Muziektherapie Robert M. maakt ouders razend Geen vervolging Thom Karremans 'Minima zijn dupe nieuwe regels 4 BINNENLAND De burgemeester en de politie hebben schromelijk onderschat wat voor 'feestje' Project X zou worden. Robert M. praat met gedragsdeskundigen en heeft contact met een vrijwilliger Volgens de deskundigen lijdt de verdachte aan ernstige pedofilie en is hij hyperseksueel Op basis van de signalen van onze leden ben ik niet verrast over deze conclusies Hogere bijdrage minima kan als onredelijk worden gezien door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Advocaat Richard Korver, die de meeste ouders van de slachtoffertjes in de Amsterdam se zedenzaak bijstaat, had zijn cliën ten nog niet eerder zo boos gezien. Tijdens de behandeling van het ho ger beroep tegen hoofdverdachte Robert M. kwam gisteren naar bui ten dat hij al meer dan twee jaar op een psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught verblijft waar hij verschillende therapieën ondergaat. Zo krijgt de 29-jarige M. muziek therapie, praat hij met gedragsdes kundigen, heeft hij contact met een vrijwilliger en helpt iemand hem bij het onderhouden van con tacten met de buitenwereld. „Hij heeft een hoop voorrechten die andere gedetineerden niet heb ben", aldus Korver. M. staat terecht voor het misbrui ken van 67 zeer jonge kinderen en het maken en verspreiden van kinderporno. Hij is door de recht bank veroordeeld tot achttien jaar celstraf en tbs. Om zijn pedofiele en hyperseksuele gevoelens te on derdrukken krijgt hij libidorem- mende medicijnen. Ook dat is een onderdeel van de behande ling in Vught. De ouders die de zitting volgden in een andere zaal in het gerechts hof in Amsterdam waren onaange naam verrast. Korver: „Ze vinden dat M. eerst boete moet doen, zoals alle ande ren die worden veroordeeld tot een celstraf. Daarna mag hij pas worden behandeld." De ouders willen opheldering van de minis ter van Veiligheid, en ze zullen hem vragen om in te grijpen als dat mogelijk is. Tjalling van der Goot, advocaat van M., heeft begrip voor de boos heid van de ouders, maar hij bena- Gezag faalde drukte dat de detentieomstandig heden van zijn cliënt niet bijzon der zijn. Die zijn bovendien door de minister een aantal jaar gele den zeifin het leven geroepen. Nederland heeft vijf zogeheten PPC's, penitentiair psychiatrische centra voor gedetineerden die in tensieve zorg en behandeling no dig hebben die in een gewone ge vangenis niet kan worden gebo den. In 2011 verbleven er volgens de cijfers van de Dienst Justitiële Instellingen 595 mensen in de PPC's. Van hen zaten er 323 nog in voorlopige hechtenis, net als Robert M. Zijn psychische gesteldheid stond gisteren centraal tijdens de zit ting. M. wil niet eerst achttien jaar zitten om daarna pas naar een tbs-kliniek te kunnen. De kans op een succesvolle behande ling is volgens de verdediging dan kleiner. Voor een goed beeld van zichzelf heeft M. zich onlangs vrij willig laten onderzoeken door een psycholoog en psychiater. M. zat driftig mee te schrijven toen zijn onderzoekers werden ondervraagd door het hof. Zelf had hij ook wel een paar vragen. Het is niet de stijl van M. om ach terover te leunen en zijn verdedi ging over te laten aan zijn advoca ten. Hij kiest de aanval. Volgens de gedragsdeskundigen lijdt de verdachte aan ernstige pedofilie, is hij hyperseksueel en heeft hij een persoonlijkheidsstoornis. „Ik ben het met hun diagnose eens", stelde M. Volgens de onderzoe kers was de verdachte ten tijde van het misbruik van de kinderen verminderd toerekeningsvatbaar. De kans op herhaling achten ze groot en langdurige tbs-behande ling noodzakelijk. Volgens M. is de kans dat een tbs-kliniek hem ooit zal durven laten gaan, niet heel groot. „Ik heb levenslang tbs in het vooruitzicht" door Jelte Posthumus HAREN - De Harense burgemees ter Rob Bats en de politie van Gro ningen hebben flinke steken laten vallen tijdens de rellen na het zo genaamde 'Project X'-feest, in sep tember vorig jaar. Dat is de hoofd conclusie van de commissie-Co- hen, die de rellen onderzocht. Dat meldden 'bronnen rond het rap port' gisteravond al aan de NOS, aan de vooravond van de publica tie van de onderzoeksresultaten. Vandaag om 11.00 uur presenteert commissievoorzitter Job Cohen na vijf maanden onderzoek in het gemeentehuis van Haren echter alsnog zijn bevindingen. En die zijn niet mals. Duizenden Facebookgebruikers kondigden tijdens de wekenlange aanloop naar het feest op 21 sep tember al aan dat zij naar Haren zouden afreizen. Maar de politie Groningen en burgemeester Bats lijken de enigen te zijn die de enorme stroom van reacties op Facebook hebben onderschat. Vol gens de NOS blijkt uit het onder zoeksrapport dat de politie te wei nig kennis heeft van sociale me dia. Mede daardoor waren er aan het begin van de avond slechts acht ME'ers en vier politiemen sen te paard aanwezig en moest slechts een handjevol agenten de Cerrit van de Kamp, voorzitter