Havo-leerlingen via schakelklas van Scalda naar Vlaamse hbo-scholen POLDERDORP Cavia's met kooi en al gedumpt in sloot Zaamslag 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Fervente tegenstanders van de liquidatie van het polder dorp Doel schreven het boek Waarom Doel en de polders (niet) weg moeten. Op de valreep, want Doel is bijna weg. Waarom? Daarom. Daarom inderdaad moet Doel dood. Voor niets REGIOAGENDA Het hallucinante verhaal door Wout Bareman DOEL - Het doek viel definitiefin januari 1998. De Vlaamse rege ring besliste dat het ooit zo brui sende polderdorp Doel moest verdwijnen. Opgeofferd aan de verdere uitbreiding van de ha ven van Antwerpen. Maar nu, vijftien jaar later, is voor die uitbreiding nog steeds geen spa de grond ingegaan. En dé en kele overgebleven Doelenaren voe ren nog steeds strijd tegen de drastische sanering van hun dorp. Een zevental auteurs beschrijft in het boek Waarom Doel en de pol ders (niet) weg moeten het hallu cinante verhaal van de strijd van de Doelenaars, het ondoorgronde lijke beleid van de Vlaamse rege ring en de eeuwige honger naar meer van het Havenbedrijf Ant werpen. Onder de zeven auteurs bevinden zich actievoerder Jan Creve en oud-staatssecretaris, ere-senator Ferdinand De Bondt en oud-europarlementariër Paul Staes. De Bondt en Creve stonden ooit aan de wieg van het actieco- mitie Doel 2020, dat zowel in de straat, op het stadhuis en tot voor de Raad van State het behoud van Doel bepleitte. Volgens Creve bestaat de indruk dat zo langzamerhand alles over Doel wel is gezegd en geschreven. Niets is minder waar. Want de Doelenaren zelf kregen nooit echt een kans in debat te gaan met de regering, de Kamer, de Senaat en het havenbedrijf. Zelfs met het ge meentebestuur van Beveren was nauwelijks een dialoog mogelijk. Terwijl de argumenten van de be woners, vinden ze zelf, vele ma len sterker waren dan die van de overheidsinstanties, die koste wat het kost de bewoners uit de pol ders op de linkeroever wilden Ver jagen'. En niet alleen die van Doel, ook die van de omliggende gehuchten. Het boek kan worden beschouwd als een document, een naslagwerk én het emotione le verhaal van de strijd tussen de beleidsbepalers en de Doelen aren. Eerfijk gezegd is het ook een zoveelste poging om te redden wat er nog te redden valt. De Vlaamse regering wil in de loop van dit jaar met een nieuw Ruimtelijk Uitvoeringsplan (RUP) de 'definitieve grenzen' van de Antwerpse haven vastleg gen. Daarbinnen valt ruim 1500 hectare op de linkeroever, die ge schikt gemaakt moet worden voor het nieuwe immense Saef- tinghedok (vier kilometer lang, zeshonderd meter breed). Weg met Doel, Ouden Doel, Saftingen, Rapenburg, de Muggenhoek, gro te delen van de Oude en de Nieu we Arenberg en van Prosperpol- der. Maar of dat Saeftinghedok er ooit komt, is de vraag. Het Deur- ganckdok, waarvoor Doel ook al moest wijken, zit met de overslag van zo'n twee miljoen containers nog maar op twintig procent van de capaciteit. Gezien de economi- Walter Pauli in De Morgen 't m. - Op weg naar Doel met de gratis veerpont vanaf Fort Lillo op de rechteroever van de Schelde. De pont vaart alle weekenden en officiële Belgische feestdagen vanaf Pasen tot eind september, foto PZC sche crisis moet een fikse stijging niet snel worden verwacht. De Vlaamse regering zag die bui ja ren geleden al hangen. Toen werd uitgesproken dat, zolang er geen bouwvergunning is afgeleverd voor het Saeftinghedok, de woon functie van Doel behouden blijft. Terwijl anderzijds de afgelopen ja ren alles in het werk werd gesteld om het wonen er zo onaange naam mogelijk te maken. Walter Pauli omschreef het in De Mor gen zo: „Doel is de schaamteloos heid voorbij. Dat weet men eigen lijk best. Dok of geen dok, of er nu reële