Jongere jeugd drinkt iets minder alcohol Jan £chrieKs Aanzienlijk minder damherten geteld Zierikzeeenaar zaait verwarring bij de Ster 141516 BTW? 1. SRATCH MESSIAH 16 WALCHEREN Koor en orkest laten zich tot grote muzikale hoogte opzwepen tijdens de repetitie voor de Scratch Messiah. FEESTELIJKE Is fietsen een hele kluif, met een elo zo rap als een duif! w> Brood- en Banketbakkerij Alleen vandaag Eierkoeken 5 stuks van qia voor €1,25 www.bakkerij-janschrieks.nl I TrendHome door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Tot zijn tevredenheid ziet Veere's burgemeester Rob van der Zwaag dat de groep 'zestien- minners' in zijn gemeente iets min der alcohol is gaan drinken sinds het project 'Laat ze niet (Verzui pen' in 2011 van start ging. Die daling is er ook in andere Zeeuwse gemeenten. Toch blijft het terugdringen van drankge bruik onder jongeren 'een proces van lange adem' meent Van der Zwaag. „We moeten er blijvend aan werken. Natuurlijk kunnen we ze niet helemaal droogleggen, maar we moeten ze blijven wij zen op de gevolgen van alcoholge bruik. De negatieve invloed die het heeft op hun hersenen." Veere heeft als een van de weini ge gemeenten een 'aanpak per kern'. Daaronder vielen een 'stap-avond' voor ouders in Dom burg, voorlichtingsbijeenkomsten op scholen en een lezing in West- kapelle door dokter Nico van der Lely van de alcoholpoli voor jonge ren. Dorpsraden gaven ook aan be hoefte te hebben aan activiteiten rondom jeugd en alcohol. De Veer- se stadsraad peilt in hoeverre er in het stadje behoefte is om iets aan dit thema te doen. Oostkapel- le wil er rondom Koninginnedag aandacht aan besteden. Door invoering van de nieuwe Drank- en Horecawet krijgen ge meenten meer taken, bevoegdhe den en verantwoordelijkheden. Zo moet de gemeente het toe zicht overnemen van de Neder landse Voedsel en Warenautori teit. Van der Zwaag: „We pakken dat Zeeuwsbreed aan. Zonder Zeeuws-Vlaanderen overigens. Daar zegt men een een eigen pro blematiek te hebben die een speci fieke aanpak vergt. Jammer, ik had dit het liefst met alle dertien Zeeuwse gemeenten gedaan.",, „Een werkgroep werkt nu de aan pak uit. Het wordt best lastig. Neem de jongeren van zeventien die nu nog mogen drinken. Dat zou dan van de zomer niet meer mogen. Krijg dat maar 'verkocht'.. Je moet ook geen Veerse boa's in zetten voor de controle in onze ge meente Die gezichten zijn be kend. Dus er zal ook een roulatie systeem moeten komen." N - Bike- fotad Sïfcr, 1".- Uvvw Dorpiplein 14 43Ó3 AC AAGTEKERKE t«i 01 18-58)306 www louit.u»*«tw»«wi»l«r» nl door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - In de Kop van Schouwen zijn het afgelopen week einde 197 damherten geteld. Dat zijn er 166 minder dan op grond van de cijfers van het afgelopen jaar kon worden verwacht. Vorig jaar werden 358 damherten geteld tijdens de jaarlijks hoefdiertelling. Het aantal reeën bleef wel stabiel. Dat er veel minder herten zijn ge teld heeft volgens voorzitter Fred Jaggie van de hoefdiercommissie meerdere oorzaken. Het weer was tijdens het tellen niet gunstig. Het was koud en het waaide hard waardoor veel dieren 'in de dek king' blijven zitten. Daarnaast is het gedrag van de damherten aan het veranderen. Ze gedragen zich meer als wilde dieren en zijn voorzichtig geworden. Grote groe pen, zoals een aantal jaren gele den regelmatig over de Vroon- gronden liepen, worden nauwe lijks meer gezien. Ieder voorjaar tellen tientallen vrijwilligers de damherten en ree ën op de Kop van Schouwen. Dat gebeurt drie maal in één weekein de om een reëel beeld te krijgen. Afgelopen winter zijn 93 damher ten geschoten en 9 dieren door an dere oorzaken doodgegaan. 