Dallinga koopt de kerk in Sluiskil I I f Plasterk: 'Herindeling is aan gemeenten zelf Buurtbewoners pakken 'bijlman' maar zelf aan TOEKOMST GODSHUIS Onderzoek naar familiedrama in Vlissingse flat 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Westdorpe zonder kerk. Dat nooit, dachten de dorpelingen. Met succes. De kerk krijgt een nieuwe functie. EP 'Westdorpe zonder kerk door Romain van Damme WESTDORPE - Het is lang geleden dat het zo druk was in de kerk van Westdorpe. Maar liefst 450 men sen vinden deze woensdagavond een plekje in het kerkgebouw. „En we hebben zelfs nog mensen moe ten teleurstellen, zo groot was de belangstelling", zegt voorzitter Loek de Beleir van de stichting 'Be houd kerkgebouw Westdorpe'. De enthousiaste aanwezigen kij ken naar lokale modellen, die over een lange catwalk paraderen. De zitbanken zijn een kwartslag gedraaid waardoor iedereen de modeshow goed kan volgen. De kerk als modehuis. „Nou, het kerkgebouw", verbetert Loek de Beleir. „De kerk als zoda nig is in Westdorpe gesloten. Dat was even slikken, maar nu moe ten we verder kijken en we wil len er alles aan doen om het kerk gebouw voor onze gemeenschap te behouden." De Westdorpse kerk is een van de zes kerken van de Elisabethparo- chie die onlangs de deuren moest sluiten. Te weinig kerkgangers en te weinig geld. Leuk vonden de Westdorpenaren dat niet, maar een grote verrassing was het nou ook weer niet. „Twee jaar geleden al vroeg het kerkbestuur mij om met een oriënteatiegroep te kij ken wat de katholieke gemeen schap in Westdorpe nodig had. Toen al werd duidelijk dat het fi nancieel bijzonder moeilijk was de kerk open te houden. Wel werd er gezegd dat bij een slui ting van de kerk een devotiekapel gewenst was. Die komt er dan ook. Een plek waar gelovigen zich even kunnen terugtrekken voor bezinning." Want dat het kerkgebouw over eind blijft, is nu wel zeker. De slo pershamer kan in het schuurtje blijven. „Een groep mensen uit Westdorpe heeft de stichting Be houd kerkgebouw Westdorpe op gericht en we zijn aan de slag ge gaan", zegt Nancy van Bree-van Paemel. Zij is secretaris van het stichtingsbestuur dat zeven men sen telt. Vol goede moed klopte de stich ting aan bij de gemeente Terneu- zen. Met behoorlijk wat wissel geld in de zak: gemeenschapshuis Concordia dat er nou niet bepaald florissant bijstaat. De gemeente had al vier ton gereserveerd om Concordia een nieuw jasje aan te meten. „Wij willen de taken van Concor dia overnemen", legde het stich tingsbestuur de gemeente voor. „Als die vier ton dan overgehe veld wordt, komen we een heel eind bij de gewenste verbouwing van het kerkgebouw." Aanvankelijk regeerde in het Ter- neuzens gemeentehuis scepsis en werd de stichting gevraagd of er wel draagvlak was in Westdorpe. „Nou, binnen een weekend had den we 780 handtekeningen opge haald", zegt Loek de Beleir. En Nancy van Bree: „We gingen van deur tot deur en toen merkte je al snel dat de Westdorpenaren een band met het kerkgebouw heb ben. Het is een beeldbepalend ge bouw voor het dorp. Dat wil nie mand kwijt." Loek de Beleir: „Veel mensen heb ben wat met de kerk. Ze zijn er ge trouwd, gedoopt en gevormd, heb ben er communie gedaan en heb ben er dierbaren begraven." Het maakte genoeg indruk op ver antwoordelijk wethouder Cees Liefting van de gemeente Terneu- zen. De aanvankelijke scepsis maakte plaats voor vertrouwen. „Onlangs heb ik nog een gesprek gehad met mensen van Concordia en de stichting", zegt