huilenaar Astrid Ratering Arntz is nauw be trokken bij het wel en wee van haar parochie, de Petrus Canisius- parochie in Nijmegen. Ze heeft een uitgesproken voorkeur voor een paus met vernieuwende idee ën. „Het is wel de leider van een wereldorganisatie. Ik hoop echt op een paus die een nieuwe wind laat waaien in de kerk. Iemand om naar te luisteren, omdat hij hervormingen teweeg wil en kan brengen. Geen conservatief, zoals we die de laatste decennia gehad hebben. Nee, ik hoop dat we straks een wijze paus krijgen, die open staat voor actuele kwesties, zoals het toestaan van voorbe hoedsmiddelen in Afrika. Die tole rant is ten opzichte van anders denkenden. Waar hij vandaan komt, doet er niet toe." En als een paus gekozen wordt die niet aan dat profiel voldoet? „Dan herken ik me niet in de paus, maar wel nog in de kerk." door Cyril Rosman AMERSFOORT - Op de gezinslocatie voor asielzoekers waar Sarah Sinan Hasan woont, is het nogal een ding, dat kinderpardon. „Er zijn veel kinderen die hopen onder het pardon te vallen. Het is een span nende periode met veel stress." Ook voor de Iraakse Sarah, haar zusje (16), haar broertje (8) en haar ouders. Binnen nu en onge veer een maand hopen ze te we ten of de kinderen van het gezin voor het pardon in aanmerking komen. Als dat zo is, mogen vader en moeder ook in Nederland blij ven. Gisteravond debatteerde de Tweede Kamer over de precieze invulling van het pardon. De voortekenen zijn gunstig voor Sarah: kinderen die op het mo ment dat ze achttien zijn gewor den al vijfjaar of langer in Neder land woonden, zouden onder het pardon vallen. Sarah werd in de cember achttien jaar en was toen vijfjaar en drie maanden in Ne derland. „Ik ga er voor 80 procent vanuit dat we in Nederland mo gen blijven. De andere 20 pro cent? Je weet nooit helemaal ze ker wat de IND (Immigratie- en Naturalistiedienst, red) besluit." De afspraak met de dienst staat voor eind deze maand gepland. Sarah en haar gezin vluchtten vijf jaar geleden voor de oorlog uit Irak. Ze kregen een vluchtelingen status, maar drie jaar geleden vond de IND dat Irak veilig ge noeg was om terug te keren. Dat vonden Sarah en haar familie niet. „Irak wilde ons niet terug, dus de IND kon ons niet gedwon gen uitzetten." Ze kregen een jaar lang geen uit kering, konden nauwelijks huur en eten betalen. Ze sloegen zich er doorheen met hulp van buren en school. Uiteindelijk belandden Sarah en familie op de gezinsloca tie in Amersfoort. Inmiddels loopt de Iraakse stage op een ba sisschool. „Ik heb de mavo afge maakt, doe mbo en wil naar het hbo. Ik ben gewend in Nederland. Ik spreek de taal, in Irak niet meer. Hier is het veilig, daar niet. We willen hier onze toekomst op bouwen. Daar ga ik enorm mijn best voor doen." Bij Defence for Children, dat Sa rah de afgelopen jaren heeft bijge staan, zijn ze blij met het kinder pardon. De organisatie zet zich nu in voor de randgevallen: „De kinderen die een tijdje niet onder rijkstoezicht hebben ge staan, maar wel bij de gemeenten bekend waren, de kinderen van ouders die worden verdacht van oorlogsmisdaden, de jongeren die nu ouder zijn dan 21 jaar", somt Carla van Os op. Zij voorspelt rechtszaken van kinderen die net niet onder het pardon vallen. „Wat de politiek wil, hoeft niet al tijd houdbaar te zijn voor de rechtbank." door Michel Reijns DEN HAAG - De pardonregeling voor minderjarige asielzoekers wordt iets verruimd. Op initiatief van de Tweede Kamer kunnen ook asielkinderen die niet recht streeks onder toezicht van het rijk stonden aanspraak maken op een verblijfsvergunning. Het gaat dan bijvoorbeeld om kinderen die on der stichtingen of gemeenten vie len. Aantallen zijn onbekend. WD en PvdA besloten tijdens de kabinetsformatie tot een kinder pardon dat een verblijfsvergun ning regelt voor minderjarige vluchtelingen die langer dan vijf jaar in ons land verblijven. Voor waarde is dat ze zich niet te lang hebben onttrokken aan het toe zicht door het rijk. De pardonrege ling ging vorige maand in en geldt als een geste van de WD aan de PvdA. De liberalen zitten dan ook niet op uitbreiding van het pardon te wachten. PvdA-Kamerlid Jeroen Recourt verzekerde giste ren dat er niet verder onderhan deld hoeft te worden. Volgens Re court houdt de PvdA zich aan de afspraken en gaat het slechts om een verduidelijking. D66 en GroenLinks vinden dat de PvdA aanvankelijk valse verwachtingen heeft gewekt. Oppositiepartij GroenLinks wilde een stap verder gaan door ook niet-asielkinderen onder het pardon te laten vallen. Daarvoor bestaat te weinig steun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4