Patrijzen opgespoord ondanks hevige regen Foto's vreemd volkje trekt mensen naar bos 2 Sluis wil alle inwoners voor een appel en een ei zorg op maat bieden 16 ZEEUWS-VLAANDEREN OPENING MULTI-FUNCTIONEEL CENTRUM Goese band kanshebber Steenworp Niet alles is al helemaal perfect. Maar de Statie is klaar voor hoog bezoek, stelt bedrijfsleider Esther Meijers. PROGRAMMA OPENING STATIE 'Patrijzenjagers' zijn even afgeleid door een jagende slechtvalk. „Als-ie maar geen patrijs pakt." foto Mark Neelemans door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Natuurliefhebbers telden zaterdag op locaties rond Zuidzande en Schoondijke dertien patrijzen. De vogelaars, agrariërs, jagers en andere natuurkenners zagen bij Schoondijke zeven patrijzen, hoor den ook nog drie veldleeuweri ken zingen en zagen een slecht valk jagen ('als-ie maar geen pa trijs te pakken heeft'). In de omge ving van Zuidzande werden zes patrijzen gesignaleerd en kregen graspiepers, rietgorzen, kiekendie ven (waaronder een blauwe) en hazen in het vizier. Alex Wieland van Stichting Land schapsbeheer Zeeland, initiator van de 'patrijzentelcafés', was zeer tevreden over de opkomst van de - in totaal ruim dertig - na tuurliefhebbers én het aantal waarnemingen. „Ondanks het slechte weer, hebben we toch pa trijzen gezien en veldleeuweriken gehoord. Het is mooi dat iemand ook vlakbij zijn huis in Groede HOEK - Ongeveer honderdvijftig mensen bezochten afgelopen week eind de expositie Zij van Daarbene den in de noordelijke Braakmanbos- sen. Meer dan de helft van de bezoe kers struinde in het donker over de moerassige bospaadjes. Hoe wel dat een aantal mensen natte voeten kostte, kwamen velen en thousiast terug naar de Braakman boerderij van Staatsbosbeheer. „Het is heel wat avontuurlijker dan een avondje op de bank naar de televisie zitten kijken", vond HULST - De band Monsun and the Majestical Masters of Mayhem uit Goes heeft zaterdag in het Huls ter jongerencentrum Komma de derde voorronde van Steenworp gewonnen. In Komma traden onder grote pu blieke belangstelling vijf bands op. De winnaar oogstte succes met alternatieve, stevige power- De Statie op haar paasbest voor Plasterk twee patrijzen zag. 's Avonds tus sen zes en zeven heb ik er nog vijf gespot. Rond het avonduur is een goede tijd om te kijken, omdat pa trijzen dan hun territorium verde digen of baltsen." De Stichting Landschapsbeheer hoopt dat vrijwilligers vaker het veld intrekken en kijken of ze in akkerranden, op dijkjes en bij boe renerven patrijzen zien. „We zijn vooral benieuwd of er nog patrij zen zitten rond Aardenburg, Eede en Sint Kruis. Vroeger werden ook in die hoek vaak patrijzen ge zien, maar het is lang geleden dat we nog meldingen uit die omge ving kregen." Als de stichting een goed beeld heeft over waar in de provincie nog patrijzen zitten, hoopt ze met meer kans op succes maatregelen - inzaaien van bloemen, planten van lage struikjeste - kunnen ne men om het leefgebied aantrekke lijker te maken. Mensen die patrijzen spotten, kunnen hun waarnemingen door geven via de website www.land- schapsbeheerzeeland.nl een dame. Leon van der Flier was blij met die en andere reacties. De fotograaf uit Yerseke had zes tien levensgrote doeken van 'Zij van Daarbeneden' in het bos ge hangen. Onder het schijnsel van de maan, fakkels en lichten van Dowfabrieken en meegebrachte zaklampen kreeg het vreemde volkje - mensen met bijvoorbeeld drie armen, vijf benen of knieëen aan de achterkant - zowel een ma gische als ontroerende uitstraling. Van der Flier: „Je ziet dat het niet klopt, maar moet goed kijken en nadenken over wat er mis is." rock. Pevis uit Hulst won de pu blieksprijs en maakt ook nog kans om in de finale te komen. Als spe cial act trad rapper Lo-Bo op. Door de vele inschrijvingen volgt zaterdag 6 april nog een laatste voorronde in café La Porte d'Or in IJzendijke. De finale voor de regio nale popprijs is zaterdag 20 april in de Pit in Terneuzen door René Hoonhorst SAS VAN CENT - Een prachtige sporthal. Anton en Emmie Brood man uit Hoek kunnen niet anders zeggen. Hun kleinzoon boft maar dat Savok in Sas de beschikking heeft over een spiksplinternieu we speelzaal. „Alleen", moet Anton toch van het hart, „is het jammer dat je van af de tribune de achterlijn niet kunt zien. Dat maakt het wat moeilijker om het spel goed te vol gen." Voor de rest wil het echt paar Broodman niet klagen. Zo lang kleinzoon Sander en zijn vriendin bij Savok