Vrouwen niet in de kou laten staan Peuter zat 36 uur alleen in huis met dode moeder OPEN DAG Schipper vaker in financiële problemen 5m IN HET NIEUWS 3 Zorgoaam Wr Bezoek de operatiekamer VN: milities richten in Syrië bloedbaden aan OPEN Locatie De Honte in Terneuzen Zaterdag 16 maart van 10:00 tot 16:00 uur 2013 alle info op www.zorgsaam.org DINSDAG 12 MAART 2013 kil voor geweld? Leraren gaven vroe gen ook wel eens een klap", stelt Weller. Deetman geeft in zijn on derzoek aan geen duidelijke defi nitie te kunnen geven van exces sief geweld. En er dreigt nu wederom een groep slachtoffers van de kerk bui ten de boot te vallen: jongens die niet seksueel zijn misbruikt, maar wel fysiek mishandeld. Over hen rept het rapport Deetman niet. Ze kunnen ook niet terecht bij de be staande compensatiecommissie. De WD in de Tweede Kamer wil dan ook dat de mediation beschik baar komt voor meisjes en jon gens. De SP en GroenLinks gaan nog een stap verder. Zo wil de SP een parlementaire enquête naar de rol van de overheid. „Het is on begrijpelijk dat de overheid niks heeft gedaan terwijl de problema tiek op enige schaal wel bekend was", zegt SP-Kamerlid Sharon Gesthuizen. GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman vraagt zich af of slacht offers voldoende duidelijkheid hebben met wat er nu inmiddels naar buiten is gekomen. En de kerk? Die bood gisteren haar excuses aan voor het mis bruik en komt later pas met haar oordeel over de mediation. onze website/binnenland Meer over Commissie Deetman door Francine Wildenborg DEN HAAG - Uitgebreid archiefon derzoek heeft geen bewijs voor fy siek of geestelijk geweld tegen meisjes in congregaties opgele verd. Toch vindt Wim Deetman - die gisteren zijn onderzoek naar seksueel misbruik en geweld te gen meisjes in de Rooms-Katho- lieke Kerk presenteerde - dat 'hij deze vrouwen niet in de kou kan laten staan'. „Het is niet mogelijk om één defi nitie van geweld te formuleren, ie dereen ervaart dat anders. Boven dien werd er in de jaren '50, '60 en '70 anders aangekeken tegen een 'opvoedkundige tik', bijvoor- Tienermeisjes in een gemeenschappelijke slaapkamer in een internaat in de jaren '60. Ze hebben de beschikking over een bed, een boekenplank en een bureau. beeld door ouders, maar ook op scholen. Maar betekent dat we het daarbij moeten laten? Nee. Uit ge sprekken met slachtoffers, is dui delijk dat er sprake was van ge weld, fysiek, maar bovenal psy chisch. Met die mensen moeten we het gesprek aangaan." De kritiek van slachtofferorganisa ties dat de termijn om klachten in te dienen te kort was, wijst Deet man van de hand. „De slachtof fers die we hebben gesproken, hebben een heel duidelijk beeld gegeven van de aard en de ernst van het geweld en bij welke con gregaties het plaatsvond. Nog meer gesprekken hadden geen nieuwe inzichten gegeven." Hoewel in archieven geen bewijs is gevonden, tonen ze wel een 'kil le en koude sfeer' in de zusteror des, waarin een context van ge weld 'waarschijnlijk' was. De vraag binnen congregaties naar psychologen en pedagogen in de jaren '60 draagt aan dat vermoe den bij, aldus Deetman. Uit de meldingen (79 nu en 71 tij dens het vorige onderzoek) die zijn binnengekomen heeft Deet man een drietal 'zeer ernstige' ge vallen doorgesluisd naar het Openbaar Ministerie, ondanks het feit dat deze zaken verjaard zijn. Over de aard wil hij niet uit wijden. Omdat bij de andere mel dingen juridische gronden sowie so ontbreken, stelt de commissie 'speciale bemiddeling' voor. Hoe dat vorm te geven, bespreekt Deet man met de klachtencommissie die de gevallen van seksueel mis bruik naar aanleiding van zijn eer ste rapport behandelt. Of ook de relatief kleine groep jongens die met geweld en niet met seksueel misbruik te maken heeft gehad (jongens hadden bin nen instellingen vooral met sek sueel misbruik te maken, in tegen stelling tot meisjes die daar vooral geweld ondervonden) van