Kans klein dat Kenia pariastaat wordt met aangeklaagde president cheap.nl dagactie 66 Geen verzoening met veroordeling van slechts twee honden van de politie 34% van 74,50 VOETBALDRAMA BUITENLAND 7 Opnieuw rellen in Cairo en Port Said na het tweede vonnis over de dramatische voetbalrellen van vorig jaar. *>- —f 49 cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 per /toplocatie één superactie! ma 11 maart *°rting jê r\ LEGOLAND Discovery Centre overnachting MAANDAG 11 MAART 2013 Weekeinde vol woede door onze correspondent Dirk Wanrooij CAÏRO - Negen officieren van het ministerie van Binnenlandse Za ken stonden terecht wegens de voetbalrellen van vorig jaar. Van hen werden er zeven vrijgespro ken. Slechts twee van hen werden veroordeeld tot vijftien jaar cel voor hun rol in het bloedbad waarbij 74 mensen om het leven kwamen. De uitspraak was een teleurstel ling voor nabestaanden van de slachtoffers én voor de supporters van voetbalclub Al-Ahly uit Cai ro. Tegen het middaguur, enkele uren nadat de rechter zijn uit spraak had gedaan, hingen er dan ook twee grote rookpluimen bo ven het centrum van de stad. Bo ze fans van Al-Ahly hadden een nabij gelegen vrijetijdsvereniging voor politieofficieren en het hoofdkwartier van de Egyptische voetbalbond in brand gestoken. Legerhelikopters moesten wor den ingezet om het vuur te blus sen. Het was de wraak waar de harde kern van Al-Ahlysupporters, Ahla- wy Ultra's genaamd, het al weken over hebben. Een voor hen teleur stellende uitspraak zou leiden tot 'chaos'. Op hun officiële Facebookpagina Al-Ahlysupporters in Cairo reageren op de vrijspraak voor politie-officieren voor hun rol in het voetbaldrama in Port Said vorig jaar. foto Oliver Weiken/EPA stellen de Ultra's dat de vrijspraak van de officieren een duidelijk te ken is dat het proces doorgesto ken kaart is. Daarnaast schrijven ze dat de woede-uitbarsting die volgde op het vonnis slechts het begin is van hun toorn. „We kun nen ons niet verzoenen met de veroordeling van slechts twee honden van de politie", valt te le zen in hun verklaring. Bij gewelddadige confrontaties tussen boze jongeren en veilig heidstroepen, in de omgeving van Ahlawy Utra's Facebookpagina het Tahrirplein, vielen later op de dag twee doden. Een man en een jongetje zouden zijn omgekomen door rubberkogels en traangas van de politie. Intussen liepen de gemoederen in Port Said ook hoog op. De rechter oordeelde na melijk niet alleen over het lot van de nieuwe verdachten in de zaak. Ook werden de 21 doodstraffen die op 26 januari werden uitge sproken op zaterdag door de rech ter bevestigd. Het is een verdere escalatie van de situatie in Port Said waar de politie zich uit de stad terugtrok in de aanloop naar het vonnis. De hoop dat het von nis de gemoederen enigszins tot bedaren zou brengen lijkt daar mee vervlogen. Beide partijen in het conflict hebben het idee dat hun onrecht is aangedaan en dat het proces gebruikt is voor politie ke doeleinden. Beide kanten rich ten zich in hun woede nu op de regering van president Mohamed Mursi die zich alsmaar verder lijkt te isoleren. door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Hij wordt medeverant woordelijk geacht voor moord, de portatie, verkrachting en vervol ging. Daden die vallen onder de term 'misdaden tegen de menselijk heid'. In juli moet hij hiervoor te rechtstaan voor het Internationaal Strafhof in Den Haag. Toch hebben Kenianen hem, Uhuru Kenyatta (51), tot president gekozen. Met mede-aangeklaagde William Ruto (46) als vice-president. Wat zegt dit over het Keniaanse volk? „Dat het patriottisch is, lak heeft aan internationale recht spraak en zelf wil bepalen of ie mand schuldig is aan bepaalde da den en daarvoor terecht moet staan", zegt advocaat Joanne Mbuthi. „Mensen vinden dat Ke nia lang genoeg naar het pijpen van het Westen heeft gedanst en dat het de hoogste tijd is dat we nu een eigen, echt onafhankelijke koers varen." Veel Kenianen vinden dat het Strafhof erg selectief te werk is ge gaan en Kenyatta wil laten boeten voor zaken waarvoor veel meer mensen verantwoordelijk waren, onder wie premier Raila Odinga en vertrekkend president Mwai Kibaki. De advocaat vergeet dat het de Kenianen zelf waren die na het verkiezingsgeweld van 2007/2008, waarbij 1300 doden Het Westen heeft Kenia veel te hard nodig als stabiel land in een vrij instabiele regio vielen, vonden dat de verantwoor delijken in Den Haag berecht moesten worden. Het Westen drong juist aan op een proces in Kenia zelf. Groot-Brittannië en de VS hebben steeds gewaarschuwd dat een stem op Kenyatta en Ruto consequenties zal hebben. Lon den benadrukte zelfs onder geen enkele voorwaarde met hen te zul len samenwerken. Het zakenle ven vreest voor sancties. Maar hoe groot is de kans dat Kenia een pariastaat wordt? Analist George Onyore stelt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Het Westen heeft Kenia veel te hard nodig als sta biel land in een vrij instabiele re gio. Nairobi is uitvalsbasis voor veel multinationals, VN-organisa- ties en hulpinstanties. Ook is het een belangrijke partner in de strijd tegen terrorisme. Die posi tie wil iedereen koesteren." alleen vandaag boekbaar! per persoon, per arrangement l/ 1 overnachting ind. ontbijt Kids t/m 12 jaar slapen gratis 1 x ticket LEGOLAND* LEGOLAND* bij CentrO Oberhausen Van der Valk Hotel Gladbeck (25 cpm) *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7