OPENDAG Bond wil megaboetes voor voedselfraude ZorgSaam Locatie De Honte in Terneuzen OPEN BK1IVI IN HET NIEUWS 3 Zaterdag 16 maart van 10:00 tot 16:00 uur Geen herkeuring van ADHD'ers 16 jaar geëist na overval op woning Van Buuren treedt op voor koning Zeeuws-Vlaanderen dagvan ZORG EN WELZIJN T ZATERDAG 16 MAART \W DIANEvonFURSTENBERG exclusief bij Markt 4 Terneuzen WOENSDAG 13 MAART 2013 DEN HAAG Mensen met ADHD hoeven zich voortaan niet opnieuw medisch te laten keuren als ze hun rijbewijs willen ver nieuwen. Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen van In frastructuur gisteren beslo ten na een advies van de Ge zondheidsraad. „Dat bete kent voor mensen met ADHD dat het verlengen van een rijbewijs minder in gewikkeld wordt en minder geld kost", stelt de minister. Mogelijk gaat de maatregel nog voor de zomer in. De gezondheidsraad stelt dat het risico op ongelukken vermindert naarmate de be stuurder meer rijervaring opdoet en bovendien neemt ADHD niet in ernst toe. Wel moeten mensen met de ze aandachtsstoornis bij het aanvragen van het eerste rij bewijs worden gekeurd. ROTTERDAM Tegen een 21-jarige man is gisterochtend voor de recht bank in Rotterdam 16 jaar ge vangenisstraf geëist. De offi cier van justitie acht bewe zen dat hij verantwoordelijk is voor de dood van de 81-ja- rige Leendert van Gronin gen bij een woningoverval in Capelle aan den IJssel met Pasen vorig jaar. dan ook 'mosterd na de maaltijd'. Hoewel NL-Alert een landelijk systeem is dat bescherming moet bieden tegen rampen die zich overal kunnen voordoen, blijken de protocollen sterk te verschil len. Zo zijn in de regio Bra bant-Zuidoost alleen de burge meesters en de voorzitter van de veiligheidsregio bevoegd om een NL-Alert in te zetten, terwijl in de iets verderop gelegen regio Zee land de centralisten van de meld kamer dat mogen doen. In de re gio Gelderland-Midden is dat in acute situaties echter een Advi seur Gevaarlijke Stoffen, terwijl die persoon in Noord- en Oost-Gelderland slechts een advi serende rol heeft. In Flevoland hebben zeker zeven verschillende functionarissen van onder meer de brandweer en de politie het mandaat, maar een multiproces- operator, een van de bevoegde functionarissen in de regio Kenne- merland, heeft Flevoland niet. „De protocollen zijn ook duidelijk nog niet af, ze gaan alleen over de vraag wie er 'op de knop mag drukken'. Het technisch systeem is nu operationeel maar de regio's worstelen duidelijk nog met vra gen als: wie mag het onder welke omstandigheden inzetten en wat is de inhoud van de berichten?", aldus Helsloot. „Elke veiligheidsre gio is het wiel aan het uitvinden. Voor mij is dat een teken dat der gelijke gelijkwaardige organisa- DEN HAAG - De Consumentenbond wil dat de overheid 'afschrikwek kende boetes' invoert tegen voed selfraude. Ze denkt daarbij aan be dragen die gerelateerd zijn aan de omzet van de frauderende bedrij ven. De huidige boetes zijn volgens de bond te laag om grotere bedrijven ervan te weerhouden te sjoeme len met voedingsmiddelen en eti ketten. De hogere bestraffing is een van de maatregelen die de Consumentenbond eist van be windslieden en Kamerleden om voedselfraude voortvarender aan te pakken. De bond stelt dat het toezicht op de voedselsector al ja ren tekortschiet. „Het vertrouwen van consumenten in hun voedsel krijgt steeds weer een gigantische knauw", zegt directeur Bart Com- bée. Los van de grote schandalen van de afgelopen jaren, ziet de Consumentenbond veelvuldig gesjoemel met voedsel en etiket ten. Zo bleek dat (zonder vermelding) water werd toegevoegd aan kipfi let, ham, zalm en paling. Ook plakten fabrikanten stukken vlees aan elkaar zonder op het etiket te vermelden dat het plakvlees was. Morgen vergadert de Tweede Ka mer over voedselfraude. Armin van Buuren foto ANP AMSTERDAM Dj Armin van Buuren draait op 30 april op de kop van het lava-eiland in Amster dam voor de nieuwe koning en koningin. Hij treedt samen op met het Koninklijk Concertgebouw orkest tijdens de konings vaart in de avond. Dat liet een woordvoerster van het Concertgebouworkest giste ren weten. ties, zoals eerder ook al bleek bij de regionale politie, niet kunnen of willen samenwerken." Ook over het waarschuwen van burgers via de media lopen de pro cedures uiteen. Zo heeft Gelder land-Midden als enige vastgelegd dat er elke 30 minuten een update over de ramp wordt doorgegeven aan de lokale omroep. De belangrijkste kritiek van Hels loot betreft het feit dat de over heidscommunicatie bij rampen, ook het nieuwe NL-Alert, nog steeds inhoudsloos is. Niettemin zou NL-Alert volgens minister Opstelten burgers die gevaar lo pen van betere informatie moe ten voorzien dan tot op heden het geval was. „Maar we komen nog steeds niet verder dan het niveau 'sluit deuren en ramen"', vertelt Helsloot. „Vanwege de angst dat de burger niet zou kunnen om gaan met een heldere boodschap van gevaar. Het eerlijke verhaal, dat rampen niet te voorkomen zijn, durven we niet te vertellen. En zonder een werkelijke bood schap en protocollen die het man daat voor de communicatie met burgers aan de leidinggevende ter plaatse geven, is NL-Alert slechts een symbolische vorm van ram penbestrijding." Opstelten ging gisteren niet in op de kritiek dat NL-Alert te veel tijd kost. Wel gaf hij onder meer aan dat de inhoud van de berichten 'nu vorm moet krijgen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3