M arrea 'Gil niet als je wordt overvallen' '550 doden door overdosis' www.marrea.nl 4 BINNENLAND VRIJWILLIGERSWERK De brute moord op een Groningse studente in Ghana leidt tot bezorgde reacties. Hoe veilig is het voor jongeren om vrijwilligerswerk te doen in verre landen? Dinsdag minder treinen in het zuiden Betere regels voor reactie op ambulance Informatie ouderen slecht te vinden Zuinig met sneller schakelen p ZON, ZEE EN VLIELAND! Vanaf 89,00 p.p. boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis brochure aan! Veruit de beste in reisjes dichtbij Mijn familie en vrienden zijn erg bezorgd, ik weet niet of het wel veilig genoeg is UTRECHT Vanwege de verwachte sneeuwval rijden er dinsdag minder treinen in het zuiden van het land. De NS hebben dat maandag aangekondigd. Het komende etmaal is flinke sneeuwval mogelijk in het zui den. Er kan een sneeuwlaag van meer dan drie centimeter ontstaan. DEN HAAG Minister Schultz (Verkeer) moet ervoor zorgen dat er goe de afspraken worden gemaakt over wat automobilisten moe ten doen als ze politie, ambu lance of brandweer met zwaai lichten tegenkomen. Automobi listen weten niet goed hoe ze moeten reageren. Ook zouden de regels onduidelijk zijn. ROTTERDAM BUNNIK Informatie voor ouderen is steeds moeilijker te vinden op internet. Het gaat om inlichtin gen over regelingen, belasting zaken of voor het indienen van klachten. Vooral de overheid en daaraan gelieerde organisa ties zouden zich daar schuldig aan maken. Dat zegt de OuderenOmbudsman. EINDHOVEN Door sneller te schakelen, kun nen automobilisten tot 12 pro cent besparen op brandstof. Dat blijkt uit onderzoek van de TU Eindhoven. Proefpersonen moesten eerst in hun eigen rijstijl rijden. Daarna kregen ze een andere schakelstrategie aangeleerd. Alle deelnemers be haalden zuiniger resultaten. Ieder jaar sterven zo'n 550 pa tiënten aan een overdosis mor fine, aldus hoogleraar Agnes van der Heide van het Erasmus MC gisteravond in Nieuwsuur. Volgens haar is er sprake van een verkapte vorm van eutha nasie. Dit mag niet volgens de richtlijnen van de artsenfedera tie KNMG. De Orde van Medisch Specialis ten noemt het aantal 'te veel'. Volgens bestuurslid Marcel Daniels kennen artsen de richt lijnen onvoldoende. Om een stervende patiënt in een diepe slaap te brengen moeten ande re middelen worden gebruikt, net als voor euthanasie. Morfi ne is alleen bedoeld tegen pijn en benauwdheid en kent bij werkingen zoals hallucinaties. De Waddeneilanden zijn al bijzonder te noemen, maar Vlieland spant de kroon. Als u op zoek bent naar rust en ruimte zit u hier goed. Geniet van bossen, strand, zee en duinen. Vlieland heeft één dorpje, het gezellige Oost-Vlieland. Achter oude gevels vindt u winkeltjes, restaurantjes en knusse cafeetjes. Laat alle drukte achter u en kom genieten van prachtig Vlieland. Arrangement: 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet Fietshuur tijdens het hele verblijf 1 bolletje ijs bij IJssalon Min 12 Klein flesje Vlielander Juttersbitter Rituals producten in de badkamer Bagagevervoer van en naar het hotel 20% korting op de overtocht van Rederij Doeksen Toeslag vanaf april bij aankomst op donderdag, vrijdag en zaterdag 20,00 p.p. (m.u.v. meivakantie en hoogseizoen), Toeslag 30,00 p.p. bij aankomst tussen 26 april t/m 11 mei en 11 juli t/m 31 aug. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting 1,35 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 25,00 p.n. voorwaarden overtocht zie onze website. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Geldig t/m 31 oktober 2013, m.u.v. feestdagen. Hotel DoniaState (3*) ligt verscholen in het bos en duinen, op loopafstand van het dorp. Uw moderne kamer is van alle gemakken voorzien. Verder is er een ontbijt ruimte, een ontvangstruimte met leestafel, een solarium, koffie- en theehoek, een internet -desk en een beautysalon. Boeken via www.marrea.nl/WEG306 Twijfels over werkvakantie na roofmoord door onze correspondent Miriam Mannak KAAPSTAD - Moeten Nederlandse vrijwilligers Afrika mijden, na de moord op Afke Kuipers in Ghana? Volgens organisaties in Zuid-Afri- ka, geliefd onder vrijwilligers en berucht om de hoge misdaadcij fers, is dat niet nodig. Dat er risi co's kleven aan werken in arme gebieden, staat volgens Sofia Os- burn vast. Sinds 2009 brengt haar organisatie