I H 66 Ik ben nog niet klaar met dromen. Ik zou heel graag buiten Nederland aan de bak willen, vooral in Duitsland DINSDAG 12 MAART 2013 ZEELAND 25 door Rolf Bosboom Op een van de terrassen van de Grote Markt in thuisbasis Goes ogen zanger Bart van der Weide en bassist Stefan de Kroon van Racoon ontspannen en uitgerust. Ze zijn er ruim een maand tussenuit geweest. Een welverdiende adempauze na een even intensieve als succesvolle periode, met een zegetocht langs de festivals, een volledig uitverkoch te theatertour en de ontvangst van de ene prijs na de andere (3FM Awards, Edisons, Gouden Harp), met als hoogtepunt de Popprijs in januari. De batterij is nu weer opgeladen voor de viering van het vijftienjarig bestaan, een mijlpaal waarvan ze eind 1997, toen ze voor het eerst samen met gita rist Dennis Huige en drummer Paul Bukkens repe teerden, nooit hadden kunnen vermoeden dat ze die ooit zouden bereiken. „We wisten wel dat dit iets zou kunnen worden, maar hadden niet kunnen denken dat we het vijftien jaar lang zouden volhou den en het nog steeds helemaal niet beu zijn", zegt Stefan de Kroon. Jullie pakken flink uit bij dit derde lustrum. Waar om juist nu en niet gewacht tot bijvoorbeeld 20 - zoals Blof - of 25 jaar? Stefan: „'Liverpool Rain', ons jongste album, voelt als een hoogtepunt, zeker creatief gezien. Met vijf albums op onze naam kwam de vraag: moet er geen 'best of komen? Als je dan ook vijftien jaar bestaat en met de biografie die onlangs is verschenen, dan komt alles samen." Bart: „Het initiatief kwam niet van ons, zeker niet van mij. Het voelt ook een beetje als een eindpunt en dat is het niet. Ik heb nog niet het gevoel op een hoogtepunt te zit ten. Maar als je, zoals vorig jaar, de HMH uitverkoopt, is het misschien wel tijd om te zeggen: hé jongens, Racoon- tje bestaat al vijftien jaar en heeft echt wel wat bereikt." Stefan: „Bovendien: als je langer wacht, passen al onze singles niet meer op één cd. We hebben er nu twintig. Het was even puzzelen, maar het kon net." Waar zijn jullie het meest trots op? Bart: „Op die vijftien jaar samen, met alle ups en downs die we hebben weten te doorstaan. Ik zie weinig bands ons dat nadoen." Stefan: „We hebben best wel downs gehad, maar hebben ons nooit echt uit het veld laten staan. Als je de muziek al tijd voorop zet en daarin blijft geloven, dan merk je dat het zichzelf uiteindelijk terugbetaalt." Hebben jullie overwogen ook jubileumconcerten dichter bij huis te doen? Stefan: „De HMH is een heel mooie zaal. Zoiets heb je niet in Zeeland. In de Zeelandhallen moet je heel wat toe ren uithalen om daar wat sfeer in te brengen." Bart: „Bovendien staan we al op Concert at Sea dit jaar. We gaan echt nog wel een keer dichter bij huis komen. Ik zou deze Grote Markt heel graag nog eens vullen met mensen." Net zoals vorig jaar met het benefietconcert voor Stichting Jayden? Stefan: „Ja, maar we hebben er bewust voor gekozen om een jaar over te slaan. Het was een groot succes, maar ook veel geregel. Het was helemaal onze eigen productie. Omdat het een benefiet is, vraag je ook veel van mensen." Bart: „Ongeveer tachtig procent van degenen die die dag hebben gewerkt, hebben dat voor niets of voor een schijn tje gedaan. Dat kun je niet elk jaar van hen verlangen." Vorig jaar stonden jullie voor het eerst in de HMH. Wat maakte die avond zo bijzonder? Bart: „Het mentale prijskaartje dat we eraan hebben ge hangen. Ik heb mezelf echt gek zitten maken, waardoor het groter werd dan het eigenlijk was. Ik heb ervan geno ten, maar pas na driekwart. Ik ben van plan dat nu an ders te doen." Bart van der Weide, zanger van Racoon Stefan: „Het was onze eerste echt grote show die we hele maal op eigen kracht deden, waarbij we ook nog eens flink uitpakten met strijkers en blazers. Deze keer houden we het heel dicht bij onszelf. Het wordt een best of-show, met alle singles en een paar dingen die we zelf heel tof vin den of die al heel lang geleden zijn." Jullie wonnen een Edison met 'Oceaan', het eerste Nederlandstalige Racoonnummer, dat is geschre ven voor de film Alles is familie. Gaan jullie verder op die weg? Bart: „Ik wil heel graag Nederlandstalig zingen, maar nu nog even niet. Ik denk pas als ik een jaar of 50,55 ben. Als zanger heb ik er wel heel veel van geleerd. Ik ben een stuk minder bang voor geworden voor de Nederlandse taal en mijn uitspraak." Stefan: „'Oceaan' vind ik boven verwachting goed ge lukt. Maar het had een bepaald doel, een kader. Voorde rest zie ik het niet zo gauw nog een keer gebeuren." Het wordt