Team Odinga: gesjoemel in Kenia Schoonzoon Osama bin Laden gearresteerd 'De oppositie houdt zich stil, uit SYRIËRS 6 BUITENLAND Een miljoen mensen hebben Syrië ontvlucht. Een handvol leeft in een verlaten Libanese gevangenis. Ik maak me zorgen dat hier straks cholera uitbreekt, als het warmer wordt MOMBASA - Bij het tellen van de stemmen in Kenia is gerommeld. Dat zegt Kalonzo Musyoka, de kan didaat voor het vice-president- schap volgens de BBC. Musyoka is de running mate van minister-president Raila Odinga. Laatstgenoemde ligt in de tussen tijdse stand achter op zijn rivaal Uhuru Kenyatta. Maandag sloten de stembussen in Kenia. De bevol king heeft massaal deelgenomen aan de presidentsverkiezingen. Vijfjaar geleden liepen verkiezin gen uit op bloedig protest. Musyoka zei gisteren: „We heb ben bewijs dat de verkiezingen doorgestoken kaart zijn." Hij wil de dat het tellen zou stoppen maar benadrukte dat zijn woor den niet gezien moesten worden als een oproep voor protest. „Er is helemaal geen ruimte om te rommelen met de uitslagen", zei Ahmed Issack Hassan, hoofd van de verkiezingscommissie IE- BC. Het tellen is wel ernstig ver traagd vanwege een crash van het elektronische telsysteem. Gisteren werd bekend dat het pro ces voor het Internationaal Straf- hof tegen de Uhuru Kenyatta is uitgesteld. De politicus, beschul digd van misdaden tegen de men selijkheid na de vorige verkiezin gen in Kenia, hoeft zich nu pas in juli te melden. Rechters van het ICC kwamen te gemoet aan een verzoek tot uit stel van de verdediging. Het team van Kenyatta had van de aankla gers te laat bewijsmateriaal gekre gen en wil meer voorbereidings tijd. Ook wil men dat de hele zaak tegen hem van tafel gaat. De aanklagers zouden materiaal ge manipuleerd hebben om de rech ters zo ver te krijgen de aanklacht tegen hem te bevestigen. Na de stembusgang van eind 2007 ontstond een conflict over verkie zingsfraude en de vraag wie had gewonnen. Door etnisch en politiek gemoti veerd geweld vielen meer dan 1000 doden. Zeker 300.000 Kenia- nen werden van huis en haard ver dreven. Kenyatta wordt gezien als een van de aanstichters van het geweld. Vluchten naar oude Zijn nieuwe thuis is een verlaten gevangenis, in het dorp Souairi. Een zon en bloemen zijn op de muren gekalkt: herinneringen aan de vorige bewoners. Tot zes jaar geleden zaten hier Palestijnse gevangenen. Nu wonen er 150 Sy- riërs in de zestien cellen. Stukken karton zitten achter de tralies ge plakt tegen de kou. Er is amper elektriciteit en geen water. Hoe wel de deuren nu niet meer op slot gaan, herinneren het zware ij zer en de vele sloten aan hun som bere verleden. De 20-jarige Zaharith woont met vier andere families in een cel. Met goedkoop hout hebben ze een scheidingsmuur gebouwd, in de schamele zitkamer die ze daar mee creëerden, hangt de geur van poep. Een aangrenzend hok wordt gebruikt als wc, douche én keuken. „Ik maak me zorgen dat hier straks cholera uit gaat bre ken, als het warmer wordt", zegt Mona Monzer, een medewerkster van de ngo Save the Children die helpt de ex-gevangenis iets leef baarder te maken. Met haar zes maanden oude dochter op de arm legt Zaharith uit dat ze nooit had gedacht dat ze zo terecht zou ko men. „We kunnen nergens an ders heen. Behalve terug naar Sy rië, maar dat is net een graf." Meer dan de helft van de gevange nisbewoners heeft zich niet gere gistreerd bij de VN, of maakt deel uit van de meer dan 100.000 Sy- riërs die op de wachtlijst staat. De VN vluchtelingenorganisatie UNHCR kan de stroom niet bij houden. Vorig jaar kwamen er in april en mei samen 5.000 Syriërs de grens over, nu komt datzelfde aantal in slechts drie dagen. In de Libanese hoofdstad Beiroet is de wachttijd voor registratie door gebrek aan capaciteit bijna drie maanden, terwijl die registra door onze correspondent Fernande van Tets SOUAIRI - Er komt een taxi uit Da mascus aangereden. De auto is volgestouwd met dekens, plastic zakken met kleren, pannen en zelfs een gasfles. „Mijn huis is tien dagen geleden verwoest door een explosie", zegt Abu Alaa (27) bij aankomst in het Libanese Souairi. Hij heeft drieënhalf uur gedaan over de reis vanaf het plat teland nabij Damascus. Hemels breed zo'n 40 kilometer. De grens kwam hij makkelijk over dankzij 200 euro smeergeld. „Wie betaalt, komt wel binnen", schampert hij. Woensdag registreerden de Verge- *-J- Naties de miljoenste