Open dag van de zorg in Zeeland 2 GEZOND Ef Dertig minuten bewegen per dag is de norm. Voor veel mensen is dit niet vanzelfspre kend, zeker niet wanneer je een dagje ouder wordt. Bij Club Vief in Vlissingen kun je terecht voor je minimale dage lijkse portie bewegen, of meer. Naast de 'bekende' spor ten is er een beweegtuin en zijn er lessen gericht op de ouder wordende mens. Tijdens de Open Dag van de Zorg kunnen kinderen naar de pop pendokter van de ziekenhuizen ADRZ en Zorgsaam. Zaterdag 16 maart, op de Open Dag van de Zorg, zetten zorginstellingen de deuren: 26 op Walche ren, 18 op de Bevelanden, 7 op Schouwen-Duive- land en één op Tholen en op Goeree-Overflak- kee. Een greep uit het aanbod. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis informeert jongeren over opleidingen in de zorg. In Vlissin- gen kan men een demonstratie zien van de Greenlight Laser en de nieuwe PET-CT scan be kijken. Voor kinderen is er onder meer een pop pendokter en een speurtocht. Op de polikliniek voor jeugd en alcohol in Goes - een van de vele afdelingen waar men kan kijken - worden alco holvrije cocktails geschonken en informatie ge geven over het effect van alcohol. Diverse loca ties van de SVRZ (ouderenzorg) stellen hun deu ren open, evenals Koninklijke Visio in Goes, het expertisecentrum voor slechtzienden en blin den. Op de open dag kan men daar ervaren hoe het zou zijn om te werken voor Visio Wonen Dagbesteding, of hoe het is om zelf slechtziend of blind te zijn. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen biedt een kijkje achter de schermen in De Honte in Terneuzen, met activiteiten, demonstraties, en informatiestands van het ziekenhuis, de thuiszorg, ambulance en ouderenzorg. Kijk eens in een operatiekamer, neem plaats in een ambu lance, laat een pretecho maken of bezoek de pop pendokter. Juvent (jeugdzorg) laat het publiek een kijkje nemen in het Foyer de leunesse in Vlissingen en bij Kettingkas in Middelburg. Zie voor een volledig overzicht: zz.nl/nl/week-van-zorg-en-welzijn/locaties-o pen-dag Een speeltuin voor de wat ouder wordende mens pen of jezelf kunnen aankleden. Bij Club Vief ga je aan de slag om dat persoonlijke doel te bereiken. Dit kan individueel, maar ook in groepsverband. „Veel oudere men sen vóelen zich eenzaam, hier kun je gezel lig in een groep bewegen en daarna samen een kopje koffie drinken." De kleinschalige club wil voor iedereen een vertrouwde omgeving bieden. „Men sen voelen zich vaak niet meer thuis in een grote fitnessclub vol afgetrainde sporters, maar willen wel lekker bewegen. Hier heeft iedereen wel iets en je staat nooit voor gek. Ie krijgt hier meer aandacht en het gaat allemaal in een rustig tempo." In de club werken mensen die verstand heb ben van bewegen met medische beperkin gen. De apparaten zijn geselecteerd op ge bruiksvriendelijkheid. Binnenkort kun je er ook terecht voor je da gelijkse portie 'Viefamine': Een half uurtje eenvoudige oefeningen om fit te blijven. De doelgroep van de club is de ouden van- dagen, maar iedereen uit de omgeving mag lid worden. „Naarmate je ouder wordt moet je meer moeite doen om in conditie te blijven, het wordt steeds belangrijker om te bewegen." Het hoofddoel is het ver beteren van de kwaliteit van leven, zodat mensen nog kunnen ravotten met hun kleinkinderen, kunnen wandelen over de boulevard of langer thuis kunnen blijven wonen. Bij Club Vief kun je meer dan alleen bewe gen. Je kunt je ook aansluiten bij een leef- stijlgroep. In zo'n groep wordt bewegen, voeding en voldoening gecombineerd. En geen zorgen als je nog nooit gesport hebt en dit na je veertigste toch wilt proberen: iedereen kan bewegen. En bij Club Vief maken ze er geen probleem van als je geen strak sportpak hebt, als je maar in je com fortabelste outfit verschijnt. De doelgroep van Club Vief is 40+, maar ieder een mag meedoen Alle begeleiders hebben verstand van medi sche beperkingen De norm is om minimaal 5 dagen per week, 30 minuten te bewegen Bewegen is goed voor je gezondheid, maar het is ook heel gezellig Fysiotherapeuten of begeleiders mogen mee komen naar de club Ook als je nog nooit hebt gesport kun je bij Club Vief terecht door Matthanja Schipper edereen kan zich thuis voelen bij Club Vief in Ter Weel. Peter van Lit, coördinator van de club, is enthou siast over de mogelijkheden in Ter Weel. „Het is eigenlijk een soort klein stadje, met het atrium als cen trum. Mensen kunnen er boodschap pen doen, hun haar laten knippen of een hapje eten, maar ze kunnen er ook terecht voor beweging." Er zijn een hoop beweegmogelijk- heden: zo loopt er een parcours door de tuin waar je kunt oefenen op beweegtoestellen, maar je kunt er ook gewoon wandelen. „Het is een speeltuin voor oudeten. In Spanje heb je dit in ieder dorp je, hier is het nog een beet je onbekend terwijl het juist heel leuk is om te doen. De speelplaats van het kinderdagverblijf grenst aan deze tuin, dat is gezellig." Ook zijn er binnen verschillende fitnessap paraten en je kunt daar lessen als yoga of pi- lates volgen. Bovendien is er een speciale kamer waar je de dagelijkse bewegingen traint: zo blijf je zo lang mogelijk zelfstan dig. „Eén mevrouw is net een maand overle den. Ze was 86, maar kwam hier iedere dag. We wilden het wat leuker maken door haar elke dag andere oefeningen te geven, maar daar was ze het niet mee eens. Eén oefening voor haar schouders en nek wilde ze iedere ?n, dat kregen we niet veran- De reden? Ze liep altijd in klederdracht en wilde per se haar eigen kap op kunnen zetten." Iedereen heeft een ander sportief streven. Je kunt als doel hebben om twin tig kilometer te fietsen, maar ook eenvoudig een trap op kunnen lo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34