In dit nummer IN BALANS 3 Introductie Colofon Verantwoorden Pillen in de auto Rouwbegeleiding Gezond weekmenu 8 Lopen als een robot 9 Kanker in de genen 11 Het belang van zout 12 Tips en boeken Leven voor een long 15 Strakke afspraken vragen ook om verantwoording, zeker met de mondige consument van tegenwoordig. Het rondetafelgesprek kon dan ook niet voorbijgaan aan de recente berichtgeving rondom fouten in de zorg. Hoewel alle deelnemers de fouten op zich betreuren, hekelen zij de gevolgen hiervan voor het imago van de zorg. Ook chirurgen kunnen fouten maken, stelt Ralph Smeets. ,,Hoe krijgen we mensen zo ver dat ze dat begrijpen? ledereen maakt fouten. Een verslaggever weet dat toch ook dat een arts geen god is." Herman Weggen steekt de hand in eigen boezem. ,,Er is een beeld gevestigd dat artsen elkaar de hand boven het hoofd houden. We moeten met elkaar in gesprek. Als er iets fout gaat, moetje dat ook met de persoon zelf bespreken, niet meteen de hele organisatie doorlichten. Gaat er iets mis, dan moet er vaak meteen een protocol komen. Alsjeblieft niet, zeg. Ook bij ons worden fouten gemaakt. Maar het gaat om het vertrouwen in je personeel en je organisatie." Els Knobel-Lobbezoo stemt in en benadrukt samen met Ralph Smeets het belang van openheid tussen zorgverleners onderling. Jolanda Knuistingh Neven knikt instemmend. „Vroeger werden klachten bij Surplus intern anders verwerkt, minder zichtbaar. Nu bespreken we die in teams en lossen we ze samen op. Er wordt niet meer met de vingers gewezen. Dat is een ontwikkeling die zich in de laatste 7 tot 9 jaar heeft afgetekend." voor u? In gesprek over veranderingen in de zorg: v.l.n.r. Els Knobel-Lob- bezoo, Ralph Smeets, Herman Weggen en Jolanda Knuistingh Neven foto Aad Meijer Ook Groenhuysen biedt die ruimte, aldus recruiter Els Knobel-Lobbezoo: „Al onze locaties hebben de vrij heid om hun eigen zorgconcept te ontwikkelen. Zo kan een medewerker die zich niet meer prettig voelt bij een bepaalde manier van werken, ervoor kiezen om zich verder te ontwikkelen op een andere locatie. Sturen in de hoeveelheid werk kan binnen onze flex- pool. Je bent dan weliswaar in vaste dienst, maar hebt meer zelfstandigheid en de contracten wisselen van iemand die 4 tot 6 uur wil werken tot een bijna vol ledig dienstverband. Verzakelijking Tegelijkertijd vraagt afrekenen naar kwaliteit om een verzakelijking. Herman Weggen: „Het punt is nu, dat mensen een zogeheten indicatie krijgen waarmee ze recht hebben op een aantal minuten zorg. Maar in de praktijk wil de zorgvrager vaak ook dit of dat nog gere geld hebben. De zorgverlener moet er nu aan wennen dat de zorg die hij verleent, binnen die indicatie van bij voorbeeld 30 minuten moet passen." Zorg komt niet.meer uit de lucht vallen, stelt Ralph Smeets. „Veel mensen zijn nog gewend dat ze iets 'krijgen'. We willen klanten en medewerkers bewustér maken van het feit dat ze een afspraak maken met el kaar. Wie doet wat en voor welke prijs." Die verzakelijking betekent noodzakelijkerwijs een toe name van mantelzorg, erkent Jolanda Knuistingh: „We zien nu al dat de huishoudelijke hulp afneemt doordat mensen die niet meer toegewezen krijgen. Wil je hulp die buiten de afspraken valt, dan moetje die zelf regelen." Bijvoorbeeld via mantelzorgers en ande re vrijwilligers. Wie het kan betalen, huurt zelf (bijvoor beeld) een poetshulp in. Zo'n 6-7 jaar geleden vroeg Avoord Zorg en Wonen aan mensen, of zij bereid wa ren om eventueel extra zorg zelf te betalen. Herman Weggen kreeg daar hele verontwaardigde reacties op. „Hoe haalde ik het in mijn hoofd? Inmiddels (in 2012) geeft zo'n 70% van de mensen aan dat zij bereid zijn tussen de 20 en 100 euro zelf te willen betalen voor extra zorg. Dat is een hele ontwikkeling." In Balans is een uitgave van de advertentieafdelingen van BN DeStem en de PZC. Deze zorgspecial voor Brabant en Zeeland verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Wil u adverteren in de volgende uitgave? Neem dan contact op met: Wegener Sales 088 013 9994 Vormgeving: Janie van de Pas Productcoördinatie: Herbert Kats Uitgever: Peter Jansen WOENSDAG 13 MAART 2013 www.bndestem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47