politiebond ACP groeiende stroom feestgangers, die lopend vanuit Groningen en via het treinstation in het dorp ar riveerden, in goede banen leiden. Volgens de NOS riep burgemees ter Bats vervolgens veel te laat de hulp in van ME'ers uit omliggen de regio's. Ook ontbrak het de politie aan goede draaiboeken, waardoor on duidelijk was via welke routes zij relschoppers moest afvoeren en hoe ambulances het dorp in- en uit moesten rijden. Tot overmaat van ramp functioneerde het on derlinge communicatienetwerk van de politie niet, waardoor agen ten hun leidinggevenden niet kon den bereiken. Toen de politie er uiteindelijk in slaagde om de rel schoppers uiteen te jagen, trok ken de jongeren een spoor van vernieling door het dorp. Doods bange inwoners konden slechts toekijken hoe auto's, verkeersbor den, fietsen en winkelruiten ge sloopt werden. De totale schade bedraagt volgens het Verbond van Verzekeraars ongeveer een miljoen euro. De politie hield eerder al een ei gen evaluatie van de rellen. Bij een meldpunt konden agenten anoniem doorgeven wat er vol gens hen was misgegaan. Gerrit van de Kamp van politiebond ACP verklaarde gisteren dan ook: „Op basis van de signalen van on ze leden ben ik niet verrast over deze conclusies." Maar terwijl de onderschatting van de rellen onder andere te wij ten is aan het gebrek aan kennis van sociale media zoekt de politie haar heil vooral in beter materi eel. Dat blijkt volgens RTV Noord uit een intern rapport. Zo zou de politie andere wapenstokken wil len aanschaffen en krijgen ME-bussen een navigatiesysteem. Wat de rol van de sociale media precies was en hoe het kan dat de De ME werd te iaat opgeroepen om jongeren in toom te houden. foto Catrinus van der veen/ANP politie de rol van Facebook heeft onderschat, zal vandaag blijken. Drie onderzoekers van de Univer siteit Twente, die deel uitmaken van de onderzoekscommissie, hebben de afgelopen maanden 50.000 Facebookberichten geana lyseerd die op de Facebookpagina van Project X zijn geplaatst. Ook onderzochten zij de inhoud van ruim 500.000 tweets. Opvallend genoeg bleek in 2011 ARNHEM - Luitenant-kolonel Thom Karremans wordt niet vervolgd voor oorlogsmisdaden tijdens de val van Srebrenica in 1995. Nabestaanden van het drama had den aangifte gedaan tegen de Dutchbat-commandant en tegen plaatsvervanger Rob Franken en personeelsfunctionaris Berend Oosterveen. Maar justitie vindt dat zij volgens het strafrecht 'niet verwijtbaar hebben gehandeld'. Karremans reageerde opgelucht. De nabestaanden willen het hof vragen het OM alsnog te dwingen tot vervolging over te gaan. Karremans was commandant van de Nederlandse VN-eenheid in Srebrenica, Dutchbat, toen de en clave in 1995 door troepen van de Servische generaal Mladic onder de voet werd gelopen. Duizenden Bosnische moslims werden ver moord. Het OM onderzocht de fei ten en zegt nu dat Karremans niet betrokken is geweest bij de misdaden die het Bosnisch-Servi- sche leger toen pleegde. Advocaat Zegveld, die namens de nabe staanden aangifte deed, zegt 'niet anders te kunnen concluderen' dan dat er een politiek besluit is genomen. Ze vindt dat het OM de feiten uit het onderzoek had moe ten voorleggen aan een rechter. door Hub Dohmen TILBURG - Minima dreigen de dupe te worden van de nieuwe regels voor kinderalimentatie. Familie rechtadvocaten vrezen dat ouders met een klein inkomen vanaf april dieper in de buidel moeten tasten. De nieuwe systematiek, opgesteld door een werkgroep van rechters, zou moeten leiden tot een simpel ere en eerlijkere berekening van kinderalimentatie. De bestaande regels zouden te complex zijn en niet meer van deze tijd. „De nieuwe regels leiden tot een toename van procedures bij de rechter", verwacht voorzitter Rob van Coolwijk van de vereniging van Familierechtadvocaten en Scheidingsmediators (vFas). .Men sen zullen de billijkheid van de nieuwe bedragen willen laten toetsen. Terwijl het juist de bedoe ling was om de druk op de rech terlijke macht af te laten nemen." In Nederland zijn jaarlijks 36.000 echtscheidingen. Daar zijn 70.000 kinderen bij betrokken. Uit een rekenvoorbeeld van fami lierechtadvocate Mynke Warnink van Marcucci Warnink Advoca ten uit Tilburg blijkt dat met na me minima nadeel van de gewij zigde normen ondervinden. Bij la gere inkomens kan namelijk het complete bedrag dat een betalen de ouder overhoudt na aftrek van eigen kosten voor levensonder houd aan kinderalimentatie wor den toegewezen. „Terwijl hogere inkomens, vanaf 1500 euro netto, net als nu maximaal 70 procent hoeven af te dragen", zegt War nink. „Dat kan als onredelijk wor den gezien." Warnink kan zich goed voorstel len dat gedupeerde betalers een toetsing door de rechter laten doen. „Het moet natuurlijk eerlijk verdeeld worden", zegt ze. „Maar wat als iemand niets overhoudt voor het woon-werkverkeer? Dan kan hij ook geen inkomen verdie- Advocaat Mynke Warnink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4