Liefting. „We willen er zeker aan meewer ken. Maar er moet nog veel gebeu ren. Het is de bedoeling dat Con cordia nog een tijdje overeind blijft. In de komende tijd moet er dan hard gewerkt worden aan het aanvragen van vergunningen en er moet uiteraard ook een exploïtatieplaatje komen. Als het lukt, is dit een prima oplossing." Anderhalfjaar is er nodig om al les rond te hebben, denkt Loek de Beleir. „In juli volgend jaar willen we operationeel zijn. Groot voor deel is dat het gebouw in goede staat is. Het is een sterk gebouw zonder zwakke plekken. Het dak is eind jaren '80 vernieuwd. Al leen de glas-in-loodramen in de zijbeuken moeten eruit. Daarvoor in de plaats komt dubbelglas." In de sacristie die straks omge bouwd wordt tot vergaderruimte hangt een tekening van de plaatse lijke architect Fred Sijnesael. In de kerk is een grote glazen box ge plaatst. Loek de Beleir: „Dat moet voor vier ton kunnen. Dan moe ten we het grotendeels zelf doen. Moet lukken, want er zijn heel veel vrijwilligers die zich hebben aangemeld om een handje toe te steken. Dat hebben we ook wel nodig, want zonder vrijwilligers lukt het ons zeker niet. Die hulp is fantastisch." Een horecaruimte en een zogehe ten natte cel (sanitair) moeten het plaatje compleet maken. Loek de Beleir: „De ruimte in de glazen box is even groot als de ruimte in Concordia. Kleine sportactivitei ten als gaaibollen en tafeltennis moeten er ook kunnen plaatsvin den." Ze hebben inmiddels de zegen van het bisdom dat de omvor ming tot gemeenschapscentrum wel ziet zitten en akoord is met een symbolische overdracht voor één euro. Loek de Beleir: „We hebben goed contact. Het bisdom maakt nu een inventarisatie. Wat is er van de kerk en wat kan blijven. We willen in ieder geval zoveel moge lijk behouden om de sfeer intact te houden." Buiten voor de kerk wappert het spandoek waarop Westdorpe met en zonder kerk te zien is, in een warm en vriendelijk windje. De lente komt eraan en voor het kerk gebouw lonkt een prima toe komst. Loek de Beleir en Nancy de Bree: „We hebben er vertrou wen in. Straks moeten we het heb ben van huurders. Op de toren staan twee telefoonmasten en die brengen ook behoorlijk wat geld op. Met al die vrijwilligers moet het lukken. Westdorpe zonder kerk, dat kan echt niet." Een impressie van het nieuwe Concordia in het kerkgebouw. De ruimte is even groot als die in het huidige gemeenschapshuis. door Romain van Damme SLUISKIL - Voor twee van de zes kerken die de Elisabethparochie sloot, is de toekomst al duidelijk. De kerk in Westdorpe wordt ge meenschapshuis en de kerk in Sluis kil komt in handen van hotelier Dal linga. „Dat klopt", zegt voorzitter Carel van Waes van het parochiebe stuur van de Elisabethparochie. „In Sluiskil moeten de handteke ningen nog gezet worden, maar de verkoop is in principe rond." Dallinga wil in de Antoniuskerk twintig hotelkamers bouwen. De kerken van Zandstraat en Hoek staan in de verkoop. Van Waes: „Daar is dus verder weinig over te zeggen." In Sas van Gent onderzoekt een werkgroep of de monumentale kerk behouden kan blijven voor de Sassse gemeenschap. De neogo tische kerk is van 1892 en ontwor pen door de bekende architect Jospeh Cuypers. De kerk is een rijksmonument. „De werkgroep heeft een jaar ge kregen voor dat onderzoek", zegt Carel van Waes. „Het jaar is nog lang. Dus kan er nog veel gebeu ren." Gedacht wordt aan een mu seum in de kerk. Een probleem is de staat van het grote kerkge bouw. Om