'In crescendo door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - „Relax dames, het is geen circus. We maken er een feestje van", maant dirigent Jules van Hesen de sopranen tot een rustig tempo. Het is zaterdagochtend en de Vlis- singse Sint Jacobskerk ademt de Messiah van Handel. Ruim 200 zangers en zo'n 40 instrumentalis ten repeteren de gehele dag voor de uitvoering van de Scratch Mes siah 's avonds „Zorg dat je je adem klaar hebt staan als ik ga dirigeren," geeft Van Hessen zijn sopranen nog een aanwijzing. „Zing niet te na drukkelijk, maar heel nonchalant, zachtjes soms." Er wordt keihard gewerkt maar ook veel gelachen. Dirigent Van Hessen weet zijn koor en orkest op te zwepen met humor, kwinkslagen en een onge breideld enthousiasme. Liggend op de vloer van de consis toriekamer geeft hij grinnikend toe: „Ja, ik ben niet te stoppen." Een geïmproviseerd bed op grijze kratten moet zijn gepijnigd lijf tussendoor wat rust geven. De di rigent wordt geplaagd door een dubbele hernia, maar na wat gron- doefeningen in de koffiepauze gaat hij onverminderd enthou siast verder. „Och, ik heb ook wel eens een Messiah gedirigeerd met 40 graden koorts". Van Hessen wil zijn musici vooral stimuleren en enthousiasmeren: „Het is voor mij geen louter tech nisch proces. Als die F cis alsmaar fout gaat, hamer ik niet op die fout maar probeer het beter te la ten klinken. Je kunt beter een fout maken en rustig doorzingen dan in paniek raken. Dit is vooral een emotioneel proces." Inmiddels zet het koor, onder steund door het orkest voor de zo veelste keer het I shall Purify in. „Dat pury was prachtig, maar het Jy brak dat weer wat af" Een nieu we poging doet Van Hessen stra len. „Het gaat als een waanzinni ge" prijst hij zijn musici. „En dan gaan we nu in crescendo naar The Lord." Violiste Marije van Belzen voelt zich thuis. Ze heeft al een stuk of zes 'Scratches' gedaan, waarvan de laatste drie op rij. „Het is een heel speciale sfeer. Je bent al ge lijk in gesprek met de anderen. Ik moest wel even inspelen, maar het gaat nu redelijk", vindt ze rond een uur of elf in de ochtend. Met de rest van de dag voor de boeg heeft ze er alle vertrouwen in dat het goed komt. In het publiek zit Vlissinger Leo Smits (84). „Ik heb de Scratch Messiah, samen met Loes Roelofs hier opgezet en ook lang meege zongen." Hij volgt de verrichtin gen en zingt vanaf de zijlijn af en toe mee. „Ik had natuurlijk liever daar gezeten. Maar een van de na delen van ouder worden is dat je stem verandert", verzucht hij gela ten. „Maar ik ben er ieder jaar bij. Ik vind het geweldig." Alt Maria de Moei zingt een deel van haar solo. De Vlissinger is direct ge charmeerd van haar stem; „Prach tig diep en warm en toch zo licht. Fantastisch." Zanger (bas) Chris Steketee is en thousiast. De 67-jarige oud-huis arts, geboren Vlissinger maar nu woonachtig Nunspeet, is een fer vent Scratch-deelnemer. „Dit is m'n derde in Vlissingen, maar ik zing overal mee. Het is versla vend. Als je er één gedaan hebt, wil je steeds meer." Jules van Hessen: „Na bijna elf uur dirigeren, kreeg ik zondag zelf een kleine terugslag, maar het ging heel goed. Ik ben tevreden. Er gingen wat kleine dingen mis, maar er ging veel meer beter." Marije van Belzen: „Het was een mooie uitvoering, er zijn geen gro te fouten gemaakt. Toen het pu bliek na het Hallelujah meezong, was een mooi moment. Ik heb er een goed gevoel over." Chris Steketee: „Het was fantas tisch. Ik had echt een gevoel van euforie, van pure blijdschap na af loop. Er is heel dynamisch gezon gen. Het publiek klapte heel lang. ledereen leek blij en gelukkig." ZIERIKZEE - Sauzenfabriek Tons Mosterd en Heerlijkheden in Zierik- zee heeft een Sterspotje gekocht. Maar Ton wil uit milieuoverwegin gen dertig seconden zwart beeld uitzenden en dat mag niet. Eind december doet Ton Schröer, eigenaar van Tons Mosterd, mee aan de actie Serious Request. Re clamebureau Indie en de Ster stel len dertig seconden zendtijd be schikbaar aan de hoogste bieder. Schröer bood ruim boven de 20.000 euro en won. Hij laat zich erop voorstaan een duurzaam be drijf te hebben. Bij een van de be sprekingen over het spotje ontdek te Schröer dat de opname ervan met alle apparatuur veel energie kost. Zo ontstond het idee zwart beeld uit te zenden. „Door miljoe nen tv's op zwart te zetten, zorgt Ton in een halve minuut voor een enorme energiebesparing," juicht reclamebureau Indie in een pers bericht. Schröer: „Het blijkt dat het reglement van de Ster het uit zenden van zwart niet toestaat. Ik heb het finale spotje nog niet ge zien. Eerlijk gezegd weet ik niet wat ze nou precies gaan uitzen den." Uitzending: Dinsdagavond Neder land 1, tussen NOS-journaal en de EO-natuurserie Africa. MAART MAART MAART www.eenwereldvolwonen.nl Morti^reboulevard 40 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16