28 ZEELAND ZEEUWSE POLITIEBUREAUS Terwijl de Kamer praat over politie en justitie, vrezen burgemeesters sluiting van Zeeuwse politiebureaus. Er gaan vooral diensten weg uit Zeeland en er komt (vooralsnog) niets voor terug. -4- Zeeland klopt op Haagse door Jeffrey Kutterink Al jaren roept de Tweede Ka mer tegen het kabinet: kijk nou uit met Zeeland. De provincie is economisch al niet zo sterk, dus bezuinig er niet alles weg. Sterker: als het kabinet aan het reorganiseren slaat, versterk dan zoveel mogelijk de Zeeuwse economie en de werkgelegenheid. Ondanks die harte- kreet gaan de bezuinigingen door. Inmid dels wordt in Zeeland gevreesd voor de sluiting van politiebureaus. De Tweede Kamer staat vandaag stil bij de reorganisatie van politie, meldkamers, rechtspraak en openbaar ministerie. Of zoals het op de agenda van de Kamer heet: het locatiebeleid. Voor de duidelijk heid: dat gaat niet over een eventuele slui ting van de gevangenis Torentijd in Mid delburg. Het kabinet maakt naar verwach ting in april bekend welke gevangenissen open blijven. Locatiebeleid is een verhullende term waarachter een reeks besluiten schuil gaat. Met de reorganisatie van politie (vor ming van één landelijk korps) en justitie (herindeling rechtbanken) zijn Tweede en Eerste Kamer al lang en breed ak koord gegaan. Over welke gevolgen de re organisatie heeft, stuurde minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) half de- cember een brief aan de Kamer. Die staat vandaag centraal. Voor Zeeland was het geen goed nieuws brief. Er gaan vooral diensten weg uit de provincie en er komt (vooralsnog) niets voor terug. Allereerst kondigde Opstelten aan dat het hoofdkantoor van de nieuwe politieregio Zeeland West-Brabant in Til burg komt en dus uit Middelburg ver dwijnt. Ook de centrale meldkamer gaat weg uit de Zeeuwse hoofdstad en gaat naar Bergen op Zoom. De personele ge volgen zijn nog niet helemaal duidelijk. Maar naar schatting verdwijnen zo'n 170 banen uit de provincie. Let wel: mensen worden niet gedwongen ontslagen, maar moeten naar hun werk buiten de provincie reizen. De vrees is wel dat mensen op den duur het reizen zat zijn en verhuizen of een andere baan zoeken. Een gevoelig verlies voor Zeeland, weet ook Opstelten. Dat de meldkamer ver trekt, vindt de minister verdedigbaar. Want er zijn volgens hem geen bestaande meldka mers in Zeeland die groot genoeg zijn. Door de veiligheidsregio's Zeeland en Mid den-West-Brabant zijn aan hem twee locaties voorge steld: Roosendaal en Bergen op Zoom. Beide voorstel len kosten ongeveer evenveel geld. Opstelten zegt be wust voor Bergen op Zoom te hebben gekozen, juist vanwege de werkgelegenheid in Zeeland. Bergen op Zoom ligt immers dichtbij en is eenvoudig aan te rei zen. Daarmee is hij Zeeland tegemoet gekomen, vindt hij. Het derde besluit van Opstelten is voor Zeeland moei lijk te verteren: de top van het openbaar ministerie vertrekt naar Breda. Gevreesd wordt voor een domi no-effect en dat op termijn bijvoorbeeld ook organisa ties zoals de reclassering zouden kunnen vertrekken. Het openbaar ministerie huurt voortaan nog vijf tot tien werkplekken bij de rechtbank in Middelburg, zo dat het OM zichtbaar en herkenbaar aanwezig is. En het OM participeert in veiligheidshuizen in Vlissin- gen, Breda, Bergen op Zoom en Tilburg. Compensatie voor het verlies aan Zeeuwse banen is er (vooralsnog) niet. Zeeland had daar wel op gere kend. Niet zo vreemd ook. Want in een debat in de Tweede Kamer op 28 november 2011 zei Opstelten nog dat hij 'nadrukkelijk naar Zeeland kijkt' voor de vestiging van (delen) van het nieuwe dienstencen trum voor de nationale politie. Daarin worden bij voorbeeld ICT, (salaris)administratie en ondersteu nende diensten ondergebracht. Maar Zeeland lijkt niets te krijgen van dat politie dienstencentrum. Dat wordt nu verdeeld over de re gio's Zwolle, Eindhoven en Rotterdam liet Opstelten in december aan de Kamer weten. De definitieve plekken in die regio's worden overigens nog gezocht. Wat ligt er mogelijk voor Zeeland in het verschiet? Voortaan kan het gerechtshof Den Bosch hoger be roepszaken behandelen in de rechtbank in Middel burg, kondigde Opstelten in zijn decemberbrief aan. Maar president Ronald Philippart van het gerechts hof in 's Hertogenbosch liet in deze krant weten dat 'in beginsel niet te gaan doen'. „Er moeten mensen naa der Dat se 1 Go< ga's stel een nen Pvd del< Op« puk- ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28