volleyballen, verwachten ze nog heel wat ke ren op de tribune van de Statie te zitten. Bedrijfsleider Esther Meijers weet niet of de hal niet anders ontwor pen had kunnen worden. Wethou der Frans van Hulle, die als Sas- senaar net naar een wedstrijd van zijn dochter heeft gekeken, komt haar te hulp. „De grondprijs tikt behoorlijk aan. De Statie telt nog al wat vierkante meters. Het zou nogal wat kosten als de sporthal nog een meter breder was." De klacht van jonge volleybal- sters dat het 'bloedheet' is in de zaal, komt Meijers bekender voor. „Het regelen van de jüiste tempe ratuur moeten we nog in de vin gers krijgen. In sommige ruimten zal het schipperen blijven, omdat de Statie een multifunctioneel centrum is. Dansers die in een zaal oefenen, vinden het snel te warm. Maar als er daarna een ver gadering van de heemkundige kring in die zaal is, is het weer te koud." Natuurlijk was Meijers de laatste weken af en toe gestrest, omdat een aantal zalen niet op tijd klaar leek te zijn vóór de opening. Maar zaterdag, twee dagen voor de offi ciële opening, wordt ze niet scholen hebben samen meer (speel)ruimte in één mfc. Ook biblio theek en GGD zitten onder hetzelfde dak. warm of koud meer van eventue le problemen. „Natuurlijk moet de aannemer de komende weken nog een paar puntjes afwerken. Maar de meeste ruimten zijn piek fijn in orde." De bedrijfsleider benadrukt liever hoe gelukkig Sassenaren zich mo gen prijzen met hun Statie. „Kijk naar de bibliotheek. Een fantas tische voorziening die vaak 's mor gens exclusief door de scholen kan worden gebruikt. Beide direc teuren zijn in hun sas dat de GGD om de hoek zit, zodat over leg nooit hoeft te wachten." Sporthalbeheerder Staf Martens, die nog wel eens met weemoed aan zijn 'oude' hal denkt, wordt aangestoken door het positivisme van Meijers. „Ik verkoop net mijn eerste broodjes." Meijers pakt zaterdagnamiddag nog even gauw de stofzuiger om het podium van de theaterzaal - 'ook al zo'n topvoorziening' - van alle smetten te ontdoen. Haar oog valt op een verfvlek in de zaal. „Die moet maandag natuurlijk nog even weg." Vervolgens relaxt: „Ach, anders zet ik er gewoon even een paar stoelen op." De gemeente Terneuzen heeft een strak draaiboek opgesteld om de opening van de Statie door minis ter Ronald Plasterk vlekkeloos te laten verlopen. De minister komt om 14.30 uur aan op het plein bij de Vlaanderen en loopt eerst met een boogje om de Statie om de onlangs opgeknap te Vredestraat te bekijken. Om 15.00 uur staat Plasterk met de leerlingen van de twee basis scholen voor de Statie. Na een kort woordje van burge meester Lonink drukt de minister om 15.10 uur op een knop, waar na een kanon afgaat dat gekleurde slierten de lucht inspuwt. Alle kinderen laten zodra ze het kanon horen hun ballon vliegen. door René Hoonhorst OOSTBURG - B en W hopen dat het Rijk Sluis als proefgemeente aan wijst voor een integralè aanpak van ondersteuning en begeleiding voor kwetsbare inwoners, die het - al dan niet tijdelijk - niet op eigen kracht redden. Het dagelijks bestuur van Sluis is niet blij met de rigoureuze bezui nigingen op onder meer (thuis)zorg, sociale werkplaatsen en leerlingenvervoer. De kont te gen de krib gooien en, zoals de Vereniging van Nederlandse Ge meenten doet, overal 'nee' tegen zeggen, zal op den duur niet hel pen, vreest het college. Het ge- meentbestuur kiest er daarom voor om zelf naar oplossingen te zoeken waarbij zoveel mogelijk mensen zo goed mogelijk worden geholpen. Het college legt de lat zelfs nog wat hoger, het streeft er naar alle Sluise inwoners de zorg te geven, die ze nodig hebben. Omdat het Rijk sociale werkplaatsen afschaft en fors bezuinigt op onder meer thuiszorg en leerlingenvervoer dreigen veel mensen, die een steuntje in de rug nodig hebben te weinig zorg te krijgen of ge dwongen thuis te moeten blijven. Door het geld voor alle nooddruf- tigen bij elkaar te leggen en naar 'integrale oplossingen' te zoeken, hoopt Sluis alle kwetsbare inwo ners toch zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. Door diverse zorg- en vervoerspot- jes op één hoop te gooien én de precieze hulpvragen te inventari seren, hoopt Sluis beter maat werk te kunnen leveren tegen ge ringere kosten. Den Haag zou Sluis een bijdrage moeten geven om de proef op de som te nemen. „De minister heeft ons nodig om te bewijzen dat zijn plannen te realiseren zijn", betoogt wethou der Jan Schaalje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 78