Waar moet je op letten bij 1 lfc\!m?cco 4 WONEN 'Er zit een flinke scheur in de buitenmuur, de ko zijnen zijn aan vervan ging toe en in de hoek is niet genoeg ruimte voor een grote hoekbank'. Het zijn gedachten die door je hoofd kunnen spoken tijdens het be zichtigen van een koop huis. Maar wat doe je als de woning die jij op het oog hebt alleen op teke ning staat en nog ge bouwd moet worden? Van Cantfortstraat 2d, Terneuzen 209.000 v.o.n. Rond de 200.000 euro VRIJ 'Een nieuwbouwwoning rr door Wendy de Jong Tot een aantal jaar gele den vlogen nieuw bouwwoningen als zoete broodjes over de toonbank. Wijken zoals de Mortiere in Middelburg en Othe- ne Zuid in Terneuzen schoten als paddenstoelen uit de grond. Nu de huizenmarkt is ingestort is de belangstelling voor nieuwbouw projecten minder groot, maar nog altijd zien veel mensen een wo ning waarbij je de indeling en af bouw zelf kunt beïnvloeden en waarbij nog geen sprake is van achterstallig onderhoud als een groot voordeel. Marco van der Knaap van M2 Ma kelaars in Vlissingen houdt zich momenteel met een aantal nieuw bouwprojecten bezig, zoals de wa terpatio's aan de Karremansweid- jes in Goes en de Groote markt woningen in de binnenstad van Vlissingen. Daarnaast heeft hij het druk met een nieuw project in Oostkapelle. In het gebied tus sen de Noordweg en de Duinweg wordt Zeeduinse poort gereali seerd, een wijk waarin allerlei soorten woningen zullen verrij zen. De makelaar weet wel waarom mensen voor een nieuwbouwwo ning kiezen, juist in deze tijd. „In deze economisch onzekere perio de zijn mensen op zoek naar ze kerheid. Op de koop van een nieuwbouwwoning krijg je garan tie, zodat je in de komende jaren niet voor onverwachte kosten komt te staan. Als alles nieuw is mag je er ook van uitgaan dat je de komende tien tot vijftien jaar niets hoeft; te vervangen en boven dien worden nieuwbouwwonin gen goed geïsoleerd. Ook het feit dat kopers invloed kunnen uitoe fenen op de afwerking spreekt aan, evenals dat er bij de koop geen kosten koper in rekening worden gebracht." Maar dat laat ste is tegelijkertijd ook een val kuil omdat mensen zich vergis sen in de kosten. „Kopers realise ren zich niet altijd dat ze hun huis helemaal moeten inrichten. Bij een bestaande woning kun je soms nog wat overnemen van de verkoper. Dat past dan misschien niet direct bij je smaak, maar je kunt later beslissen om iets te ver vangen. Als een nieuwbouwwo ning wordt opgeleverd, bestaat je tuin uit een dikke laag klei. Daar moet je dan toch wat mee doen en alleen het aanleggen van een tuin loopt al in de duizenden eu ro's." Een nieuwbouwhuis kopen betekent ook dat er tijdens de bouw tientallen beslissingen moe ten worden genomen. En ook dat wordt volgens Van der Knaap door een hoop mensen onder schat. „Je moet als koper heel veel regelen en dat moet meestal ook snel. Stel, je hebt boven drie slaap kamers en je wilt dat die samenge voegd worden tot twee grotere. Dan moet je dat al vroeg in het traject aangeven. Als dat niet ge beurt is, dan is het niet een kwes tie van later alsnog een muurtje uitbreken. Daar komt veel meer bij kijken. Aan de andere kant is het ook een groot voordeel dat je de mogelijkheid hebt om dingen naar je hand te zetten. Wil jij dat er een extra leiding aangelegd wordt of heb je speciale wensen met betrekking tot zonwering, dan kun je dat doorgeven. Tijdens het bouwproces kan dat nog!" Er zijn een hoop dingen waar je rekening mee moet houden bij de aanschaf van een nieuwbouw huis, maar volgens Van der Knaap is het niet zo dat je aan je lot wordt overgelaten. „De meeste bouwers bieden kopersbegelei ding. Ze gaan dan met je rond de tafel zitten om je wensen te inven tariseren. Hou je van muziek ma ken, dan zullen ze je bijvoorbeeld adviseren om te kiezen voor een extra isolatielaag of het nemen van extra stopcontacten. Maar ook op internet is veel informatie beschikbaar over waar je op moet letten. Wat je ook ziet is dat men sen die in dezelfde wijk gaan wo nen, elkaar opzoeken op social me dia en zo tips met elkaar uitwisse len. Als je dat niet genoeg vindt, dan kun je nog kiezen voor bouw technische begeleiding door een derde partij. Zij houden dan de bouw van je woning nauwlettend in de gaten en melden het met een als er iets niet klopt. Ten tijde van de oplevering is er nog een opleveringsinspectie mogelijk. Dan wordt er punt voor punt be keken of de woning aan de eisen voldoet." Makelaar Marco van der Knaap staat voor een aantal nieuwbouwwoningen in de Slijkstra Voordat je je handtekening onder een koopovereen komst zet, doe je er goed aan om bij een aantal zaken stil te staan. Zo heb je niet de mogelijk heid om in je huis rond te lopen en je te oriënteren op bijvoor beeld de inrichting. Je kunt alleen uitgaan van tekeningen en daar om is het zinnig om die nauwkeu rig te bestuderen. Vereniging Ei gen Huis heeft daarom op haar website een checklist beschikbaar gesteld om zo'n tekening te beoor delen. Een van de punten die in die lijst is opgenomen is om elk vertrek te controleren op het aan tal stopcontacten en ventilatiemo- gelijkheden. Naast aandacht voor de woning is het ook goed om na te denken over de woonomgeving. Zo kun je je bijvoorbeeld afvragen of er genoeg winkels of scholen in de buurt zijn. Ook de bereikbaarheid met het openbaar vervoer of per In januari opgeleverd ap partement aan de Axelsestraat, de woon- en winkelstraat van Ter neuzen. Dit nieuwe ap partement van 102,1 vierkante meter heeft twee slaapkamers, een dakterras op het wes ten van 14,3 vierkante meter en een keuken met openslaande terras deuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44