INTERNATIONALE VROUWENDAG Al ia* ^gda El-Mahdy Feminisme anno 2013: borden en spandoeken leggen het af tegen de blote lijven van proteste rende vrouwen. 8 VERDIEPING 1. FEMEN 2. Aliaa Magda El-Mahdy HO (midden) wordt gesteund boorde activisten van FEMEN tijdens een protest in Zweden tegen de Egyptische grondwet. Gypsy Taub wordt verwijderd beeft ontkleed tijdens een vergadering in San Francisco. Ayesha Omar staat bekend als een van de belangrijkste rebellen van Pakistan. VF RtucfG*n liSLNVCRYi Het vrouwenlichaam als onze website/buitenland Video's van de protestvrouwen In de jaren zeventig van de vorige eeuw ontblootten Nederlandse fe ministes hun lijven voor vrouwen rechten. Een nieuwe generatie fe ministes doet wereldwijd hetzelf de in de strijd tegen uitbuiting, verkettering, verkrachting en er ger. Het blote protest trekt aandacht en is niet zelden zonder risico voor de vrouwen die het durven. Met name in de islamiti sche wereld lopen feministes grote risico's. Vier voorbeelden van spraakmakende vrou- wenstrijd op Internationale Vrouwendag. „In het begin maakten we de mooiste span doeken en borden", legt activiste Aleksan- dra Sjevtsjenko (24) de strategie uit. „Maar dat leverde geen aandacht op. Toen beslo ten we om het radicaler aan te pakken. Wij zien het vrouwenlichaam juist als ons wa pen." De Oekraïense feministische protestorgani satie FEMEN, wereldwijd beroemd om haar demonstraties met blote borsten, houdt het vandaag bij een brave boekpre sentatie. Vanuit Parijs laat Sjevtsjenko we ten dat er voor vandaag niets bloots op het programma staat. FEMEN Kiev, dat vijfjaar geleden begon, heeft sinds september vorig jaar een Frans filiaal. Sjevtsjenko is overgekomen vanuit Berlijn waar ruim een maand geleden een Duitse tak startte. In eigen land had FEMEN politieke ambi ties, maar dat wilde niet echt. „We dachten dat we in het parlement echte veranderin gen in gang konden zetten", zegt Sjevtsjen ko. „Maar het parlement in Oekraïne is cor rupt en er worden alleen vieze spelletjes ge speeld. Daar wilden we niet aan meedoen. Daarom besloten we een internationale be weging op te zetten." Want het gaat niet alleen om de rechten van vrouwen in Oekraïne, maar over de he le wereld. FEMEN heeft inmiddels overal leden: Nederland, Italië, Frankrijk, Mexico, de Verenigde Staten en Brazilië. Geen locatie was voor FEMEN de afgelo pen maanden te ver. In december stonden leden samen met de Egyptische activiste Aliaa Magda El-Mahdy in de Zweedse hoofdstad Stockholm uit verzet tegen de komst van de sharia in Egypte. Eind janua ri in Parijs verkleedden activisten van FE MEN zich als lesbische bruidsparen in wit te jurken en broeken. Met ontbloot bovenli chaam ondersteunden ze het homohuwe lijk. Tijdens het Braziliaanse carnaval ver schenen ze half naakt op het vliegveld om te protesteren tegen sekstoerisme en de seksindustrie. Overal zijn de vrouwen ver zekerd van media-aandacht. Bang dat hun blote borsten hun boodschap overschadu wen, is Sjevtsjenko niet. „Ik praat met jou nu toch ook over de rechten van de vrou wen, de seksindustrie en prostitutie?", kaatst ze de vraag terug. Aliaa Magda El-Mahdy, ook wel 'de naakte blogger' genoemd, jaagt half Egypte op de kast. In oktober 2011 plaatste zij naaktfoto's van zichzelf en haar vriendje op internet om zich naar eigen zeggen uit te spreken te gen 'een maatschappij van geweld, racis me, seksisme, seksuele intimidatie en hypo crisie'. Eind vorig jaar protesteerde ze naakt op de stoepen van de Egyptische am bassade in Zweden tegen de dominantie van conservatief religieuze ideeën in de Egyptische politiek. El-Mahdy's acties scoren goed in de inter nationale pers. Haar zusters in Egypte zit ten er toch wat mee. Mariam Kirollos (22), feminist en vrouwenrechtenactivist, zegt altijd alle vormen van vrouwenprotest aan te moedigen, want 'iedereen heeft het recht om zich op zijn of haar manier uit te drukken'. „Maar ik betwijfel of deze vorm van protest aansluit bij de beleving van Egyptische vrouwen." Kirollos noemt het onderdrukken van vrou wen onder het islamistische bewind van president Mohamed Mursi niet per se erger dan onder Mubarak, wel gebeurt het vol gens haar openlijker. „Vroeger probeerden ze overtredingen op zijn minst te verber gen, nu komen ze er openlijk voor uit. De regering denkt op die manier steun van het volk te krijgen, maar ze zien niet in dat Egypte aan het veranderen is." Toen het mensenrechtencomité van het parlement in februari concludeerde dat vrouwen zelf verantwoordelijk zijn voor seksuele intimidatie, gingen honderden vrouwen bewapend met messen de straat op om te laten zien dat ze bereid waren zich met hand en tand te verdedigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8