PZC 30 ZEELAND Middelbare scholieren die volgend jaar examen doen, maken deze weken bij wijze van proef een rekentoets. Voorbeeldsom van een re kentoets havo/vwo: 'Bij een zorgverzekeraar moet een volwassene in 2012 102,50 zorgpremie betalen per maand. Dat is een stijging van 36 euro per jaar ten opzichte van 2011. Met hoeveel procent is de pre mie gestegen Antwoord: 3 procent Betalen en bezorging pzc.nl/webwinkel In de Italiaanse streek Piëmonte wordt een uitzonderlijk krachtige wijn gemaakt: de Barolo. Deze wijn staat internationaal bekend als de koning onder de Italiaanse wijnen. Leoni Barolo DOCG 2008 'WIJNWINKEL barolo 'Hoofdpijn van rekensommen' door Cornelleke Blok MIDDELBURG - „Pfff... Ik heb er ge woon hoofdpijn van." De zestien jarige Sarah Habib uit Terneuzen komt dinsdag zuchtend uit het klaslokaal van SSG De Rede in Terneuzen. De havo-4 leerlinge heeft net een rekentoets gemaakt. En dat viel niet mee. „Ik kan me niet herinneren dat het op de ba sisschool ook zo moeilijk was. Ik vond de breuken heel lastig en een oppervlakte berekenen heb ik nooit geleerd." Middelbare scholieren moeten vanaf volgend jaar voor het eerst een verplichte rekentoets afleg gen als onderdeel van hun eind examen. Veel scholen bereiden leerlingen uit vmbo-3, havo-4 of vwo-5 voor op de rekentoets door dezer weken mee te doen aan een landelijke proef. Scholieren die nu een vijf of hoger halen, hoe ven de toets in 2014 niet meer te doen. Matteo de Pauw (15) denkt dat hij het gered heeft. „Ik vond de toets niet echt lastig", zegt hij opge lucht. „Ik heb geen zin om vol gend jaar ook nog een rekentoets te maken, terwijl ik moet blokken voor mijn examens." Het kabinet wil met verplichte toetsen het taal- en rekenniveau van jongeren opkrikken. Maar om dat bleek dat te veel scholieren slecht scoorden bij de oefentoet- sen, besloot het kabinet onlangs dat een leerling volgend school jaar nog niet kan zakken vanwege een slecht resultaat voor de reken toets. Vanaf 2016 is dat wel zo. Alhoewel hij er niet op kan zak ken, vindt Matteo de rekentoets Een havo-4 leerling van SSG De Rede in Terneuzen maakt de rekentoets, foto Mark Neelemans belangrijk. Het cijfer staat straks namelijk wel op zijn eindlijst. „Ik wil absoluut geen onvoldoende. De hogescholen kijken daar vast ook naar. Ik ben bang dat ik straks minder kans heb om ingeloot te worden voor een hbo-studie." De Rede is de afgelopen twee jaar voorloper geweest met aandacht voor rekenen en taal. „We hadden geen methode, geen lessen en geen toetsing", zegt rekencoördi- nator Ingeborg Calon. „We heb ben flinke stappen gezet." Alle on- derbouwleerlingen krijgen nu één uur per week rekenles; op het vmbo geldt dat ook voor de boven bouw. Ook onder meer het Cal- vijn College Goes, het Schelde- mond College Vlissingen en het Pontes Goese Lyceum zijn begon nen met rekenlessen aan de on- derbouwleerlingen. Aandacht voor rekenen is hard no dig, vindt Calon. „Ik merk dat sommige havo-5 leerlingen moei te hebben met tafels. Ze gebrui ken voor simpele sommen een re kenmachine." Ze baalt ervan dat de reken- en taaltoetsen twee jaar later dan gepland meetellen voor het eindexamen. „Met dat besluit speelt de overheid in op scholen die nog weinig aan taal en reke nen doen." Leo de Kraker van het Goese Lyceum vindt het uitstel een Verstandig besluit'. „We moe ten leerlingen goed begeleiden en voorbereiden. Dat kost tijd." De levertijd bij bestelling met de onderstaande bon is 10 werkdagen. Levertijd bij bestelling via onze webwinkel is 5 werkdagen. Vanafvier dozen betaalt u geen verzendkosten. Bij minder dan vier dozen draagt u 5,95 bij. Bij vragen over uw bestelling kunt u bellen met de Klanten service op telefoonummer: 0900 - 2021352 (€0.45 per gesprek). Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per e-mail door te geven. BON 11 - Proef het pure Italië Hierbij bestel ik: (aantal) x 6 flessen Leoni Barlo DOCG 2008 14,99 per fles* Vanaf vier dozen betaalt u geen verzendkosten. Bij minder dan vier dozen draagt u 5,95 bij. VoorlettersVoornaam MQ VQ Achternaam StraatHuisnummer PostcodePlaatsr-y-.; Telefoon E-Mail Ik machtig Buckaroo Payment Services in opdracht van WegenerMedia éénmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: Bank-/girorekening: Handtekening: Stuur de volledig in blokletters ingevulde bon in een envelop!^ naar Webwinkel, ovv 'Wijnen', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. categorie wijnen Het is dan ook uniek dat het ons is gelukt u een echte kwalitatieve Barolo DOCG te mogen aanbieden voor minder dan vijftien euro. Deze grootse krachtige wijn uit Piëmonte wordt gemaakt van 100% Nebbiolo druif. De kleur is granaatrood. Kruidige frisse geur met veel indrukken van rood fruit zoals framboos en bramen en met hinten van anijs. De smaak is krachtig, iets gestoofd met veel fruit en indrukken van paddenstoelen en viooltjes die zo kenmerkend zijn voor een Barolo. Lange, fruitige afdronk met een heerlijke intense smaak. Een grootheid zoals deze wijn moet zeker enkele uren voor het drinken gedecanteerd worden, maar kan daarna dan ook uitstekend bij uw diner gedronken worden. Adviesprijs 24,99 lezerspftjs 14,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30