vraag is naar industrie- grond of niet. Waarom? Daar om. Daarom inderdaad moet het dorp Doel dood. Voor niets." Maar de Flandriaboten meren er nog aan, de cafés zijn nog open en de jachthaven ligt er nog. Over de dijk fietst een laatste bewoner. Waarom Doel... (112 pagina's)kost 10 euro en is te koop bij het Davids- fonds in Sint-Niklaas. ZAAMSLAG - De twaalfjarige Nien- ke post vond twee weken geleden bij een temperatuur van -4 gra den twee cavia's in de sloot. Beide dieren zaten nog opgesloten in hun kooi. Vader Henk Post hoopt de daders te kunnen vinden. Niet om de cavia's terug te geven, maar om een boete op te kunnen leggen. Via de media hoopt Post dat hij de daders alsnog kan berei ken. „Al is het maar om op hun ge weten in te spelen," zegt hij. Wie een dier neemt, krijgt daar verant woordelijkheid bij. Als je van je cavia af wil, kan je hem ergens naartoe brengen of in het ergste geval in laten slapen. Maar zo ga je niet met dieren om. Voorlopig zitten de cavia's bij Post thuis. „En van mijn dochter mogen ze niet meer weg." door Henk Boot TERNEUZEN - Een opleiding om Zeeuws-Vlaamse havo-scholieren Hoger Onderwijs in Vlaanderen te laten volgen. Daar trekt het Scalda in Terneuzen onder de naam 'Project Havo Piste' hard aan. „Nu kunnen leerlingen met een havo-diploma niet op het Vlaamse Hoger Onderwijs te recht kunnen. Dat betekent dat de meeste leerlingen, die buiten Zeeuws-Vlaanderen gaan stude ren, helaas niet terugkeren naar de regio", zegt Scalda-projectlei- der Mirjam van Schoonhoven. Aan die 'braindrain', waarvan ook de bedrijven in de regio last heb ben, willen Scalda en de drie Zeeuwse-Vlaamse gemeentebe sturen samen met de Associatie Universiteit Gent een eind ma ken. Er komt, zo is het streven, aan het begin van het nieuwe schooljaar een zogeheten internationale schakelklas. Daar kunnen leerlin gen terecht die hun havo -of vwo-opleiding -op een paar vak ken na- hebben afgerond. „Ze kunnen dat bij ons in deeltijd doen. En gedurende die periode kunnen ze dan bijvoorbeeld een dagdeel in de week of twee we ken bij een Vlaamse Hoger Onder- wijs-instelling les volgen en wel licht zelfs enkele modules binnen halen." Daarmee kunnen ze dan wel da overstap naar het Vlaamse Hoger Onderwijs maken, zo is af gesproken. „Het onderwijs in Vlaanderen is degelijk, gestructu reerd en er wordt op een andere manier lesgegeven. Daar kunnen ze in dat voorbereidingsjaar aan wennen en zich tevens oriënte ren op welke beroepsstudies er daar zijn." Voordeel is dat die toe komstige studenten straks in de ze regio kunnen blijven wonen of wellicht eerder geneigd zijn er naartoe terug te keren. Naar ver wachting kloppen zo'n vijftien tot twintig scholieren met een bijna afgeronde havo- en vwo-op- leiding aan voor de schakelklas bij Scalda. „Voordeel is ook dat je dankzij dit project de verlengde studieduur van een jaar weer kunt inlopen. In België duurt het Hoger Onderwijs drie jaar, in ons land vier. En de studiekosten in Vlaanderen zijn lager." Er is als opstart zo'n 55 mille nodig. Een deel daarvan is al binnen via 'Uw Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 12 MAART AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Joke ren, biljarten, aerobics; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, ae robics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten en sjoe len; BRESKENS - De Uitkomst13.30 uur Sjoelen, koersbal; Gebouw van Zuijenstraat 102, 13.00 uur: Biljarten; De Ontmoeting, 18.00 uur: Taiji voor be ginners; 19.00 uur: Qigong; 20.00 uur: Ta iji; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO biljarten, jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; Brasserie Du Commerce, 14.00 uur: Kaar ten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58