vluch- naar aanleiding van het con flict in Syrië. Dit moment was pas in juni verwacht, maar sinds begin dit jaar is de vluchtelingen stroom enorm toegenomen. Het grootste aantal vluchtelingen komt naar Libanon, waar in 2012 meer dan 325.000 vluchtelingen zijn neergestreken, aldus de VN. Al met al vormen de vluchtelin gen in Libanon 10 procent van de bevolking. Ter vergelijking, dat zou voor Nederland betekenen dat het in een jaar zo'n twee keer Amsterdam erbij zou krijgen. Abu Alaa is een van die vluchte lingen. Ngo-medewerker in Souairi Officieel verzet de regering in Bei roet zich nog steeds tegen het ont staan en de forse aanwas van vluchtelingenkampen. De Syriërs zijn niet de eerste die Libanon hun veiligheid zoeken: het relatief liberale land ontving na eerdere oorlogen in de regio al honderd duizenden Palestijnen en Irake zen. Maar ondertussen - ruim twee jaar na het uitbreken van de Syrische burgeroorlog - zijn de eerste stappen naar vluchtelingen kampen gezet. De eerste 'transit centers' (opvang- tie wel hard nodig is, zoals voor het ontvangen van hulp zoals voedselbonnen, dekens en hulp met de huur. Het enige voordeel voor de onge registreerde Zaharith is dat de ge meente van wie de gevangenis is, niet om huur heeft gevraagd. Hoe wel veel vluchtelingen aanvanke lijk bij familie en vrienden te recht konden, huurt 60 procent van hen inmiddels een woning. Iets minder dan 10 procent woont in tentenkampen verspreid over het land. WASHINGTON - Een schoonzoon van Osama bin Laden en woord voerder van al-Qaeda is gearres teerd en naar de VS overgebracht. Dat heeft het Amerikaanse Con greslid Peter King donderdag ge zegd, meldden Amerikaanse me dia. Volgens de Republikein King is de arrestatie van Sulaiman Abu Ghaith (47) een 'belangrijke over winning' in de voortdurende strijd tegen terreurnetwerk al-Qaeda. Ghaith nam volgens hem ook deel aan de voorbereidingen van de aanslagen in september 2001 op het World Trade Center in door onze correspondent Jan-Albert Hootsen New York en het Pentagon. Ghaith is opgepakt in Jordanië. Turkije zou hem naar dat land hebben uitgezet. De FBI en de Jor daanse autoriteiten werkten sa men bij de arrestatie. Ghaith is geboren in Koeweit, maar ging in 2001 naar Pakistan. Hij zit inmiddels vast in New York. Na de aanslagen van 9/11 was Ghaith een van de belangrijk ste woordvoerders van terreuror ganisatie al-Qaeda. Later zou hij onder meer in Iran hebben ge woond, waar de autoriteiten hem in de gevangenis zouden hebben gegooid maar uiteindelijk lieten gaan. CARACAS - Na de eerste schokgol ven over de dood van Hugo Chavez komt het dagelijks leven in de Ve nezolaanse hoofdstad weer lang zaam op gang. Automobilisten toeteren hun frus traties weer van zich af en de win kels zijn weer open. Toch hangt een prangende vraag als een scha duw over Caracas, maar ook ver daarbuiten: wat nu? Volgens de Venezolaanse grond wet moeten er binnen 30 dagen na de dood van de president ver kiezingen worden uitgeschreven. Chavez wees zelf in december vi ce-president Nicolas Maduro aan als kroonprins. Het is nog steeds volkomen onduidelijk wanneer de verkiezingen zullen worden ge organiseerd. Zodoende worden de komende weken ook voor de Ve nezolaanse oppositie, die in okto ber met haar kandidaat Henrique Capriles de presidentsverkiezin gen verloor, cruciaal. „De oppositie houdt zich stil, deels uit respect, maar ook uit angst voor woedende reacties door de chavistas", zegt Ricardo Antela van Globovisión, de laatst overgebleven oppositiezender van het land. „Tegenstanders van Chavez bezinnen zich nu op hun strategie. Als er snel verkiezingen worden gehouden, zal dat in het voordeel zijn van Nicolas Maduro, omdat hij nu nog massaal de sym pathie van alle Chavez-aangan- gers heeft." Volgens Antela ligt het voor de hand dat Henrique Capriles op nieuw de oppositie zal leiden bij de komende verkiezingen. „Hij was immers ook degene die na mens de oppositie de condolean ceverklaring voorlas." Ook buiten Venezuela is er onge rustheid over het post-Chavez tijdperk. Zo zijn landen als Nicara gua en Cuba de afgelopen jaren sterk afhankelijk geworden van goedkope olieleveringen uit Vene zuela. Chavez was daarnaast de ideologi sche leider van een regionale alli antie van linkse presidenten als Evo Morales (Bolivia) en Rafael Correa (Ecuador).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6