Dela: Terneuzen heeft duurste begraafplaats Dijksma: ik wil met iedereen samenwerken Alternatief ZEELAND 19 commentaar Gezond Zeeland gaat op Facebook 0 de Rechtspraak DINSDAG 12 MAART 2013 Staatssecretaris Henk Bleker had het twee jaar geleden gemakkelij ker dan de huidige staatssecretaris, Sharon Dijks ma (Economische Zaken), giste ren. Bleker kon tijdens zijn werkbezoek aan Zeeuws-Vlaan- deren nog hardop dagdromen over alternatieven voor ontpol- dering. Dijksma kon niet an ders dan verwijzen naar het in december genomen besluit: de polder gaat blank. Desondanks was het beslist geen overbodig bezoek. Dijksma gaf aan graag in gesprek te geraken met alle betrokkenen. En, nog belangrij ker, mee te willen denken over oplossingen voor de proble men die door de ontpoldering ontstaan. Voor een individuele pachter, maar evenzogoed voor de gemeente Hulst. Als Dijks ma de daad bij het woord voegt en de jonge pachter een alternatief biedt en de gemeen te Hulst helpt het toerisme te bevorderen, dan is dat goed nieuws. Feitelijk biedt ze daar mee het beste alternatief voor niet ontpolderen. MIDDELBURG - Met de Facebookpa- gina 'Zeeland Samen Gezond', die vandaag online gaat, willen de Zeeuwse gemeenten en de GGD Zeeland met de Zeeuwen in ge sprek over (publieke) gezondheid. De Facebookpagina is een aanvul ling op het platform Zeeland Sa men Gezond (www.zeelandsa- mengezond.nl), een online maga zine waarop professionals in de publieke gezondheidszorg kennis kunnen delen. Met de Facebookpagina erbij is een online community gevormd rondom gezondheid. Zeeuwen kunnen er gezondheidsvragen stellen, gezonde recepten, tips en opvoedingsadviezen vinden of meediscussiëren. Rechtbank Zee land-West-Bra bant RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT Bij beschikking van de kantonrechter te Bergen op Zoom d.d. 6 maart 2013 is opgeheven de ondercuratelestelling van mevrouw Johanna Marina Wilhelmina van der Leeden, wonende, althans ingeschreven in het GBA te Prof. Mulderslaan 32,4731 BW Oudenbosch. Bergen op Zoom, 12 maart 2013 De griffier van de Rechtbank Zeeland-West-Brabant, team kanton, locatie Bergen op Zoom. TERNEUZEN - De Zuiderbegraaf- plaats aan de Bellamystraat in Ter- neuzen is de duurste begraaf plaats van Zeeland. Het tarief voor het meest voorkomende graf (over een periode van twintig jaar) bedraagt daar 3510 euro. Dat blijkt uit een publicatie van uit vaartorganisatie Dela. De gemeentelijke begraafplaatsen aan de Westelijke Oude Haven- dijk in Middelburg en de Noord- weg in Sint-Laurens maken de top drie van duurste Zeeuwse be graafplaatsen compleet. De tarie ven bedragen daar respectievelijk 3240 euro en 3132 euro. De goed koopste Zeeuwse begraafplaats is de gemeentelijke begraafplaats in Dreischor. Een graf kost daar 1321 euro. Ook Noord-Beveland is goedkoop met 1362 euro. De algemene begraafplaats in Vlis- singen heeft de grootste tariefstij ging ten opzichte van 2012. Het ta rief is gestegen van 2589 naar 2780 euro. De verschillen tussen tarieven voor Zeeuwse begraafplaatsen zijn kleiner dan in andere provin cies, aldus Dela dat 706 begraaf plaatsen in 401 gemeenten onder zocht. De duurste begraafplaats van Ne derland ligt in Groningen met een tarief van 7153 euro. Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis ZorgSaam HULST - Ze heeft respect en begrip voor de mensen die tegen ontpol dering zijn. Maar dat de Hedwige- polder onder water gaat, staat vast, zegt staatssecretaris Sharon Dijks ma (Economische Zaken). Wel wil ze dat besluit zorgvuldig uitvoeren. Daarom doet ze aan alle betrokke nen het aanbod om vooral in ge sprek te gaan. Ontpolderen zit de mensen erg hoog. Soms leek u wel op een schietschijf. „Ik vond het wel meevallen. Ik be grijp heel goed dat mensen veel emoties hebben over het onder water zetten van de Hedwigepol- der. Het valt mij op hoe goed het mogelijk is om met iedereen een zakelijk gesprek te hebben. Met ruimte voor emotie. Die moest na tuurlijk op tafel komen." Hedwige-eigenaar Gery de Cloedt heeft u rondgeleid. Heeft u hem een aanbod gedaan? „We willen zo goed en zo kwaad als het kan met iedereen kunnen samenwerken. Dat geldt zeker ook voor de heer De Cloedt. Ik heb geen formeel aanbod gedaan. Het gesprek was een verkenning van posities waarbij we van el kaar weten dat we het niet met el kaar eens zijn. Ik vond het belang rijk dat De Cloedt in de gelegen heid werd gesteld om zijn verhaal te doen. Ik heb hem verteld waar om we handelen zoals we doen." Erisu alles aan gelegen om hem over de streep te trekken. „Dat vind ik een weinig respect volle benadering van zijn positie. Want die is uit overtuiging van hem gegeven. We hopen natuur lijk met De Cloedt, maar ook met de provincie, de gemeente Hulst, en allerlei andere betrokkenen zo goed mogelijk het gesprek te voe ren. En in goede samenwerking het besluit uit te voeren. Dat is mijn intentie. Hoe andere men sen daarop reageren, is aan hen." Blijft het bij deze ontpoldering? „Ik voorzie geen vierde verdie ping van de Westerschelde. Overi gens, de derde verdieping is zon der milieucompensatie gegaan. Als het gaat om natuurherstel, zul len we eerst bestaande projecten moeten evalueren. Ook daar is geen ontpoldering voorzien." Afgesproken is om 600 hectare nieu we natuur aan te leggen. Hedwige en Zwin vormen de helft. Over de rest was Europa niet enthousiast. „First things first. Mijn belangrijk ste zorg nu - en ik denk ook van de Europese Commissie - is het goed afronden van het Hedwi- ge-dossier. De Europese Commis sie en het Vlaams Gewest zijn te gen Nederland een juridische pro cedure begonnen. We zijn bezig om te zorgen dat dat stopt. Daar hebben we voorlopig onze han den aan vol.Ik hoop dat onze aan pak voldoende vertrouwen biedt aan de Europese Commissie en het Vlaams Gewest om de proce dures te staken. Ze gaven al aan dat ze positief zijn over de geno men stappen. Maar onder het mot to 'eerst zien dan geloven' hangt er toch nog het één en ander bo ven ons hoofd. Ik denk dat het nu snel tijd wordt dat men dat ook boven ons hoofd weghaalt. Dat zou ik prettig en gepast vinden." Gery De Cloedt (I) ontvangt staatssecretaris Sharon Dijksma (r) foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47