ZEELAND Jeugdige talenten doen auditie Onderwijsbestuurders vinden dat openbaarmaking Citoscores geen recht doet aan prestaties instellingen. Twitter lanceert Vine: filmpjes van zes seconden Kwart eeuw Festival Zeeuwsch-Vlaanderen MAANDAG 11 maart 2013 CONSUMENT ZEELAND Scholen vrezen eenzijdig beeld door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Een openbare lijst met Citoscores geeft een te eenzij dig beeld over de prestaties van basisscholen. Dat vinden Zeeuw se schoolbestuurders. Nieuwszender RTL heeft de sco res van eindtoetsen opgevraagd bij het ministerie. Staatssecretaris Sander Dekker (WD, Onderwijs) liet vorige week weten dat hij geen juridische mogelijkheden ziet om de gegevens niet open baar te maken. „Er moet transparantie zijn", vindt Gerard Langeraert, direc teur van de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel Leertij. „Maar Cito- uitslagen geven niet de kwaliteit van het onderwijs aan. Een school staat in een bepaalde omge ving. Je hebt geen invloed op de populatie. Je kunt als school heel hard werken, maar in zo'n ran king toch achter aan in het pelo ton eindigen." Andere aspecten moeten ook meegenomen wor den, vindt Langeraert. „Bijvoor beeld de ondersteuning en zorg voor leerlingen in de school." Langeraert vreest ook voor de pri vacy van leerlingen. „De gegevens worden geanonimiseerd per leer ling doorgegeven, maar op onze scholen zitten soms maar vier leerlingen in een klas. Als de pri vacy van kinderen straks geschon den wordt, dan staan we met ju risten op de stoep." „Ik heb geen bezwaar tegen zo'n lijst. We hebben niets te verber gen", zegt directeur Cees Corstan- je van de Archipel-scholen (open bare scholen op Walcheren). „We moeten verantwoording aan de maatschappij afleggen, we krijgen immers ook geld van de maat schappij. Maar als er een top tien met Citoscores komt, is dat ver keerd. Je vergelijkt appels met pe ren: een witte school op het plat teland is onvergelijkbaar met een zwarte school in de stad." Ewald de Keijzer van scholenkoe pel Obase op Schouwen-Duive- land, vindt dat de scores van leer lingen die vlak voor de Citotoets van school wisselen, niet mogen meewegen. „Daardoor kunnen sommige scholen hoger of lager scoren, terwijl zij geen invloed hebben gehad op de schoolcar- rière van deze kinderen." De meeste scholen presenteren de uitslagen van de eindtoetsen al in de eigen schoolgids. Corstanje: „Er is niets nieuws onder de zon." De schoolleiders verwachten dat de openbaarmaking van Citosco res nauwelijks invloed heeft op de schoolkeuze van ouders. „Ik weet zeker dat ouders in staat zijn om door zo'n lijst heen te kijken", beweert Langeraert. „Bovendien: ouders kiezen een school die in de buurt ligt en omdat ze vinden dat de school past bij hun eigen overtuiging over de opvang van kinderen." Corstanje: „Ouders be zoeken vaak verschillende scho len en letten vooral op bereikbaar heid en sfeer in de school." De PO-raad, de landelijke koepel van basisscholen, is bezig om al lerlei gegevens over prestaties van scholen, breder dan alleen de eindtoetsgegevens, straks op een website te presenteren. GOES - „Het was hard werken. We hebben veel gezweet", blikt docente Marcia Smeeding terug op de auditie voor het nieuwe jaar van MBO Dans in Goes. „Het was een leuke, energieke groep." Twintig jeugdige ta lenten mochten zich zaterdag eerst vastbijten in de hip hop. Daarna werd beoordeeld hoe ze zich door de moderne dans heen werkten, gevolgd door jazz en klassiek ballet. „Als afsluiting moesten ze hun eigen solo la ten zien, die ze thuis hadden voorbereid en daarna hielden we de motiva- tiegesprekken." Op 25 mei volgt een tweede selectieronde. De meesten zullen afvallen, vertelt Smeeding. Maximaal 25 leerlingen worden toegela ten tot de opleiding. „Het is zeker niet zomaar iets wat je 'even doet'. Je moet een specifiek talent hebben. Bovendien willen we ook het werkveld niet overspoelen. Dus één klas is echt genoeg." Slechts twee van de auditiënten kwamen uit Zeeland. De opleiding in Goes trekt veel studen ten uit de regio Rotterdam, Eindhoven en Limburg, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13