Zeeuwse gemeenten Ook Rugvin staaft zorgvuldig met WOZ onderzoek bruinvis Al zeven generaties Brasser op molens Help de minister aan ideeën ZEELAND 15 MAANDAG 11 MAART 2013 De technische recherche betreedt in het begin van de avond het apparte- Een bewoonster van de Steenhuijsflat volgt de ontwikkelingen in de Paul mentencomplex schuin tegenover het stadshuis van Vlissingen. Krugerstraat. De Steenhuijsflat waar het drama zich afspeelde, foto's Ruben Oreel door Marcel Modde MIDDELBURG - De WOZ-taxatie in de Zeeuwse gemeenten is over het algemeen redelijk in overeenstem ming met de werkelijke actuele marktwaarde van een woning. Dat blijkt uit het overzicht van de lan delijke Waarderingskamer. Alleen de werkwijze van Noord-Beveland 'kan verbeterd worden'. Schouwen-Duiveland en Middelburg zitten met een 'naar behoren' ook nog aan de ma gere kant. De werkwijze in de ove rige gemeenten wordt als 'goed' beoordeeld. In zeventig gemeen ten is veel mis met het vaststellen van de WOZ-waarde. Ze zijn on der verscherpt toezicht gesteld van de Waarderingskamer. Op basis van een taxatie van de waarde van een huis betaalt de ei genaar belasting. Steeds meer huiseigenaren maken bezwaar te gen die aanslag. Dat heeft vooral te maken met de dalende huizen prijzen. Veel gemeenten hollen achter de feiten aan en taxeren de waarde van huizen te hoog. Door de toegenomen werkdruk bij ge meenten is het vaak lastig die be zwaarschriften zorgvuldig af te handelen, signaleert de Waarde ringskamer eveneens. ZIERIKZEE - De eerste resultaten van het onderzoek dat de stichting Rugvin in de Oosterschelde doet, naar het gedrag van bruinvissen, lij ken de conclusie te onderstrepen dat deze dieren de Oosterschelde makkelijker inzwemmen dan er weer uit. Die conclusie is onlangs ook ge trokken door Okka Jansen in haar proefschrift over onder meer het eetgedrag van bruinvissen. Ze con stateert dat de stormvloedkering als een ecologische val voor de bruinvissen fungeert. Jansen stu deert aan de universiteit van Wa- geningen en is net gepromoveerd. De stichting Rugvin doet ook on derzoek in de Oosterschelde en wel met zogenaamde C-pods die bruinvisgeluiden opvangen aan de binnen- en buitenzijde van de Oosterscheldekering en komt tot dezelfde conclusie. Het onderzoek bekijkt of de dieren door de ke ring zwemmen. Het lawaai van het schurende water langs de pij lers is van dien aard dat de dieren tijdens de grootste stroomsnelhe- den wegblijven van de kering en er ook dus niet doorheen zwem men. Netto zwemmen er meer dieren naar binnen dan naar bui ten en dat onderstreept de conclu sie van Okka Jansen. BIGGEKERKE - Molenaar Sjaak Bras ser (52) is zaterdag tijdens de jaar vergadering van Vereniging De Hollandsche Molen in Amster dam gehuldigd. Hij kreeg daar het Certificaat van Verdienste uitge reikt voor zijn activiteiten in de molenwereld en omdat hij de ze vende generatie Brasser is die op korenmolens maalt in Zeeland. Een dergelijk staaltje van continuï teit is voorzover bekend uniek in Nederland. Als het een beetje meezit komt er bovendien nog een achtste generatie. Ruben de Vos, zoon van de zuster van Sjaak, denkt er namelijk ook sterk over om te kiezen voor het molenaars vak. De eerste Brasser begon in 1818 op molen de Lelie in Koudekerke. Sinds 1852 is de familie werkzaam op de molen van Biggekerke. Dit windgemaal is nog dagelijks be roepsmatig in bedrijf. Dat geldt in Zeeland ook voor de molen van Wolphaartsdijk en molen De Hoop in Zierikzee. Sjaak Brasser is bestuurslid van Vereniging De Zeeuwse Molen en van het Ambachtelijke Gilde van Korenmolenaars in Zeeland. GOES - Klaverblad Zeeland wil de zorggebruikers en aanbieders in Zeeland mobiliseren om van hen te horen waar mogelijke besparin gen in de basisverzekering zouden kunnen worden gevonden. Het pa tiënten- en cliëntenplatform opent daarvoor een tijdelijk meldpunt. Mensen kunnen suggesties aan dragen over hoe de zorg, ook in Zeeland, betaalbaar kan blijven. Wat zou voor eigen risico en reké- ning kunnen worden genomen nemen en wat beslist niet? „Of doe een voorstel over hoe we zui niger kunnen omgaan met beperk te middelen", aldus het Klaver blad in de oproep. De organisatie haakt daarmee in op het initiatief van minister Edith Schippers van Volksgezondheid. De bewinds vrouw vraagt nadrukkelijk om voorstellen waarmee het basispak ket in de zorgverzekering betaal baar kan worden gehouden. „Al ternatieven dus voor haar eigen plannen om de stijgende kosten in de hand te houden", signaleert het Klaverblad en die kans mag ook in Zeeland niet zomaar voor bij worden laten gegaan. Volgens Schippers is er geen ande re uitweg dat snijden in het basis pakket. De totale kosten liggen nu rond de 33 miljard euro per jaar. Vanaf 2015 wil de minister 1,5 mil jard versoberen. Het College voor Zorgverzekeringen komt in april met zijn advies, maar de minister wil zich niet alleen daarop base ren. Suggesties kunnen van 11 tot 23 maart worden gemeld via tele foonnummer 0113-212783.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77