Ou maal 12 BUITEN Natuur is van iedereen, zo luidt een verzuchting die ik steeds vaker te ho ren krijg. Eigenlijk is dat een open deur intrappen. Natuurlijk is er nie mand die zich eigenaar van de me rels in de tuin of de bloemen in de berm kan noemen. Hoewel het land schap waarin een plant of dier ver blijft wel altijd een eigenaar heeft die daar bepaalde rechten kan laten gel den. Maar in veel gevallen is die eige naar de rijks- of provinciale overheid of het waterschap en ook in dat ge val kun je dus spreken van publiek bezit. Dat zal geen weldenkend mens ontkennen. mwMÊm i Buiten De hoeve in 's Heer-Arendskerke, aan de Oostweg, vlakbij de kerk. Deze hoeve diende als leverancier voor de boerderijtegels in het interieur van de Willem Ruys. De hoeve is aan het eind van de jaren '60 afgebroken. foto Gemeentearchief Goes Natuur is van iedereen door Chiel Jacobusse Als we het er met zijn allen over eens zijn, waarom wordt dan toch zo vaak en zo stel lig de stelling gepo neerd dat natuur van iedereen is? Hier schuilt niet zelden een dikke adder onder het gras. Mensen die het pu blieke karakter van de natuur zo graag en nadrukkelijk onder de aan dacht brengen, bedoelen vaak dat ie dereen er dan ook maar naar believen zijn gang moet kunnen gaan. Eigen lijk beschouwen zulke mensen na tuur als een soort niemandsland, waar geen enkele beperking accepta bel is. Ook officiële natuurgebieden ontko men niet aan de zelf geproclameerde handelingsvrijheid. Bezoekers die zich van God noch gebod iets aantrek ken hebben ook een prima reden bij de hand: „De gebieden zijn met subsi die gekocht, en dat is 'mijn' belasting geld." Maar zo zijn er natuurlijk nog wel een paar. De snelweg is ook aan gelegd met 'ons' belastinggeld, en toch mag je er geen skate-evenement of hardloopwedstrijd organiseren. En dat het stadhuis door ons allemaal be taald is, houdt toch niet in dat de wc's in het stadhuis openbare toilet ten zijn? Snelwegen en stadhuizen zijn met publieke gelden gerealiseerd met een bepaald doel. En dat is met natuurgebieden niet anders. Die zijn er om de natuur, die in onze moder ne maatschappij ontzettend in de knel zit, ruimte te geven en in stand te houden. Èr is nog iets dat in deze discussie de aandacht verdient. Natuurgebieden zijn lang niet allemaal met publiek geld aangekocht. Belangrijke natuur gebieden zijn - ook in Zeeland - aan gekocht met geld van mensen die na tuurbehoud belangrijk vinden. Men sen die zo'n beetje de absolute tegen pool vormen van degenen die vinden dat ze zelfs ook in die gebieden vrij moeten zijn om hun 'ding te doen'. Natuurliefhebbers - freaks worden ze misprijzend genoemd - moeten maar voor lief nemen dat zeldzame vogels verstoord of unieke planten vertrapt worden. Natuur is immers van ieder een? Paardrijden, mountainbiken, motorcrossen: in de natuur kan het, want die is van iedereen. Honden los, zodat reeën en hazen moeten ren nen voor hun leven? Moet kunnen, want de natuur is van iedereen. Fik kie stoken, afval storten, hout jatten? Ga vrij uw gang, want de natuur is van iedereen. Eigenaren en beheerders van natuur gebieden krijgen zo heel wat over zich heen. Anderzijds beseffen ze wel degelijk dat natuurgebieden niet bedoeld zijn om een privéhobby uit te oefenen. Waar het even kan, wor den gebieden opengesteld. En als het de natuur niet schaadt zijn ook rui ters, mountainbikers of geocatchers welkom. Maar wel nadrukkelijk on der de voorwaarde dat in natuurge bieden de natuur het primaat heeft. Waar de natuurwaarden te kwets baar zijn om bezoekers toe te laten, staat gewoon prikkeldraad en een bordje met verboden toegang. En net zoals een fietser of wandelaar die de snelweg opgaat tot de orde geroepen wordt, gebeurt dat ook met bezoe kers die verboden in natuurgebieden negeren. Natuurlijk zal een natuur beheerder zijn gebied als het ook maar even kan altijd openstellen voor bezoekers. Is het niet omdat we iedereen het genot van een verblijf in de ongerepte natuur graag gunnen, dan zou het nog een zaak zijn van welbegrepen eigenbelang. Hoe zou den mensen van natuur gaan houden als ze er niet eens mogen komen? En daarom: in onze natuurgebieden bent u van harte welkom. En als dat eens ergens niet kan of als er beper kingen gelden zijn we altijd bereid tot publieke verantwoording. Want ook wij als natuurbeheerders vinden: natuur is van iedereen! Ook van onze kinderen en kleinkin deren. H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12