Van koortje tot festivalorganisatie Lintje voor buurtman Ko Louwerse Goed verdiend voor War Child BEVELANDEN en THOLEN 17 De Klomp Draait Door. Met maar liefst vier talkshows werd gisteren de viering van 40 jaar De Klomp ingezet Hondjes haken in De Schaapskooi Zomerkleding en speelgoed in Spinne School Scherpenisse kampioen schaken Ds Van der Zee over Sighet en Wiesel Bakkerij naar 3fm met Yesenaartjes Drie koren in concert Maranathkerk Koren, organisten en pianist in Kapelle Orionloop over drie afstanden MAANDAG 11 MAART 2013 vrijwilligers door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Matthijs van Nieuw- kerk kan er een punt aan zuigen. Wat hij doet is een keer per dag een show in elkaar zetten met een professionele redactie. In De Klomp in Ovêzande deden ze er zondag vier en met louter vrijwil ligers. Dat laatste doen ze al veertig jaar, bleek aan de tafel die ook losjes van het Wereld Draait Door-for- mat gestolen was. Bert van Leer dam zat alle vier de shows voor en zijn gasten aan tafel waren alle maal mensen die veel vrijwilli gerswerk in De Klomp hebben ge stoken. Uit elk decennium was een keuze gemaakt voor vier of vijf gasten. Wat bleek, is dat er weinig ver schil is of je vroeger of nu een groot deel van je vrije tijd in de soos, de festivals of de andere eve nementen van De Klomp steekt. Iedereen doet alles omdat het ge beuren moet en omdat het gezel lig is. Vergaderen:? Jazeker, maar voor, tijdens en na de vergadering OVEZANDE - Soos De Klomp ont stond begin jaren zeventig op het moment dat jeugdsozen als padde stoelen uit de grond schoten. Het jongerenkoortje dat in de pastorie van pastoor Philip Pontenagel op zondag nog even bleef plakken, opperde de mogelijkheid voor een eigen ruimte. Het voormalige gemeentehuis van Ovezande had immers een mooie zolder en die stond leeg. De pastoor spande zich ervoor in en in 1973 ging de soos open. Meer dan tien jaar werd er soos gehouden en de le- ben je op je gemak in een vriend schappelijke sfeer. Veertien dagen opbouwen van een festivalter rein? De meesten kunnen niet wachten, nemen vrij van het werk en geven er niks om om te blijven slapen en nachtwacht te spelen. Opruimen? idem dito, al lopen de meesten dan wel op de wenkbrauwen. En zo gaat het nu al veertig jaar met alles: bardiensten, inkopen, kratten sjouwen, verbouwen, kinderevenementen organiseren, schoonmaken en flyeren: overal zijn vrijwilligers voor en - het meest bijzondere - de club blijft zich verjongen. Daar is, bleek uit de verhalen van Peter Remijn en Ad Boonman, na de eerste tien jaar wel aan getrok ken. Ad Boonman: „We zaten eerst op de zolder van het voorma decennia bestaat soos De Klomp. Voor alle vier werd zaterdag een talkshow gehouden: De Klomp draait door den organiseerden folkconcerten, filmavonden, rommelmarkten en op den duur ook concerten in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek en in De Stenge in Heinkenszand. De eerste aflevering van Klomp pop, met louter Zeeuwse bands was in 1981. Enkele jaren later kreeg de soos een plaats in de oude school in Ovezande, maar die moesten de jongeren nog de len met de peuterspeelzaal. Inmid dels is het dorpshuis verbouwd en heeft De Klomp een eigen ruimte. Ook daar zijn regelmatig lige gemeentehuis en dat was ze ker fantastisch. Maar de mensen van het eerste uur werden te oud en wie over was, wilde alleen maar gezellig bij elkaar zijn. Toen we de kans kregen te verhuizen naar de voormalige school, waar we nu nog zitten, waren er nog maar een stuk of drie bestuursle den over. We zijn toen bewust gaan verjongen, hebben jonge gas ten in het bestuur gehaald. Dat heeft gewerkt." En het werkt nog steeds. Sommi ge mensen die nu actief zijn in De Klomp, in de soos, de concer ten of bij Klomppop of het Straat festival, kwamen als peuter al met hun ouders mee om de festi vals op te bouwen. Door de kin deractiviteiten eens per maand, wordt de volgende generatie al zachtjes binnengetrokken. De Klomp Draait Door kon na tuurlijk niet zonder muziek. In el ke show zat oude bekenden die in middels ook landelijk en zelfs in ternationaal bekendheid genie ten: Racoon, Kees Schipper en zijn bemanning, The Juke Joints en Surrender traden tussen de be drijven door op. Alle vier de talkshows zijn opge nomen en zullen op dvd worden gezet. De dvd's worden ingeslo ten in een jubileumboek vol fo to's en interviews, dat in oktober wordt uitgegeven en gepresen teerd tijdens nog weer een jubi leumfeestje. optredens, onder meer de bandjes wedstrijd Spectra, maar het grote publiek kent vooral de festivals: Klomppop op Hemelvaartsdag en het Straatfestival Ovezande op de zondag daarna. Hoe het komt dat De Klomp over eind bleef terwijl overal alle so- zen doodbloedden? Het verenigingsleven in Ovezan de was een