WONEN 7 VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 8 MAART 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. MEREL Joop van de Hengel spotte eni ge tijd geleden een bijzonder ge tekende vogel in zijn tuin. Di rect pakte hij zijn fotocamera om het dier op de gevoelige plaat vast te leggen. „Het was een merel met wel heel eigen aardige kenmerken: een gemê leerde kop, wit met zwart, en met knalgele poten. Is dit een speling van de natuur of komt dit toch vaker voor?" „Het zijn erg mooie foto's die de vraagsteller heeft meege stuurd, dat zeker. Maar mijn ant woord zal hem wellicht toch iets teleurstellen", zegt Romke van de Kaa. „Gedeeltelijk albinis- me komt bij merels namelijk het vaakst voor van alle wilde Bijzonder getekende merel. vogels. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat deze merel niet bij zonder is, maar het zou pas echt buitengewoon zijn geweest als de merel helemaal wit was. De gele poten worden ook door het albinisme veroorzaakt." SNEEUWBAL Vorige week hadden we op deze plek een vraag over Viburnum burkwoodii, nu is het de beurt aan Viburnum plicatum, de Ja panse sneeuwbal. Mevrouw Rombouts heeft zo'n sneeuwbal lenboompje in haar tuin. „Het boompje is een jaar of zes oud en twee jaar geleden verhuisd. Het boompje heeft het ook na de verhuizing prima gedaan, maar vorig jaar zag het ineens zwart van de luizen. Is die luizen- aanval eenmalig? En zo niet, wat is er tegen de luizen te doen?" Dat de aanval van de luizen een malig zal zijn, kan Romke van de Kaa niet beloven. „Sneeuw ballenboompjes zijn berucht om de zwarte luis die zij soms her bergen. Wel is het zo dat een boompje dat voldoende water krijgt, minder snel wordt aange tast. En als troost: de aanval van de luizen gaat ook weer over. Mezen en andere insecteneten de vogels zijn er blij mee!" Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509 Kunst tot in de kleinste kamer NAAM: Henk (43) en Jolanda Assinck (43) BURGERLIJKE STAAT: getrouwd WOON PLAATS: Winterswijk Gemiddeld 50 minuten per week - 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat ve len er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet presenteren lezers hun grootse kleinste kamertje. door Jan van Mullem Veel oude boerderijen hebben 'm nog: een pronkkamer, ook wel beste kamer of mooie kamer genoemd. Een chique ruimte, waar je alleen op zondag, na de hoogmis, of bij speciale gelegenhe den verblijft. Zo'n kamer hebben Henk en Jolanda Assinck ook. Met dien verstande dat zij er niet alleen op de zondag binnentreden, maar op elk moment dat zij zich geroepen voelen. De kenner heeft de markante stijl met uitbundig kleurgebruik en het vrijwel ontbreken van rechte lijnen ongetwijfeld herkend: ontegenzegge lijk Hundertwasser. En inderdaad; het toilet van de familie Assinck -is geïnspireerd op het werk van de be roemde kunstenaar Friedensreich Hundertwasser (1928-2000). Het bijzondere toilet van de familie Assinck: in de stijl van Hundertwasser. foto's Henk Assinck past perfect in de stijl van Hundertwas ser. Het is er een van de kringloop, waar ik een in organische vorm gezaag de, houten plaat op heb gezet. Daarna is het geverfd. Stompjes van een boom vormen het 'beslag'. Andere blikvan gers in onze wc zijn de blauwe vaasjes aan de wand, van pottenbakker Cor Unum. 's Zomers zetten we er bloeme tjes uit eigen tuin in. Aan het plafond hangt een blauwe wolk, waar een lichtslang onder zit. Eigenlijk had de plaat met stof moeten worden bekleed, net als in het Aan de Stegge-voorbeeld, maar dat was me te duur en te tijdro vend. De litho heb ik overigens in Duitsland gekocht, in een museum waar een expositie over Hundertwas ser was. Het is er een uit een beperkte oplage." BOOMHUURDER Is de wc helemaal af? „Nou, eigenlijk had ik wel een boomhuurder gewild, naar de theorie van Hundertwasser om een boom van binnenuit naar buiten toe te laten groeien. Hoe? Gewoon, via het raampje. Maar daarvoor ontbreekt de ruimte. Bovendien zijn de lemen wanden niet bestand tegen weersin vloeden; de ene keer dat ik het raampje open heb laten staan, heeft de regen een deel van de wand weggespoeld." reageren? wonen@depersdienst.nl AANLEIDING Een studieopdracht tijdens zijn oplei ding tot docent bloemsierkunst aan de Stoas hogeschool, was voor Henk Assin ck de aanleiding voor het maken van zijn Hundertwasser-wc. „Alle studen ten moesten zich verdiepen in een kun stenaar of kunststroming van na 1900 en daarbij een gebouw en bijpassende beplanting zoeken. Ik koos voor Hun dertwasser en het kantoor van aanne mingsbedrijf Aan de Stegge in Goor. Dat is in Hundertwasser-stijl opgetrok ken. Toen we zo'n vijfjaar geleden naar onze huidige woning - bouwjaar i860 - verhuisden, hebben we een plan van aanpak opgesteld: veel ruimtes moes ten worden gerenoveerd. Dat hebben we in oorspronkelijke stijl gedaan, zo veel mogelijk met ecologisch verant woord, duurzaam materiaal. Alleen bij de wc hebben we ons dit grapje geper mitteerd. Mijn vrouw heeft dat zo be dacht, mijn zoons - destijds 3 en 5 jaar oud, mijn schoonvader en ikzelf heb ben het uitgevoerd. Het ontwerp heb ik met stoepkrijt op de wanden gezet, waarna ik bij de tegelhandel de juiste kleur tegel heb gekocht. De kinderen hebben de scherven gemaakt, door te gels in een doekje te wikkelen en er met een hamer op te slaan." KWABBEN Die scherven zijn gebruikt voor de kwabben - de uitstulpingen, zoals die in geel onder het toiletraam. „Ik heb eerst een bergje purschuim opgespo ten. Daaroverheen is tegellijm ge smeerd, vervolgens zijn de scherven er op 'gemozaïekt'. Ook in de toiletborstel- houder zijn stukjes tegel verwerkt. Het was oorspronkelijk een bloempot. Heel tevreden ben ik met het spiegelkastje;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47