de 'spe ciale bemiddeling' gebruik kan maken, wil Deetman niet zeggen. Hij benadrukt 'niet te discrimine ren' en zich te hebben gehouden aan de wens van de Kamer om na zijn eerste rapport over misbruik van jongens, ook het lot van meis jes te onderzoeken. ALMELO - Een meisje van nog geen twee jaar heeft in 2010 waarschijn lijk zeker 36 uur alleen in haar ka mertje in een woning in Almelo ge zeten, terwijl haar 23-jarige moe der dood in de woonkamer lag. Dat zei de officier van justitie maandag voor de rechtbank in Al melo, waar de strafzaak werd be handeld tegen een 24-jarige man uit Almelo die van doodslag op zijn ex-vriendin wordt verdacht. De man wurgde zijn 23-jarige vriendin op vrijdagavond en liet de peuter hulpeloos achter. Zon dag vonden haar ouders de vrouw dood in de woning en diezelfde dag hield de politie de verdachte aan. Het Openbaar Ministerie eiste maandag negen jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de Al- meloër. Mocht de rechtbank tbs niet van toepassing achten, dan wil het OM een gevangenisstraf van vijftien jaar. Volgens het OM hadden de ver dachte en de vrouw een moeiza me relatie achter de rug, die ein digde met een aangifte wegens huiselijk geweld tegen de man. Op de dag dat de Almeloër zijn vriendin wurgde was hij net op vrije voeten in afwachting van de afhandeling van die aangifte. 7 Q WW mgvan ZORGEN weizijn Zeeuws-Vlaanderen Er is veel te beleven, zoals.. ZATERDAG 16 MAART GENEVE - De regering van Syrië maakt gebruik van lokale milities om bloedbaden aan te richten on der tegenstanders van het bewind. Dat hebben onderzoekers van de Verenigde Naties maandag gezegd. De opstand in het Arabische land begon twee jaar geleden met mas sale demonstraties en liep uit op een burgeroorlog, die al aan tien duizenden mensen het leven heeft gekost. Volgens de commissie, die onder leiding staat van de Braziliaan Paulo Pinheiro, is er sprake van een 'verwarrende en gevaarlijke trend'. De leden van de milities, die officieel volkscomités heten, jagen mensen op of houden hen aan, omdat die komen uit regio's die als haarden van verzet tegen het bewind van president Assad worden beschouwd. „Sommige lij ken te zijn getraind en bewapend door de regering", aldus de onder zoekers. Zowel voor- als tegenstanders van president Bashar al-Assad ple gen mensenrechtenschendingen tegen burgers, aldus de Verenigde Naties. De landenorganisatie doet onder zoek naar ongeveer twintig grote slachtpartijen, waaronder drie in Homs begin dit jaar. Onderzoe kers worden daarbij gehinderd doordat ze geen toegang hebben tot het Arabische land. *T WERKENDAM - De binnenvaart ste vent af op een dramatisch jaar. Vo rig jaar steeg het aantal faillisse menten fors van 18 in 2011 tot 29 in 2012. Voor 2013 is er geen en kel zicht op verbetering. De Rabo bank ziet de betalingsproblemen toenemen. Directeur Erik van Toor van de Binnenvaart Branche Unie: „Onze sector heeft geen zelfsanerend ver mogen. Er zijn vijfduizend sche pen en dat is te veel voor het la dingaanbod. Maar er wordt geen schip uit de vaart genomen." Hij legt uit dat een schip na een faillissement steeds terugkeert in de markt. „Het wordt onder de prijs verkocht en de nieuwe schip per kan dan tegen lagere tarieven varen. Zo blijft de overcapaciteit in stand en dalen de vrachttarie ven verder. Deze vicieuze cirkel weten we niet te doorbreken." Directeur René van Zijl van de Ra bobank in Werkendam heeft veel schippers als klant en ziet de beta lingsproblemen fors toenemen, meldde hij vakblad Schuttevaer. Van Zijl wil zijn uitspraken niet toelichten, maar Van Toor her kent het beeld: „Er is veel persoon lijk leed. Om kosten te sparen wordt op onderhoud en beman ning beknibbeld. De situatie is ernstig en de veiligheid op het wa ter in het geding." Eenvoudige op lossingen zijn er niet. Afspraken over tarieven stuiten op de NMa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3