TO@S FZC PZC Verdachten doodslag grensrechter ontkennen, voorarrest duurt voort COLOFON 2 IN HET NIEUWS MISBRUIK Rapport Deetman leest als een zwartboek, de kerk is nog lang niet klaar met het dossier misbruik. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl Oi WISSELENDE KRITIEK O? S0N6FESTIVALUE&JE ANOUK DE CONCLUSIES 6 weken lang de krant voor 9,95 Eén geeft toe dat hij Nieu wenhuizen een trap heeft gegeven, tegen zijn schou der. De anderen ontkennen Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Afstandelijk en door Cyril Rosman DEN HAAG - Ze heten Zusters van Liefde of van Barmhartigheid, maar de sfeer op hun scholen, in ternaten en kloosters in de jaren '50 en '60 was vaak 'kil en afstan delijk'. En fysiek geweld was dan door hun eigen regels verboden, het vond wel degelijk plaats. Er zijn ook verklaringen: de mo res tegenover het opvoeden van kinderen was in die jaren anders dan nu. En, zoals de zusters toen al over sommige van hun collega religieuzen oordeelden: 'veel zus ters hebben een zeer klein ver stand' of ze zijn onvolwassen en wereldvreemd. Het tweede rapport van de Com missie Deetman, dat inzoomt op het misbruik van en geweld tegen meisjes in de katholieke kerk, leest dan ook als een zwartboek van excessen. Van lang verzwegen falen van nonnen en zusters in de zorg aan de hun toevertrouwde meisjes. Soms was het seksueel misbruik, soms sadisme, soms doorgeslagen orde en tucht. Orde en tucht als meisjes zonder jas aan lang buiten in de regen moeten blijven staan. Sadisme als kinderen hun eigen braaksel moe ten opeten of dagenlang bedor ven voedsel voorgezet krijgen. Maar er kwamen ook meldingen binnen van seksueel misbruik door nonnen; een zuster die haar duim in de vagina van een meisje stopte als ze in bad moest. Of een meisje dat naakt piano moet spe len terwijl de zuster over haar rug streelde. En dan komt daar in het rapport het (al bekende) seksueel mis bruik van meisjes door mannelij ke religieuzen (in parochies of bij de meisjes thuis) nog bij. Het 400 pagina's dikke rapport is overwel digend en verbijsterend. Toch is het nog niet genoeg, vin den de slachtofferorganisaties. „Het rapport is erg teleurstel lend", stelt het Vrouwenplatform Kerkelijk Kindermisbruik. „De aanmeldtijd voor vrouwen die misbruikt zijn, was veel te kort. En het rapport gaat vooral over misstanden bij de nonnen, te wei nig over seksueel misbruik in de parochie en thuis bij de meisjes." De belangrijkste conclusies van de twee onderzoeken van de Commissie Deetman op een rij: In de Rooms-Katholieke Kerk zijn sinds 1945 waarschijnlijk tiendui zenden minderjarigen seksueel misbruikt door religieuzen. Het gaat vooral om jongens, tus sen de 10 en 20 procent van de slachtoffers zijn meisjes. Jongens werden vaak in instellin gen misbruikt, meisjes doorgaans thuis of in de parochie. Geweld tegen meisjes vond juist wel plaats in instellingen: scholen, ziekenhuizen, kindertehuizen of in ternaten geleid door nonnen. De commissie deed onderzoek naar tien zustercongegraties, ver spreid over het hele land. De commissie heeft geen bewijs kunnen vinden voor 'structurele misstanden' in die congregaties, wel 'enkele uitzonderlijke gevallen van seksueel misbruik'. Als er geen sprake is van seksueel misbruik, kunnen slachtoffers niet naar de huidige klachten- en com pensatiecommissie. Deetman wil nu dat die vrouwelijke slachtoffers en de kerk met elkaar gaan praten via mediation. Dat moet leiden tot erkenning van hun klachten en tot financiële com pensatie. Daar zou geen grondig onderzoek meer voor nodig zijn. De Slachtofferorganisatie Klokk: „Het aantal meldingen dat nu bin nen is gekomen, is het topje van de ijsberg. Nu dit rapport er is, zal er nog veel meer loskomen." Klokk-woordvoerder Guido Klab- bers en advocaat Titus Weller, die de afgelopen jaren veel misbruik- zaken heeft behandeld, voorspel len dat de kerk nog lang niet klaar is met het dossier misbruik. Het voorstel van Deetman om de kerk en de vrouwen die te maken hebben gehad met geweld via me diation nader tot elkaar te laten komen en overeenstemming te la ten bereiken over financiële com pensatie, roept namelijk direct vragen op. „Waar stel je de grens Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktje). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis ina28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Adres: Postcode: Wooni Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrolé): Emailadres: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/aboimeren of stuur deze bon zonder postzegel naar: pzc, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Pripwiiagingen voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing in het colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. LELYSTAD - De officier van justitie 'kletst maar wat', zei een van de verdachten in de zaak rond grens rechter Richard Nieuwenhuizen gis teren tegen het eind van de pro-for- mazitting. De rechtbank is het daar niet mee eens: een half uur later bepaalde zij dat de zeven gedeti neerde verdachten tot aan de in houdelijke behandeling van de zaak eind mei blijven vastzitten. Van de zes minderjarigen (spelers uit de B-jeugd van de Amsterdam se voetbalclub Nieuw Sloten) heeft er één toegegeven dat hij de 41-jarige Nieuwenhuizen een trap heeft gegeven, tegen zijn schouder. De anderen ontkennen, categorisch, maar volgens officier van justitie Joost Zeilstra zijn er tal van belastende verklaringen. Advocaat Sander Janssen noemde de dood van Nieuwenhuizen het gevolg van tragische, hoogst uit zonderlijke pech. De bij de sectie vastgestelde doodsoorzaak is zo bijzonder, dat het Nederlands Fo- rensisch Instituut het niet eerder was tegengekomen. Het gaat om een combinatie van een gedraaide nek en 'geweldsinwerking op pre cies de verkeerde plek', zei Jans sen. De verdachten hebben nooit de bedoeling gehad om Nieuwen huizen van het leven te beroven, aldus de advocaat. Een verzoek tot een reconstructie van het incident wees de recht bank af. Er zijn, vinden de rech ters, te veel scenario's, waaronder een aantal tegenstrijdige. De rechtbank vindt het wel goed dat twee deskundigen de bevindin gen van het NFI over de doodsoor zaak nader bestuderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2