Sluis discussiert weer over tweede woningen Toezicht op kerncentrale Borssele moet anders van TWeede Kamer ZEEUWS-VLAANDEREN 27 KRINGLOOPWINKEL HEEFT MEERDERE DOELEN VRIJDAG 8 MAART 2013 De Kringloopwinkel in Oostburg is onderdeel van het commerciële bedrijf Piblw-reïntegratie. Dat zorgt voor arbeidsbemiddeling, in- burgeringscursussen en zorg via persoonsgebonden budgetten (Pgb). Bij de Kringloopwinkel werken vrij willigers, mensen met een uitke ring en patiënten van Emergis. De mensen van de Kringloopwin kel spreken liever van 'de Kring loop', zonder -winkel. De winkel is immers maar een onderdeel van de kringloopcyclus. Wie spullen overheeft, kan die aan bieden bij de winkel. Indien moge lijk worden ze ook aan huis opge haald. De artikelen worden daarna voor een zacht prijsje verkocht in de winkel. De Kringloop bereikt daarmee meerdere doelen: vermindering van de afvalberg, de mogelijkheid voor minima om goedkoop spul len te kopen, en de kans voor lang durig werklozen en psychiatrisch patiënten om aan de slag te kun nen. Momenteel werken er negen men sen uit de bijstand bij het service team, dat klusjes uitvoert aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Er werken tien uitkeringsgerechtig den in de Kringloop. Daar zijn ook tien vrijwilligers en zes cliënten van Emergis aan de slag. De Kringloopwinkel is op vrijdag ook uitgiftepunt van voedselpak ketten via de voedselbank. In Oost burg halen momenteel wekelijks 27 mensen zo'n pakket op. De Kringloopwinkel bevindt zich aan de Zuizandsestraat. De winkel is geopend op maandagmiddag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdagochtend. Meer informatie op de website www.kringloopoostburg.nl. OOSTBURG - De Sluise gemeente raad stelt na de zomer nieuwe re gels voor het gebruik van tweede woningen vast. De afgelopen tijd voerden raadsle den verhitte discussies over het tweedewoningenbeleid. Duidelijk is dat een meerderheid in de ge meenteraad én het college onge lukkig zijn met de huidige situa tie, waarbij de verkoop van een huis als tweede woning in bijna alle gevallen verboden is. Maar de regels zijn makkelijk te omzeilen, en de oorspronkelijke redenen voor het invoeren van de verorde ning zijn achterhaald, vindt wet houder Peter Ploegaert. „Die wa ren bedoeld om te zorgen dat er huizen overbleven voor perma nente bewoning. Maar nu hebben we juist te maken met leegstand." B en W geven raadsleden wel al vast ruimte om te bepalen welke factoren wel of juist niet een rol kunnen spelen bij het aanwijzen van huizen als mogelijke tweede woning. Daarbij moet per geval worden afgewogen of een woning nog geschikt en interessant is voor vaste bewoning. In de raads commissie Ruimte wordt volgen de maand gepraat over die crite ria. Daarna stelt het college een voorstel op. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat een onafhankelijk instituut zal toezien op de veiligheid van kern centrales in Nederland. Momenteel gaat het ministerie van Economische Zaken over zo wel het goed- en afkeuren van nu cleaire vergunningen als over (vei ligheidscontroles. Dat is echter te gen het advies van het Internatio naal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat adviseert lidstaten na melijk om de controle- en inspec tiediensten onafhankelijk in te richten. Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) stelt dat dit kabinet geen kernenergie promoot. Toch onderzoekt de regering of en hoe verantwoordelijkheden geschei den moeten worden. Een deel van de Tweede Kamer vraagt zich af of er ook haar scheurtjes zitten in het reactorvat van Borssele. Dat is wel het geval bij de centrales in het Belgische Tihange en Doel. Volgens Kamp wordt het vat in Borssele in april gecontroleerd met behulp van ultrasone tech niek. De centrale ligt dan stil voor onderhoud. De minister van Economische Za ken stelt dat er in Borssele niets aan de hand is omdat de instal latie met behulp van 'andere tech nieken' is vervaardigd. Kamp be nadrukt dat het met de veiligheid vin Borssele wel goed zit. Dat leidt de bewindsman af uit Euro pese veiligheidstesten. Ook met de beveiliging tegen terreuraan slagen zit het volgens hem goed. De punten waarop de kerncentra le nog kan worden verbeterd, moeten in 2017 zijn uitgevoerd. Dat kost 30 miljoen euro. Kamp denkt binnenkort de ver gunning te kunnen verlenen om Borssele tot 2034 open te hou den. eigen lemaal niet kan." Het is één van de voorbeelden van onwenselijke maatregelen uit de praktijk, geeft De Lijser aan. „Volgens mij is dit een prim| plek voor alle mensen die langere tijd werkloos zijn ge weest. Je komt weer in een ritme, leert met collega's omgaan, en dat allemaal in je eigen tempo. Bij ge wone bedrijven kan dat vaak hele maal niet. Ik zie daar dan ook een heleboel mensen weer afhaken." Maar genoeg gesipt: De Lijser, die in Sluis overigens raadslid is voor de PvdA, kijkt óók graag op een positieve manier naar wat er wél wordt bereikt. Dagelijks werken er mensen in 'zijn' winkel die an ders thuis zouden zitten. Ze ha len spullen, knappen ze op in de werkplaats of helpen mee bij de verkoop. Iedereen op zijn of haar eigen niveau. „We hebben een vrouw die hier twee ochtenden in de week zit te breien. Maar voor haar gevoel gaat ze naar haar werk. Dat doet een heleboel voor haar eigenwaarde." De winkel draait prima, geeft De Lijser aan. „Belangrijk is natuur lijk dat het aanbod goed blijft. Dat loopt wat terug door de crisis; mensen doen wat minder snel iets weg." Maar zolang bijvoor beeld complete inrichtingen van kamers in zorgcentra aan de Kringloop worden geschonken, hoor je De Lijser niet klagen. „Laatst knapte hotel De Blanke Top uit Cadzand-Bad zijn kamers op. Wij kregen toen onder meer vijftig boxsprings. Die hebben we voor 25 euro per stuk verkocht. Dat liep als een tierelier. Dan schiet het natuurlijk lekker op." tempo bij Kringloop Coördinator Rinus de Lijser is kritisch over de pogingen om zo veel mogelijk mensen uit de bijstand aan een reguliere baan te helpen. „Voor veel mensen is dat gewoon geen goede oplossing. Die vallen na een poosje alleen maar verder terug." foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75