'Kraan speelde geen rol bij ongeval' Kiwibessenlikeur kan zomerhit zijn 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Brasserie De Vierbannen te gast bij 3FM-radiomaker Ciei Beelen Granaat gevonden bij delven graf door Frank van Cooten ELLEWOUTSDIJK - Bij het delven van een graf op de begraafplaats in Elle- woutsdijk is afgelopen woensdag een brisantgranaat aangetroffen. Het explosief is door de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) el ders onschadelijk gemaakt. De vondst van de granaat is pas gisteren bekend geworden. „Veiligheid heeft bij ons uiteraard de hoogste prioriteit maar de EOD vond het gezien de aard van de granaat niet nodig de omge ving af te zetten en de buurt te in formeren", zei een woordvoerder van de gemeente Borsele gisteren. „Voor ons was het heel belangrijk dat de begrafenis kon plaatsvin den. Dat is gelukkig gelukt." Ellewoutsdijk kreeg op 7 oktober 1944 met een zware luchtaanval te maken. De toren van het dorp werd op 19 oktober '44 kapot ge schoten, waarbij de dorpskerk af brandde. Uiteindelijk werd een derde deel van alle huizen in het dorp verwoest. Deze schermutselingen en de vondst van de granaat is voor de gemeente toch geen aanleiding begrafenissen tot nader order te schrappen op het kerkhof van El lewoutsdijk. „Door de provincie zijn in Zeeland een aantal gebie den aangewezen waar mogelijk nog explosieven uit de Tweede Wereldoorlog in de grond kun nen zitten. De begraafplaats van Ellewoutsdijk hoort daar niet bij. De vondst van de granaat is voor ons daarom geen aanleiding de be graafplaats nader te onderzoe ken." Het komt niet vaak voor dat op een begraafplaats bij het del ven van een graf een explosief wordt aangetroffen. De grafdel vers dachten eerst dat het om een stevige boomwortel ging. Bij ver der graven bleek het dus om een stuk ijzer te gaan van de brisant granaat. Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst waren snel ter plaatse om het wapentuig vei lig uit te graven en vervolgens op een veilige plek tot ontploffing te brengen. OUWERKERK - Brasserie De Vierban nen uit Ouwerkerk gaat vrijdag 15 maart in de ochtendshow van 3FM-radiomaker en deejay Giel Beelen live het gerecht 'Zilt' klaar maken. Zilt bestaat uit oesters, scheermessen en kokkels. Brasserie de Vierbannen speelt daarmee in op het feit dat Beelen maart heeft uitgeroepen tot de maand van Zeeland. Naar aanlei ding daarvan trok Kim Heijboer van de Ouwerkerkse brasserie de stoute schoenen aan en stuurde de bekende deejay een mailtje over het bedrijf en het feit dat de brasserie uitsluitend met Zeeuw se regionale producten werkt. „Gewoon een heel enthousiast mailtje", aldus Heijboer. In de mail beschreef zij het Ouwerkerk se bedrijf en de formule ervan. Tot haar grote verrassing kreeg ze binnen een uur een geestdriftige reactie van Beelen. „Hij vond het vooral zo leuk dat er een keer iets anders dan de Zeeuwse bolus voorbij kwam", doet Heijboer ver slag van haar mailwisseling met de bekende deejay. Van het een kwam het ander. Beelen liet we ten vereerd te zijn met het aan bod van de Ouwerkerkse brasse rie om voor hem en zijn gasten te komen koken. Konden ze mooi een ander regionaal product - de Zeeuwse popgroep Racoon - van dienst zijn. „Giel schreef wel met een dat ze bij 3FM eigenlijk nooit erg gezond eten en dat ze ook maar een klein keukentje tot hun beschikking hebben. Dus onze chefkok Wouter Kik is alvast aan het oefenen met koken in een klei ne ruimte. Wat dat betreft is het echt een uitdaging", aldus een en