Zedenverdachte wil uit onder tbs II I 22 ZEELAND Koffiedik kijken brieven FRACTIEVERGOEDINGEN De fracties in de Statenzaal leggen zichzelf meer zorgvuldigheid op bij de verantwoording van hun kosten. i VRIJDAG EF De Koningslinde Kerncentrale Energie Panorama Walcheren Je kunt als politiek niet zeggen: dat laten we maar zitten omdat het zo'n doodgoeie jongen is. Ondine van der Vleuten Wie zeker wil zijn van een baan, moet een bèta-opleiding in de elektrotechniek, de fysica of de software kiezen. Volgend jaar al telt Nederland 63.000 va catures voor technisch ge schoold personeel, lees ik. Zou het? Ooit studeerde ik voor vertaler. Mooi beroep. Er viel nog goed mee te verdienen ook, als je je specialiseerde. Richt je op handleidingen om zelf computersoftware te schrij ven, adviseerden mijn leraren. Ha! Een paar jaar later had Mi crosoft zo ongeveer het mono poly op software en schreef nie mand nog zelf computerpro grammaatjes. Daar ging je dan, met je speciali satie. In de tijd dat ik journalistiek studeerde, was geschreven pers de veiligste keuze. Daar waren de meeste banen. Zo ongeveer elke Nederlander had wel een abonnement op een dagblad. Vacatures voor radio en tv wa ren er aanzienlijk minder. De regionale omroep zat nog in z'n experimentele fase, en Neder landers moesten het doen met twee televisiezenders. Dat kran ten binnen enkele decennia in hun voortbestaan bedreigd zou den worden; dat redacties dras tisch uitgedund zouden wor den; niemand die het voorzag. Net zo min als dat ICT'ers mas saal brodeloos raakten, nadat de ICT-bubble in 2001 knapte. Leraren: werden massaal bin nengehaald als zij-instromer, maar net zo hard weer uitge wuifd toen de overheid de geld kraan dichtdraaide. Bouwvakkers: verloren met de instorting van de huizenmarkt hun toekomstperspectief. Makelaars, notarissen, thuis zorgmedewerkers, apothekers en medewerkers in de kinder opvang: allemaal hebben ze de afgelopen tijd moeten naden ken over een plan B. Voorspellen waar in de toe komst brood te verdienen is, heeft soms wel iets van koffie dik kijken. „Ik word archeoloog", zegt mijn zoon. „Oude dingen vind ik mooi." Dat-ie dan maar geriater wordt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De koningslinde mét sierhek en al komt op 9100 euro. Ik kan bijna niet geloven dat dit serieus is. Maar ja, we leven in een tijd dat het gaat over miljoenen of miljarden en salarissen van 700.000 euro. Van de Koningslin de heb ik nog ongeveer honderd bomen in voorraad in de maat 10/12 voor 70 euro per stuk, lever baar mét of zonder rek. J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen In de kerncentrale Borssele ko men geen storingen meer voor maar die heten eufemistisch uitge drukt 'gebeurtenissen'. Het aantal storingen van vijftien wijkt niet sterk af van voorgaande jaren. Slechts drie hiervan waren van de laagste categorie Over de andere twaalf wordt gezwegen. Hiermee zijn we weer goed geïnformeerd. Of om de tuin geleid? Riek Kas Mulder Pompstation 2, Biggekerke Bonnetjes moeten kloppen in Staten door Ben Jansen en Marcel Modde MIDDELBURG - Accountantskan toor Deloitte is de afgelopen maanden met de stofkam door de financiële verslagen van de Staten fracties gegaan. De vraag was: komt de besteding van hun bud get voor fractievergoedingen in de periode 2007-2011 overeen met de regels die de Staten er zelf voor hebben gesteld? Nou, vond de ac countant, daar valt best wat aan te verbeteren. Aanleiding: bij het vertrek van Gertjan Bouterse (PvdA) uit de Staten, november vorig jaar, werd geopperd dat er iets mis was met zijn financiële verantwoording uit de vorige periode. Bouterse was toen uit de SP gestapt en on der de naam Sociaal Zeeland als eenmansfractie verder gegaan. Hij werd lid van de PvdA en kwam voor deze partij meteen terug in de Staten na de verkiezingen van 2011. Dankzij het onverwacht goe de verkiezingsresultaat van zijn nieuwe partij en dankzij het be danken van iemand die boven hem op de lijst stond. Bij zijn onderzoek stuitte de ac countant bij Bouterse en bij ande re fracties soms op kostenposten die hem de wenkbrauwen deden fronsen. De fracties kregen daar op de gelegenheid beter duidelijk te maken dat de uitgaven wel de gelijk zijn gedaan voor het heil van Zeeland en de Zeeuwen of - als dat bij nader inzien toch min der makkelijk viel aan te tonen - kostenposten te schrappen. Dat geld moet worden terugbe taald, is niets bijzonders. De jaar lijkse vergoedingen van 22.000 per fractie per jaar (na de split sing SP-Sociaal Zeeland 20.000 eu ro) zijn een voorschot. Dat de ene fractie meer gebruikt dan de ande re heeft onder meer de maken met de werkuren van de fractieas sistent en de initiatieven die een partij ontplooit. Het artikel over elektrische ener gie uit biobrandstoffen, toont de onkunde van milieufanaten als. het gaat om de opwekking van elektriciteit! En