Vlaams Drie nieuwe broedeilanden moeten van Het Zwin weer een paradijs voor rustende en broedende vogels maken. almanak Twitter lanceert Vine: filmpjes van zes seconden Babbeltruc kost geld Geld voor goede doelen Auto in de sloot CONSUMENT Zwin krijgt drie vogeleilanden door René Hoonhorst KNOKKE - Als de kranen en dum pers even stilstaan, strijken veel vogels er vaak al even neer. Maar over een maandje kunnen visdie- ven, kluten, kokmeeuwen en dwergsterns echt bezit nemen van drie nieuwe vogeleilanden in het Zwin. Net na Pasen moet er een lagune met drie broedeilanden vlak ach ter de duinen liggen. De stuw, die er voor moet zorgen dat de eilan den altijd door zeewater worden omringd, is dan nog niet af. Maar vóór de eilanden droog dreigen te vallen, is het waterwerk in func tie, bezweert boswachter Koen Maréchal van het Agentschap voor Natuur en Bos. De boswach ter hoopt dat zeevogels dit voor jaar al de weg naar de nieuwe ei landen vinden om te eten, te rus ten én te broeden. De aannemer is nog druk bezig in de Zwinduinen. Maar vanaf het uitkijkpunt in de Zwinduinen, vlakbij het beeld 'De haas van Fla nagan', is goed te zien dat er drie opgehoogde percelen in de uitge graven geul liggen. Een groot deel van de Zwingeul, die in een bocht naar de eilanden loopt, wordt een stuk breder. Net ten noorden van de vogeleilanden is de geul ge dempt om te voorkomen dat het water terugloopt naar zee. Bij de Zwinmonding, vlakbij de grens met Retranchement, is een kleine tien hectare van de Zwin vlakte afgeplagd om weer slikken en schorren te creëren. Op het af- geplagde deel is woekerende strandkweek verdwenen en krij gen zeekraal en lamsoor weer de kans om te groeien, legt Maréchal uit. In de tweede helft van de vorige eeuw. kende het Zwin ook al broedeilanden. Die werden aange legd op initiatief van burgemees ter graaf Leon Lippens, de vader van huidig burgemeester Leopold Lippens. Na de watersnoodramp in 1953 werd zand uit het Zwin ge haald om duinen en dijken aan de Knokse kust te verstevigen. In de daardoor ontstane zandwinnings- putten liet Lippens vogeleilandjes aanleggen, die in de jaren tachtig door verzanding weer verdwe nen. Leon Lippens was ook de initiator van het vogelpark aan de rand van de Zwinvlakte. Het huidige park is bijna geheel ontmanteld. De di verse autoriteiten denken nog over een geheel nieuwe inrich ting. De aanleg van een grote 'luchthaven' - een enorme over dekte kooi met honderden in heemse vogels - is na protesten van veel natuurliefhebbers van de baan. Met de bouw van een nieuw bezoekerscentrum wordt binnen een halfjaar begonnen, be vestigt boswachter Maréchal. Het centrum verrijst op het huidi ge parkeerterrein. Wanneer de de pendance in Retranchement wordt ingericht, staat nog niet pre cies vast. „Maar het bezoekerscen trum in Knokke moet najaar 2014 open zijn", stelt Maréchal. 'De haas van Flanagan' kijkt vanaf zijn hoge plek op een duin goedkeurend toe hoe graafmachines drie nieuwe vogeleilanden in het Zwin creëren. Tegen Pa sen moeten vogels als dwergstern, kluut, visdief en kokmeeuw kunnen inspecteren of de eilanden voldoen als rustplaats, foto Peter Nicolai AXEL Een 85-jarige man uit Axel is za terdagmiddag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Een man wist aan de deur de pincode van de bejaarde te ont futselen en bemachtigde ook zijn portemonnee. Toen de man zijn bank belde, was al geld van zijn rekening gehaald. GRAAUW Het tweede Saint Patrick's Day Halfvastenbal in het gemeen schapshuis van Graauw bracht za terdag zo'n twee mille op. Dat be drag gaat naar de stichting Alpe d'Huzes en de Stichting Cystic Fi brosis, die respectievelijk geld in zamelen voor kanker- en taais- lijmziekte-onderzoek. ZAAMSLAG Een 27-jarige automobilist uit Axel liep zondag omstreeks 4.00 uur een hoofdwond op toen hij bij Zaamslag in de sloot belandde. Hij moest voor onderzoek naar het ziekenhuis. Daar werd hem een bloedproef afgenomen, omdat hij sterk naar drank rook. Het rijbewijs van de Axelaar is ingevorderd. Dat Vlamingen en Nederlanders sommige woorden net even wat an ders gebruiken mag geen nieuws zijn. Toch levert het nog wel eens een verrassing op. Maar dat de Zui derburen een bepaald woord wel heel graag lijken te gebruiken, bleek in Middelburg wel - uitgerekend - aan de onbijttafel. De avond daarvoor kwam het werk- Tip? redactie@pzc.nl woord 'poepen' al ter sprake. Dat ge bruiken Vlamingen niet alleen voor verrichtingen op het toilet, maar ook voor verrichtingen in bed. Voor het ontbijt had de Vlaamse ge zorgd voor stokbrood. Of haar gast heer het 'poepje', het uiteinde, wil de? En wat nam zij op haar brood? Nou, gewoon, "hagelslag...of pardon: 'muizenpoepjes'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75