thousiaste Kim Heijboer. Zij en chefkok Kik worden vrijdag om 07.00 uur verwacht in de studio bij Beelen. Rond kwart voor acht begint het onderdeel live-cooking van het programma 'Giel'. Het is de bedoeling dat al kokende uit leg wordt gegeven over het speci fiek Zeeuwse Gerecht. Kiwibesteler Domus de Jonge foto Willem Mieras door Henk Postma OOST-SOUBURG - De oorzaak van het dodelijke bedrijfsongeval, afge lopen woensdag bij een renovatie project in Oost-Souburg, is nog niet officieel vastgesteld. Het bedrijf Verwijs Verhuur uit Oosterland, dat de hijskraan lever de die bij het project werd ge bruikt, heeft daar last van, en met name ook de kraanmachinist. Het bedrijf wordt in de publiciteit met het ongeluk in verband ge bracht, hoewel ze er volgens direc teur Marco Verwijs van het Oos- terlandse bedrijf niet bij betrok ken waren. Bij het ongeluk overleed de chauf feur van de vrachtauto waarmee zware kozijnen waren aange- - voerd. De chauffeur raakte bedol ven onder de kozijnen. Omstanders meenden te weten dat de kozijnen losraakten uit de hijsband van de kraan. Maar vol gens Verwijs klopt dat verhaal niet. Volgens hem vielen de kozij nen naar beneden bij het losma ken van een spanband waarmee ze op de vrachtauto waren vastge maakt. De kraanmachinist zou daarna hulp hebben geboden door de ko zijnen omhoog te hijsen. De Ar beidsinspectie verwacht dat het onderzoek nog geruime tijd vergt, mede omdat getuigeverklaringen 'niet geheel eensluidend' zijn. door Claudia Sondervan KAPELLE - Straks, onder de parasol met uitzicht op de branding kan het dé cocktail van deze zomer worden: Zeeuwse kiwibessenlikeur met bijvoorbeeld een fris wit spran- kelwijntje. Maar over een crêpeje is de mosgroene likeur ook heel lek ker. De kiwibesjenever is juist een geraffineerd apéritief; een glashel dere borrel met een zweempje ki wibes achterop het slokje. Voor bij een Zeeuws kaasplankje. Niets onder de Zeeuwse zon waar Kampen Distilleerderij te Bruinis- se geen likeur van lijkt te kunnen maken, maar de kiwibessen waar teler Domus de Jonge van KG Fruit in Kapelle vorig jaar mee aan kwam, vormden een heuse uitdaging. „Het is een vreemde vrucht om te distilleren. Je hoeft de bes niet te schillen, maar bij persing krijgt je geen sap maar gelei. Het heeft lang geduurd voor Kampen een goed extract had", vertelt De Jon ge. Hij zocht een nieuwe verwer kingsmogelijkheid voor de bessen met een buts of te kleine maat die niet in het supermarktdoosje mo gen. De stoker en de teler inves teerden samen in een nieuwe ci lindercentrifuge die het probleem op kon lossen. Voor de Limburgse sapperser die De Jonge's appels en peren tot sap verwerkt, was de kiwibes niet zo problematisch. Het friszoete kiwibes-goudreinet- tensap, waarin duidelijk de moe sappel naar voren komt, is in de fruitschuur op het erf van De Jon ge aan de Oostambachtweg te koop. Voor de likeur en de jenever moe ten kopers naar de afnemers van Kampen; sterke drank leent zich niet voor erfverkoop. Maar wel de wellnessproducten waar de Kapelse kiwibes wellicht in gaat. Een kiwibesstroopkoker zoekt KG Fruit nog. De nieuwe, biologisch geteelde oogst komt in september van de ranken. Twee hectaren van de winterharde minikiwi heeft De Jonge nu, nog vier hectaren worden aangeplant voor een eer ste oogst over twee jaar. De Jonge teelt de wat grotere, zoe te en intensgroene Jumbo en de kleinere Ananasnaya, met een rood zonneblosje. Vooral voor de export, naar Scandinavië en Duits land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44