het is ook heel triest dat wij gedwongen worden door zulke mensen in Brussel, de kolencentrale te sluiten! Die zet op een zeer efficiënte manier de energie in steenkool om in elektri sche kracht. Die energie is er vele miljoenen jaren geleden inge bracht door de zon en die heeft daar ook miljoenen jaren over ge daan! Dan is het toch eenvoudig te begrijpen dat het onmogelijk is om uit een bos dat misschien en kele tientallen jaren leeft, ook veel energie te winnen. De laatste tijd wordt in wetenschappelijke beschrijvingen ook steeds meer twijfel uitgesproken aan de in vloed van C02-gas op de zoge naamde opwarming van de aarde. Zeeland heeft zijn kansen gemist door het afwijzen van een tweede kerncentrale. Dat is de enige ma nier om voldoende schone elektri citeit op te wekken. Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Ik lees dat 'Panorama Walcheren zich nu moet bewijzen'. Voor wie het panorama gezien heeft, lijkt me dat de omgekeerde wereld. Het Panorama staat en is zonder precedenten. Wie zich moeten be wijzen, zijn de mensen die de voorwaarden kunnen creëren, waardoor heel veel mensen wil len komen kijken en een unieke ervaring gaan opdoen. Politici, toeristen-, cultuur-, horecaorgani- saties en middenstanders zijn aan zet! Geldgebrek of crisis zijn niet meer dan onterechte uitvluchten. Renske Bruijel M. Smallegangehof 1, Middelburg Annebeth Evertz, fractievoorzitter PvdA. Gertjan Bouterse. archieffoto Lex de Meester In het - besloten - overleg van de fractievoorzitters deze week heeft Annebeth Evertz (PvdA) ervoor gepleit dat in het geval van Bou terse soepelheid te betrachten vanwege diens financiële omstan digheden. Andere fractievoorzit ters en commissaris van de konin gin Han Polman houden zich er over op de vlakte, maar Leen Har- pe (GroenLinks) wil er wel wat over kwijt: „Je kunt als politiek niet zeggen: dat laten we maar zit ten omdat het zo'n doodgoeie jon gen is. Voor Bouterse geldt dezelf de lijn als voor alle fracties. Hij zal gewoon terug moeten betalen. En als hij dat niet wil of kan, dan zijn daar procedures voor." Harpe vindt dat er geen sprake van kan zijn dat Provinciale Staten met de hand over het hart strijken. Dat zijn de andere fractievoorzit ters ook niet van plan. Nadat vol gende week vrijdag de terug te storten bedragen formeel zijn vastgesteld, krijgen alle fracties een brief met het verzoek het geld over te maken. Als dat niet binnen vier weken gebeurt, vol gen een aanmaning, een aanbod voor een betalingsregeling en uit eindelijk de inschakeling van een incassobureau. Statenfracties zijn gewone schuldenaren. Bouterse wil het formele besluit van de Staten afwachten, alvorens hij inhoudelijk ingaat op de kwes tie. Hij zegt dat hij zich 'verder zal houden aan de verplichtingen die hij heeft'. Leen Harpe, GroenLinks DEN HAAG - Een 58-jarige Middel burger heeft deze week bij het ge rechtshof in Den Haag andermaal getracht onder de tbs-maatregel uit te komen die hij kreeg voor de licten in de seksuele sfeer. De zaak sleept zich al bijna vijfenhalfjaar voort van de rechtbank, via het hof tot aan de Hoge Raad toe, en weer terug naar het hof. De Hoge Raad oordeelde name lijk dat het hof de zaak gedeelte lijk over moest doen. Het gerechts hof veroordeelde de man in 2011 tot negentien maanden cel en tbs voor het meermalen in zijn auto achternarijden (stalking) van een fietsend meisje in Middelburg en Vlissingen in 2007, en voor pot- loodventen op de trap van het strand aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen in 2005. Van de aan randing van een willekeurig slachtoffer op het Vlissingse strand werd de man destijds vrij gesproken door het hof. Wel acht te het hof toen nog bewezen dat de Middelburger zijn huishoud ster drogeerde door een- zwaar slaapmiddel in haar koffie te doen waarna ze twee uur 'out' bij hem op bed lag. Volgens het Openbaar Ministerie keek de verdachte spe ciale porno terwijl de vrouw be wusteloos op het bed lag: speciale porno met beelden van bewuste loze vrouwen die werden ver kracht. Die hele laatste affaire was volgens de Hoge Raad verkeerd benoemd door het hof. De Hoge Raad vond dat als dat feit bewe zen werd verklaard, het dan als een mishandelingsdelict moet worden gezien en niet als vrij heidsberoving. Dat was koren op de molen van de verdediging, want volgens advocaat M. Nilis- sen mag alleen tbs met dwangver pleging worden opgelegd voor de licten waar vier jaar cel op staat; de maximumstraf voor mishande ling is drie jaar cel. Maar hofaan- klager T. d'Anjou paste daar een mouw aan door het drogeren aan te merken als 'mishandeling met voorbedachten rade'. „Daarop staat maximaal wel vier jaar cel en dat maakt het feit dus wel tbs-waardig." De aanklager eist nu vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging. Uitspraak 21 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70