voor jullie bijna gewoon om prijzen te ontvangen. Zeggen prijzen jullie veel? Stefan „Die Edison voor 'Oceaan' had ik toch niet ver wacht." Bart: „Die kregen we niet omdat een jury dat vond, maar omdat mensen massaal op het nummer hebben gestemd. Dat zijn de mooiste prijzen." Stefan: „Ik vind prijzen toch elke keer weer bijzonder. Neem die Popprijs. Je kunt heel blasé denken: het werd misschien ook wel tijd, maar als je de prijs dan ook echt krijgt en je ziet alle commotie eromheen, dan is dat heel speciaal." Bart: „Ach, prijzen zijn schouderklopjes. Die zeggen: gefe liciteerd, ga zo door. Je mag er best trots op zijn, maar prijzen mogen niet dé reden zijn om muziek te maken." Stefan: „Het blijft lastig. Hoe kun je muziek met elkaar vergelijken? Waarom verdient de een wel een prijs en de ander niet? Het is een vrij ad-hocgebeuren." Er is al nieuw werk in aantocht? Stefan: „Dat gaat bij ons altijd door. We zijn afzonder lijk wat aan het pielen. Onze dictafoontjes en computers zitten vol met ideeën. We gaan de komende maanden kij ken wat de tand des tijds kan doorstaan. Maar we leggen onszelf geen druk meer op. We zien zo vaak om ons heen gebeuren dat mensen te snel een nieuwe plaat uitbrengen, omdat ze bang zijn dat ze vergeten worden. Ik vind het al tijd haastwerk, altijd minder. Wij hebben bewezen dat er ook drie jaar tussen twee platen kan zitten, als het resul taat maargoed is." Bart: „We zijn geen Maroon 5 die schrijft naar de grillen van het moment." Blijft er na vijftien jaar en zoveel succes nog iets te wensen of te dromen over? Stefan: „Ik heb vooral de ambitie om weer een heel mooi nieuw album te maken. Dat is elke keer weer de grootste uitdaging." Bart: „Ik ben nog niet klaar met dromen. Ik zou heel graag buiten Nederland aan de bak willen, vooral in Duitsland. Niks ten nadele van Nederland. Dit is een su- perland. Alles is er helemaal voor mekaar. De festivals en clubs hier zijn mooi, maar daar komen we inmiddels al vijftien jaar. We zouden heel graag nieuwe - liefst positie ve uiteraard - ervaringen opdoen. We hoeven echt geen stadionact te worden, maar geef me één procent van de 82 miljoen mensen in Duitsland, zodat we er langs De Spot- en 't Beest-achtige tentjes kunnen toeren. Volgens mij gaan we daar heel erg van groeien en kunnen we een nog steadier, nog betere performanceband worden dan we nu al zijn, met nog meer eelt op strot en ziel." The Singles Collection verschijnt vrijdag 15 maart. Jubileumconcerten 15 jaar Racoon: vanavond in 't Paard van Troje, Den Haag (try-out, uitverkocht), zondag 17 maart Heineken Music Hall, Amsterdam (uitverkocht), zater dag 6 april Klokgebouw, Eindhoven (uitverkocht) en zater dag 11 mei in Americahal, Apeldoorn. 3FM biedt een livestream van het HMH-concert op 3fm.nl en via de digitale zender 101 TV. Racoon speelt zaterdag 29 juni op Concert at Sea. Love You More (2005) Bart: „Misschien een beetje afgezaagde keuze, maar het gaat om het verhaal eromheen: het moment dat we he lemaal niets meer hadden. Producer Michel Schoots wilde toch met ons verder. We hadden een demo met negen of tien liedjes, maar hij flikkerde alles overboord. Alleen Love You More bleef over." Stefan „En de rest is geschiedenis... Het nummer is heel bepalend geweest voor onze tweede adem en on ze hele carrière. Het is ook zo universeel: iedereen haalt er wat uit voor zichzelf. Dat vind ik prachtig." Clean Again (2008) Bart: „Nog steeds een van onze tofste tracks. Op de tekst heb ik heel lang zitten broeden en ineens kwam het eruit. Het is mijn eerste geslaagde verhaal. Dat gaf wel een kick. Muzikaal klinkt het heerlijk, vooral de coupletten en de brug. Het refrein ook wel, maar al leen mist de zang daar iets. Wat er ontbreekt? Als ik dat wist... Elke keer als ik het zing, denk ik: het had nét wat anders gemoeten. In mijn ogen moet een pop refrein snacky en catchy zijn en dat is het voor mij net niet genoeg. Maar verder: een süpernummer." Don't Give Up The Fight (2012, geschreven voor Stich ting Jayden, die strijdt tegen kinderkanker) Stefan: „Ik had dat muziekje al heel lang liggen. Wat Bart ermee gedaan heeft en de lading die het heeft ge kregen met de tekst, vind ik heel bijzonder. Dat heb je af en toe: dat het zo goed in elkaar valt." Bart: „Dat verhaal eromheen maakt het wel een van de bijzonderste nummers van Liverpool Rain, al vind ik Don't Hold Me Down en Better Be Kind ook heel mooi. De tekst van Better Be Kind is een diamantje uit eigen zak. Die is zó oprecht en waar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25