het gebouw overeind I te houden, is in ieder geval veel geld nodig. In Axel zijn de landelijke Bond Heemschut en het Cuypersge- nootschap druk in de weer om de Gregoriuskerk overeind te hou den. Die twee organisaties zetten zich landelijk in om cultuurmonu menten te behouden. Ze willen dat de Gregoriuskerk in Axel een gemeentelijk monument wordt. „Er zouden eventueel bedrijven in komen", zegt Carolie Goense van de parochiecommissie. „Het vreemde is toch wel dat we als commissie van die bonden niets horen. Voor ons is in ieder nog lang niet duidelijk wat er met de kerk gaat gebeuren." SAS VAN GENT - Minister Ronald Plasterk (PvdA, Binnenlandse Za ken) zal gemeenten niet dwingen samen te gaan. Hij zei dit maan dagmiddag bij de opening van multifunctioneel centrum De Sta tie in Sas van Gent Plasterk teken de daar wel bij aan dat gemeenten een bepaalde grootte moeten heb ben 'om een deuk in éen pakje bo ter te slaan'. De realisatie van een miljoenen project als De Statie waarbij wo ningstichting Woongoed Zeeuws- Vlaanderen als ontwikkelaar en bouwer optrad en de gemeente als stimulator, toont volgens Plas terk aan dat gemeenten een zeke re omvang moeten hebben om iets te bereiken 'waar wij allemaal blij van worden'. „Wat dat betreft hoeven we niet terug te verlan gen naar een zelfstandige gemeen te Sas van Gent." Verhalen als zou het huidige kabinet alleen maar gemeenten willen met meer dan 100.000 inwoners, wees Plasterk van de hand. De in 2003 heringe deelde gemeente Terneuzen telt momenteel zo'n 55.000 inwoners; de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten ruim 100.000. Een fusie zit er niet in. Plasterk wil in elk geval wel meer samenwerking. Vóór eind mei moet daarvoor een plan gereed zijn. HEINKENSZAND - Bewoners van de Spreeuwehof in Heinkenszand, ge meente Borsele, hebben het recht in eigen hand genomen tegen een 42-jarige man die hun buurtje al tij den 'terroriseerde'. De man beukte vorige week de voordeur van één van zijn buurt genoten in met een bijl. De poli tie pakte hem op, maar de recht bank liet hem vorige week woens dag weer gaan. Hij mocht terug naar huis. Omwonenden hebben dat niet gepikt. Een stoeptegel is door een ruit van zijn woning ge gooid en de man is aangereden. Een verdachte van de aanrijding is aangehouden, omdat vermoede lijk opzet in het spel is. De 'bijl man' zit ook weer vast. Onduide lijk is waarom. Burgemeester Jaap Gelok vreesde al dat de situatie verder uit de hand zou lopen. „De bewoners van dit hofje hebben al zo lang last van stress door die man. De huurbescherming hield echter tot nu toe tegen dat de man uit huis kon worden geplaatst." Woning corporatie R&B, de huurbaas van de man, heeft inmiddels een kort geding aangespannen. Een aantal bewoners heeft vorige week uit angst tijdelijk in een hotel of bij familie verbleven. VLISSINGEN - Het Nederlands Fo rensisch Instituut in Rijswijk ver richt vandaag sectieop het li chaam van de 54-jarige vrouw die zondagmiddag dood is aangetrof fen in een flat aan de Paul Kruger- straat in Vlissingen. De politie, ge waarschuwd door een familielid van het slachtoffer, vond daar ook de 54-jarige zwaargewonde echt genoot van het slachtoffer. Er zou sprake zijn van een familiedrama. De man ligt nog op de intensive- careafdeling van het Goese zieken huis onder politiebewaking. Hij is nog niet verhoord. Het sporenon derzoek in de woning ging maan dag door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56