BUITEN 15 WOENSDAG 13 MAART 2013 Ons veulentje dat opgewon den door de weide dartelt, in een mooie natuurlijke om geving. R. Mahu, Hengstdijk Levi en Stella in de Bieb van Kapelle waar het altijd lente is. K.J. van Staveren Eindelijk weer wat kleur in de tuin! Corina Eijk- man, Zaam- slag Als de boom gaat bloeien dan komt het lentegevoel. Geertine van Netten, Middelburg ramen huist de Wereldwinkel. In Het Gravensteen zetelde vroeger de vier schaar of rechtbank. De cipier woonde op de begane grond. Rapalje werd op zolder opgesloten. In de gijzelkamer zijn zelfs inscripties te vinden uit 1577. Veel misdadigers zijn hier onthoofd, ge brandmerkt of gegeseld. De bekendste die hier rond 1789 is opgehangen was Jan Machielse van der Made, alias Jan Rap (zonder maat). Om wat van de ver dorven sfeer van toen te proeven kan je een beroep doen op medewerkers van het Stadsmuseum. Die geven rondlei dingen in deze oude gevangenis. Via de Schuithaven lopen we de Lange Nobelstraat in. In een pand tegenover het piepkleine café Déja Vu zit Nobel Specialiteiten. Sanne de Hamer zet net een paar schalen versgebrande noten neer. Haar delicatessenzaak ligt hartje centrum en staat hoog in de ranglijst van de Nederlandse foodspecialiteiten- winkels. „Twee jaar geleden ben ik begonnen. Na tuurlijk heb ik zo mijn vaste klanten, maar in de zomer is het levendiger in Zierikzee." De kazen, worsten en noten zien er zeer appetijtelijk uit en de presentatie is zo mogelijk nog smakelijker. Met lekkere trek gaan we de winkel uit en stappen naar de draaiende wieken van molen De Hoop (1850). Ze komen hoog boven de huizen uit. De Hoop is een van de twee molens die Zierikzee nog heeft. Binnen ruikt het naar bloem. Molenaar Teun van der Bok maalt 'met de wind' en elektrisch. Wat voor hem als een hob by begon is nu een fulltime baan. Na de rogge die nu tussen de stenen zit, maalt hij nog vierhonderd kilo tarwe. Daarna moet de onderste steen boven. „De maalstenen krijgen een onder houdsbeurt", zegt hij. „Ik werk samen met de stadsbakkerij en een boer uit Kerkwerve. De boer levert tarwe, ik maal het in deze molen en de bakker maakt er Hoopvol brood van. Zo heeft Zierikzee zijn eigen brood." Verderop, in de Driekoningenlaan, is Lydia van de Houten in de weer met verfbussen. Ze heeft net haar stro plafond uit de kamer gehaald. De hui zen in deze straat hebben een 'over tuin', dat wil zeggen een tuin aan de overkant van de straat. „Vroeger stond op de hoek van de straat een klooster. Alle bewoners van deze straat hebben een stukje van de oude kloostertuin. Daar mag nooit op wor den gebouwd. Helemaal achterin is zelfs een particulier hertenkampje. Geadop teerd door alle bewoners van onze straat." We maken een lus over de Watermolen, Hofferstraat, Verrenieuwstraat. Daarna lopen we via Dam, Korte- en Lange Sint Janstraat terug naar de haven. Halverwe ge houden we halt bij de Zeeuwse He mel in de Melkstraat, waar we kort weg dromen op het zonnige terras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15