tamelijk witte vlek, die de jongeren inkleurden. Bo vendien kreeg De Klomp al in de jaren zeventig een strakke struc tuur. HEINKENSZAND Bbeginners en gevorderden kunnen op zondag 17 maart on der begeleiding hondjes ko men haken in schapenboerde rij De Schaapskooi in Heinkens zand. Voor 15 euro krijgen deelne mers alle materiaal en een de gelijke begeleiding. De work shop duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Aanmelden is noodzake lijk: wadriaanse@online.nl GOES In wijkcentrum De Spinne aan de Joseph Lunslaan 7 in de Goe- se Polder wordt woensdag 13 maart een beurs gehouden. Er wordt tweedehands speelgoed en tweedehands zomerkleding verkocht. De aangeboden spul len, ook schoenen in alle ma ten, zijn in goede staat De beurs is open van 13.30 tot 18.00 uur Voor meer informa tie: pimgoovers@kpnmail.nl. SCHERPENISSE De Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse heeft zaterdag het Zeeuws Kampioenschap Schaken voor schoolteams ge wonnen. Het kampioenschap werd gehouden in Ter Reede in Vlissingen. De school uit Scherpenisse won alle duels. Tweede en der de werden twee teams van De Meerpaal in Terneuzen. De Eben Haëzerschool uit Tholen werd vierde. KLOETINGE Ds Sj. van der Zee spreekt don derdag 14 maart in het Geertes- huis in Kloetinge over de bouw van een synagoge in Sighet, Roemenië. Sighet is de geboorteplaats van nobelprijs- winnaar Elie Wiesel, die als ho- locaustoverlevende veel over die donkere periode geschre ven heeft. Van der Zee voert ac tie voor de synagoge. De lezing begint om 19.30 uur. YERSEKE Bakkerij Filius uit Yerseke biedt morgen in het radiopro gramma van Giel Beelen op 3fm, Yesenaartjes aan aan de band Racoon en aan presenta tor Giel Beelen. Op 3fm is maart uitgeroepen tot een Zeeuwse maand. Tussen 6.00 en 10.00 uur komen deze maand dagelijks Zeeuwse on derwerpen langs. Yesenaartjes zijn koeken met mokkacrème. GOES Het vocaal ensemble Voice Four, mannenkoor Sjaloom en gemengd koor Hamaaloth zin gen zaterdag 16 maart in een paasconcert in de Maranatha- kerk in Goes. Het concert be gint om 19.30 uur. De toegang is gratis maar er is wel een col lecte voor de actie van de fami lie Zandee, die zich inzet voor het kinderdorp Hebron op Cu rasao. KAPELLE Woord en Daad houdt zaterdag 16 maart een kerkconcert in de hervormde kerk in Kapelle. Het schoolkoor van het Hoorn- beeck College in Goes en Prai se the Lord uit Waarde zingen geestelijke liederen. Tonnie Nijsse en Jacco Goes bespelen het orgel en Christiaan Stouten speelt piano. De opbrengst van de collecte is voor een vak school in Benin. Aanvang 20.00 uur, entree vijf euro. HEINKENSZAND Handbalvereniging Orion uit Heinkenszand houdt zaterdag 16 maart een hardloopwed strijd in de omgeving van Hein kenszand. Lopers kunnen kiezen uit drie afstanden: 5,6,11,2 of 16,8 kilo meter. Het startschot valt om 13.00 uur bij Noordland in Heinkenszand. Inschrijven kan tot een halfuur tevoren of via www.orionloop.nl. GOES - Vier leerlingen van van het Ostrea Lyceum in Goes hebben za terdag met de verkoop van zelfge bakken cupcakes, brownies en cho coladekoekjes 150 euro verdiend voor War Child, de organisatie die voormalige kindsoldaten hun jeugd en een normaal leven wil terugge ven. Zita Jans, Sarah Boelée, Lenne van de Velden en Emma Simons zetten in het kader van een maatschappelij ke stage de verkoop in een kraam pje op de Grote Markt in Goes op touw. Om het winklend publiek op hun actie te wijzen, was er een flash mob. Met wel vijfig dansers zetten ze plotseling de markt op z'n kop op de tonen van I will survive. GOES - Lid in de orde van Oranje Nassau. Zo kan Ko Louwerse zich voortaan noemen nadat burge meester René Verhulst van Goes hem zaterdagavond de versierse len, die bij een lintje horen, op speldde. Dat gebeurde tijdens een afscheidsbijeenkomst in buurt huis De Pit in Goes-Zuid, waar Ko Louwerse sinds 1996 tal van bestuurlijke en praktische taken op zich nam. Van oorsprong een Baarlander, was Ko Louwerse ook 25 jaar voor zitter van de muziekvereniging Prinses Juliana in Baarland, ook lang nadat hij naar Goes was ver huisd. In Goes trainde hij lange tijd de jeugdvoetballers bij Robur en ook de scheidsrechtersfluit be speelde hij met verve. Als werknemer bij de PTT en over tuigd verenigingsman, was Ko Louwerse 25 jaar secretaris van de personeelsvereniging De Zee meeuwen van de PTT. Hij zorgde ook dat het bedrijfsvoetbalteam een goed figuur sloeg als coach en begeleider. Een andere passie van de Goese- naar is de volkstuin. Louwerse is nog steeds lid van de technische adviescommissie van de Volks tuinvereniging Goes. Ook daar vervult hij bestuurlijke en prakti sche taken. In feite beheert hij de volkstuintjes en houdt ze netjes, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65