Intern South Africa (ISA) vrijwilligers en stagiaires on der bij sociale projecten in Kaap stad. Volgens Osburn gaat het ech ter niet om de risico's, maar hoe je er mee omgaat. „Natuurlijk heb je niet alles in de hand, maar er zijn dingen die je kan doen om je te beschermen", vertelt ze. „Loop niet te koop met dure spullen zo als telefoons en camera's en heb niet te veel geld op zak. Mensen die kwaad in de zin hebben, zien van vijfhonderd meter afstand dat je de omgeving niet goed kent. Dit maakt je nog kwetsbaarder." Daarnaast adviseert Osburn vrij willigers om hun nieuwe omge ving goed te leren kennen en niet te goed van vertrouwen te zijn. „Maak gebruik van betrouwbare taxi's, weiger hulp bij pinautoma ten, ga niet alleen mindere wij ken in als je niet weer waar je moet zijn, deel je mobiele num mer niet aan iedereen uit, en ga niet met onbekenden mee naar huis", vertelt Osburn. In het geval van een auto-overval raadt Osburn aan om aan de wen sen van de daders te voldoen: „Kalm blijven is superbelangrijk. De daders staan vaak onder hoog spanning. Laat ze op een rustige manier weten dat je de deur open doet om uit te kunnen stappen, zeker als ze bewapend zijn. Snelle handelingen, zoals gillen, kunnen bij hen impulsieve schrikreacties teweegbrengen." door Peter Winterman GRONINGEN - Ze is zich rot ge schrokken. Anouk Baron (24) uit Groningen verheugt zich al heel lang op een stage van vijf maan den in Ghana. Gisteren zou ze ver trekken. Maar na het nieuws over de brute roofmoord op de 25-jari- ge Afke Kuipers twijfelt ze of ze nog wel moet gaan. „Dit komt wel heel dichtbij", vertelt Baron, die internationale betrekkingen studeert aan de Rijksuniversiteit Groningen. „M'n familie en vrien den zijn heel erg bezorgd. Ik weet niet of het wel veilig genoeg is om te gaan." Kuipers werd afgelopen vrijdag op klaarlichte dag doodgeschoten in Tema, dichtbij de Ghanese hoofdstad Accra. Ze was met een groepje Nederlandse en Roemeen se vrijwilligers op weg naar haar verblijf. Op straat werd het groep je door meerdere mannen overval len. Kuipers, die nog maar een Anouk Baron Anouk Baron twijfelt over de reis naar Ghana, foto jan Willem van Vliet paar weken in het West-Afrikaan se land was, werkte daar aan een project tegen kinderarbeid. „Toen ik het nieuws hoorde, heb ik meteen gebeld met het ministe rie van Buitenlandse Zaken", ver telt Baron. „Daar vertelden ze me dat het een incident is. En dat het in Ghana relatief veilig is. Toch maak ik me zorgen. Op internet lees ik dat er dit jaar al meer bui tenlanders zijn vermoord." Baron is niet de enige die zich zor gen maakt. Bij de organisaties die werkvakanties aanbieden zijn al honderden telefoontjes binnenge komen. „We worden vooral ge beld door bezorgde ouders", meldt Laurens Vos, directeur van Projects Abroad. „Ze vragen zich af of hun kind nog wel op reis kan, en wat we doen om de veilig heid te garanderen. Ik vertel ze dat Ghana nog steeds een veilig land is, en dat dit echt overal kan gebeuren." Elke jaar gaan vele tienduizenden jongeren op werkvakantie naar verre bestemmingen. Voor vrijwil ligerswerk of een stage. Soms gaat het mis. Zo werden in 2008 vijf Nederlandse vrijwilligsters op bouwkamp in Kenia overvallen en verkracht. En in 2003 werd de 24-jarige studente Marleen Ko- nings vermoord in Zuid-Afrika. „We doen er alles aan om jonge ren te wijzen op de gevaren die er spelen in sommige landen", zegt Vos. „Jaarlijks gaan zo'n achtdui zend jongeren met ons op reis. Een kwart van die reizigers gaat naar Ghana. Onze jongeren is daar nog nooit iets overkomen. Van alle jongeren vragen we een verklaring, van een onafhankelijk persoon, dat hij of zij geschikt is voor de reis. Want je moet wel verantwoordelijkheidsgevoel heb ben. En je moet beseffen dat het soms nodig is om je aan te passen aan een cultuur." Bijna nooit wordt iemand onge schikt gevonden. „Als je dit echt wil, heb je daarover nagedacht", stelt Vos. Anouk Baron besluit morgen of ze maandag alsnog het vliegtuig naar Ghana neemt. „Ik denk er nog even over na. Ik wil daar na tuurlijk niet vijf maanden in angst rondlopen. Maar ik wil ook niet toegeven aan de mannen die zo'n laffe overval op hun geweten hebben. Ik gun het ze niet, dat ik door hun toedoen thuis zou blij ven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4